Vyriausybės sprendimu, neturintys galimybių paso negali gauti grožio paslaugų, lankytis pasilinksminimo vietose, didesnėse parduotuvėse.
„Sveiki, apipirkinėju žmones be galimybių paso visuose dideliuose parduotuvių tinkluose. Mane galite rasti prie įėjimų, vilkintį raudoną bliuzonėlį arba užsirašykite dėl datos ir laiko mano messengeryje. Apipirkimo trukmė max 40 minučių. Ačiū“, – vienoje iš socialinių tinklų grupių, turinčių per 46 tūkstančius narių, rašė vyriškis.
Tokių ir panašių įrašų socialiniuose tinkluose apstu. Vieni nurodo konkrečias parduotuves, kuriose neturintiems galimybių paso gali nupirkti jiems reikalingų prekių per tam tikrą laiką, atvežant prekes į namus ar atiduodant juos prie parduotuvės durų.
Žmonės, suteikiantys šias paslaugas teigia tai darantys ne dėl pasipelnymo tikslų, bet dėl galimybės padaryti gerą darbą žmonėms. Tiesa, už papildomą mokestį.
Už nepilną valandą – 20 eurų
Naujienų portalas tv3.lt atliko eksperimentą ir susisiekė su keliais šias paslaugas teikiančiais asmenimis.
„Laba diena, grupėje „Kauniečių turgelis rašėte, kad apiperkate žmones be galimybių paso, ilgiausiai – 40 min. Ar būtų galima pasinaudoti šia galimybe“, – pasiteiravome vieno iš šias paslaugas teikiančio vyriškio.
Pasirodo, norinčiųjų apsipirkti tokiu būdu yra nemažai, nes artimiausiomis dienomis laisvų vietų vyriškis neturėjo, artimiausios – ateinančią savaitę.
„Nežinau, kaip greit jums reikia, nes šiandien ir šeštadienį jau sudaryta žmonių eilė“, – teigė vyriškis.
Pasiteiravus, kuriose prekybos vietose ir už kokią kainą jis nuperka reikalingų prekių neturintiems galimybių paso, atsakė, kad „paslauga kainuoja 20 eurų nuo 1-40 min.“
„Aš galiu apipirkti jums patogiose vietose parduotuvėse. Kadangi iki savaitės galo vietų nėra, tai lieka pirmadienis“, – dar kartą patikino jis.
Kainų palyginimui – perkantiems už 35 eurus per „LastMile“ ar už 19.99 eurus „Barboros“ programėlėse – pristatymas nurodytu adresu yra nemokamas.
Susisiekėme ir su moterimi, socialiniuose tinkluose pristatančią vykdant tokią pat veiklą. Jos nurodymu, kaina sutartinė, o apipirkti gali tik būtiniausių prekių parduotuvėse.
„Atvežu už papildomą mokestį“, – nurodė ji, neįvardindama tikslios sumos.
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI): tokia veikla turi būti registruota
Naujienų portalui tv3.lt VMI patikino, kad tokia veikla galima, tačiau yra viena sąlyga: „Kaip ir visos veikos, kurias vykdant gaunamas atlygis, taip ir ši, turi būti registruota. Gyventojai, norintys teikti minėtas paslaugas, turėtų registruoti individualią veiklą pagal pažymą „Kita pašto ir pasiuntinių (kurjerių) veikla“, – komentavo VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnierienė.
Jos teigimu, vykdant neregistruotą veiklą gresia bauda nuo 390 iki 1100 eurų.
„Jei gyventojas baudžiamas pakartotinai, bauda gali būti 1100 iki 1950 eurų“, – patikino specialistė.
Prekes prašo išnešti „į lauką“
Redakciją taip pat pasiekė žinia, kad viena iš Vilniaus kosmetikos parduotuvių „Douglas“ ne kartą sulaukė pirkėjų prašymų prekes išnešti ir parduoti neturintiems galimybių paso tiesiog lauke.
„Praėjusią savaitę moteris paskambino į mūsų parduotuvę ir paprašė išnešti prekes į lauką. Ji sakė, kad palauks automobilių aikštelėje, mat negali laukti, kol internetu ta prekė atkeliaus. Taip greičiau jai būtų“, – pasakojo „Douglas“ pardavėja-konsultantė Viktorija.
Viktorijos teigimu, prekės tokiu būdu nebuvo parduotos, o pačią moterį konsultantės nukreipė į internetinę parduotuvę.
„Nežinau, ta pati moteris ar ne, bet šiandien (rugsėjo 20 dieną – aut. past.) sulaukėme skambučio iš moters, kuri internete pamatė, kad pas bus gera akcija – „Lancome“ tušas pigiau. Užsiprašė dviejų vienetų, prašė išnešti į automobilių aikštelę, bet aišku, to nepadariau nei aš, nei kolegės. Pasiūlėme jai tušą užsisakyti internetu arba paprašyti draugų <…> Ar nebūtų lengviau pasidaryti galimybių paso?“, – pasiteiravo ji.
Siūlo boikotuoti prekybos centrus
Naujienų portalas tv3.lt jau rašė, kad rugsėjo 13 dieną įsigaliojus ribojimams neturintiems galimybių paso asmenims, internete paplito įvairios protesto formos. Vieni žmonės dalinasi nuotraukomis sukarpę prekybos centrų lojalumo korteles, kiti – kviečia boikotuoti parduotuves, į kurias nėra įleidžiami neturintys galimybių paso asmenys.
Kone aktyviausiai socialiniuose tinkluose ribojimais piktinasi Seimo narys Mindaugas Puidokas. Jis pirmasis feisbuke paskelbė įrašą, raginantį žmones nesilankyti prekybos centruose.
„Kreipiuosi į visus, kam svarbios žmogaus teisės ir demokratija – neikite į prekybos tinklus bent savaitę (dar geriau – mėnesį), pirkite viską mažose parduotuvėse ir ūkininkų turgeliuose!“, – ragina Seimo narys. Anot jo, „tinklai patys privers vyriausybę atšaukti žmones segreguojantį (ne)galimybių pasą!
Tikrai suveiks, nes panika kyla jau dabar! Drastiškai mažėja pirkėjų skaičius ir apyvarta. Finansai ir jų srautai yra Achilo kulnas, kurie rūpi valdžiai ir sistemai bent minimaliai išmanantys ekonomiką ir politiką – tą puikiai žino“, – teigia M. Puidokas.
„Kvieskite prie šio taikaus boikoto jungtis visus ir PERGALĖ bus pasiekta! Lietuvoje taps vėl gerbiamos visų žmonių teisės vienodai“, – raginimą užbaigė Seimo narys.
Mauricas: nereikia kaltinti prekybos centrų, kad jie laikosi įstatymų
Verslas ir taip nemažai įtrauktas į kryžminę ugnį šios krizės metu, nors tiks vykdo Vyriausybės reikalavimus neturėdami kitos išeities, naujienų portalui tv3.lt pasakoja ekonomistas Žygimantas Mauricas.
„Nemanau, kad konkrečiai prekybos centrai yra patenkinti (ribojimais – aut. past.), nes tikslas yra bendras – sumažinti neigiamą pandemijos poveikį. Visos valstybės priima sprendimus, tokios kaip špargalkės nėra – vieni eksperimentuoja vienaip, kiti – kitaip. <…> O verslas patenka į kryžminę ugnį, nes jie yra tų sprendimų vykdytojai. Nebūtų protinga pykti ant restoranų, kad jie buvo uždaryti“, – sako Ž. Mauricas. Istoriškai žiūrint, pasak ekonomisto, boikotai turi labai nežymų ir trumpalaikį poveikį.
„Žmogaus atmintis yra trumpa. Pagrindinis variklis – natūralios žmonių paskatos. Jei eini į prekybos centrą ir tu neturi ar nenori naudotis galimybių pasu, tu prisitaikai ir ieškai alternatyvų, bet ilgainiui migruoji link įprastinės būklės ir jau po mėnesio tu grįši į tą patį prekybos centrą. Žmonės pripranta“, – teigė jis.
Ž. Maurico teigimu, raginantiems neiti į prekybos centrus reiktų atsižvelgti, kad ir prekybos centrams ribojimai sukėlė daug nepatogumų: jie turi tikrinti kiekvieno įeinančio žmogaus galimybių pasą, užtikrinti, kas bus laikomasi visų saugumo reikalavimų.