Valstybinėse aukštosiose mokyklose nemokamas mokslas laiduojamas piliečiams, kurie studijuoja valstybės užsakymu, tenkinant jos nustatytą atitinkamų sričių (krypčių) specialistų poreikį, ir kurių mokymasis atitinka įstatymu nustatytus gero mokymosi kriterijus.
Tokį savo nutarimo dėl valstybės ir savivaldybių biudžetų rodiklių nuostatų išaiškinimą penktadienį paskelbė Konstitucinis Teismas (KT).
KT teigimu, įvertinus visuomenės ir valstybės poreikius bei valstybės finansines galimybes, tais atvejais, kai atskirų sričių (krypčių) specialistai dėl objektyvių aplinkybių negali būti parengti valstybinėse aukštosiose mokyklose, valstybės užsakymu valstybės biudžeto lėšomis jie gali būti rengiami ir nevalstybinėse aukštosiose mokyklose. Tokiu atveju valstybė privalo garantuoti, kad valstybės lėšomis bus apmokėtos tokių specialistų mokymosi (studijų) išlaidos, jeigu jų mokymasis atitiks įstatymo nustatytus gero mokymosi kriterijus.
Teismas taip pat išaiškino, kad mokymosi rezultatai pagal įstatyme nustatytus gero mokymosi kriterijus turi būti vertinami reguliariai po kiekvienos egzaminų sesijos, o kriterijai, kuriuos atitinkantys asmenys laikomi gerai besimokančiais, turi būti nustatyti įstatymu.
Išaiškinti, kaip KT interpretavo valstybės pareigą iš valstybės biudžeto finansuoti valstybines aukštąsias mokyklas ir jose gerai besimokančių piliečių studijas paprašė Seimo narys Vytenis Povilas Andriukaitis.
Apie tai žiūrėkite LNK žinių videoreportaže