• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sunkmetis itin skaudžiai kerta neįgaliesiems. Sumažėjus finansavimui, nebeužtenka pinigų regos, klausos ar judėjimo negalią turintiems gyventojams įsigyti būtinų techninių pagalbos priemonių. Jais besirūpinančių įstaigų atstovai šaukiasi pagalbos: nebereikalingus vežimėlius, slaugos lovas, tualeto ar vonios kėdes, paaukštinimus, voneles, ramentus ar kitus kasdienei neįgalių žmonių priežiūrai reikalingus daiktus būtina grąžinti.

REKLAMA
REKLAMA

Specialiųjų techninių pagalbos priemonių laukia šimtai sunkios ligos, avarijos ar senatvės palaužtų gyventojų. O skaudžią gyvenimo pamoką išmokusieji neturėtų pamiršti, kaip gera sulaukti atjautos, paguodos ir pagalbos. Tuo įsitikinusi Panevėžyje, Nemuno g., įkurto Techninės pagalbos neįgaliesiems centro Panevėžio skyriaus vedėja Dalia Grigaliūnienė.

REKLAMA

Ji „Sekundę“ informavo, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija šiemet centrui buvo numačiusi skirti 7 milijonus 55 tūkstančius litų. Tačiau taupant lėšas nurėžta apie pusantro milijono. Toks valdžios sprendimas nuskriaudė regos, klausos ir judėjimo negalias turinčiuosius.

REKLAMA
REKLAMA

Liko per mažai pinigų aprūpinti jų kasdienei priežiūrai būtinomis priemonėmis – neįgaliųjų vežimėliais, tualeto, dušo kėdėmis, specialiomis lovomis, čiužiniais nuo pragulų, vaikštynėmis ir kt.

„Specialiųjų priemonių laukia beveik pustrečio šimto regos, 32 klausos ir apie 750 judėjimo negalią turinčių asmenų. Sumažėjus finansavimui, naujų įpirkti negalime. Todėl mūsų centras nusprendė dėti visas pastangas, kad priemonės sugrįžtų iš tų, kuriems jau nebereikalingos“, – kalbėjo Panevėžio skyriaus vedėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Senas sutaiso

Pasak D.Grigaliūnienės, Techninės pagalbos neįgaliesiems centro Panevėžio skyriui šįmet bus skiriama 8 procentai visų nupirktų priemonių. Tačiau jos toli gražu situacijos nepalengvins. Labiausiai trūksta universalių vežimėlių neįgaliesiems, naktipuodžių kėdučių, specialių lovų ir čiužinių nuo pragulų.

REKLAMA

„Visi Techninės pagalbos neįgaliesiems centro skyriai glaudžiai bendrauja – jei vienam kokia nors priemonė nereikalinga, atiduodama kitam. Tačiau visoje Lietuvoje susidarė sunki situacija, nes tų priemonių gyventojai nenori grąžinti. Ne išimtis ir panevėžiečiai. O juk senas priemones Panevėžyje puikiai sutaiso Neįgaliųjų integracijos centras, jas vežame ir į Pakruojo bendrovę „Retenė“. Jiems esame dėkingi, nes daiktus atnaujina taip, kad kokybe ir išvaizda nesiskiria nuo naujų“, – tvirtino skyriaus vedėja.

REKLAMA

Teatro g. 20A esančio Panevėžio socialinių paslaugų centro socialinė darbuotoja specialiesiems poreikiams Danguolė Sabulienė teigė, kad neįgalaus asmens poreikiams pasikeitus ar žmogui mirus, jo šeimos nariai, globėjai ar rūpintojai ligonio naudotą iš centro gautą techninės pagalbos priemonę privalo grąžinti per 30 dienų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip yra nurodyta ir su centru sudaromoje asmens aprūpinimo techninės pagalbos priemonėmis sutartyje. Tačiau dažnas gyventojas jos tiesiog nepaiso ir į savo įsipareigojimus numoja ranka.

„Galime priemones bandyti susigrąžinti per teismą, tačiau toks kelias gana ilgas“, – sakė socialinė darbuotoja.

REKLAMA

Sulaukia po mirties

Pasak D.Sabulienės, anksčiau centras gaudavo daug daugiau ministerijos finansuojamų priemonių ir tokio stygiaus kaip šįmet dar nėra buvę.

Pavyzdžiui, funkcinių lovų laukia 46 asmenys, vaikštynių su ratukais – 38, tualeto kėdžių – 30, čiužinių nuo pragulų – 41, laiptelių į vonią, vežimėlių, vonios suoliukų ir kėdučių – 23.

REKLAMA

Nuo metų pradžios dėl priemonių gauti 533 prašymai. Jų išduota 450, o įsigyta naujų – vos 161. Per mėnesį vidutiniškai gyventojai sugrąžina maždaug po 50 nebereikalingų specialiųjų techninių pagalbos priemonių. Tačiau šis procesas suaktyvėjo tik tuomet, kai buvo sudaryta speciali darbuotojų grupė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Grąžinimas paspartėjo, kai iš viešųjų darbų buvo paskirti žmonės – jie vaikšto po butus ir tų priemonių ieško. Išgirdome stulbinamų dalykų. Pasirodo, kai kurios priemonės metų metus nebuvo išpakuotos ar mėtėsi garaže, rūsyje. Be to, išgirdome, kad vieni jas parduoda, dar kiti naudoja ne pagal paskirtį. Pavyzdžiui, specialius laiptelius sveikas žmogus pasistato prie lentynų“, – stebėjosi socialinė darbuotoja.

Justė BRIEDYTĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų