„Tenka konstatuoti, kad Maskvoje per paskutines kelias dienas augo ne tik hospitalizuotų, tačiau sunkiai sergančių pacientų, kuriems pasireiškia plaučių uždegimas. Sergančiųjų pneumonija palyginus su praėjusia savaite išaugo daugiau nei dukart“, – pareiškė Maskvos mero pavaduotoja socialinio vystymosi klausimais Anastasija Rakova.
Valdininkės teigimu, kartu su ženkliai išaugusiu ligonių skaičiumi, itin išaugo ir apkrovos sostinės sveikatos apsaugos sistemai.
„Ekspertai prognozuoja, kad ligos pikas dar nepasiektas, reiškia, susirgusiųjų ir hospitalizuotų taip pat augs“, – įsitikinusi A. Rakova.
Anksčiau apie tai, kad Maskva dar toli gražu nepasiekė sergamumo piko perspėjo ir miesto meras Sergejus Sobianinas.
„Kuomet kalba, kad jau tariamai pikas atėjo. Tai aš jums tiksliai sakau, kad joks pikas dar nėra pasiektas, mes atsidūrėme greičiau to piko papėdėje, dar net ne viduryje. Reikia atsakingai galvoti apie tai, kad mūsų laukia rimti išbandymai“, – pareiškė Maskvos meras.
Putinas iškvietė į kovą su Covid-19 medicinos studentus
Šiuo metu su koronaviruso infekcija Maskvoje kovoja daugiau nei trečdalis visų sostinės sveikatos apsaugos sistemos darbuotojų (apie 40 tūkst.), rašoma „Newsru“.
Ir šis skaičius dar augs. Penktadienį buvo paskelbta, kad kovai su koronavirusu bus pasitelkti ir medicinos universitetų studentai bei jų dėstytojai.
„Vedomosti“ tuo metu praneša, kad Rusijoje jau dabar labai trūksta faktiškai visko, ko reikia kovai su koronavirusu – medikų, apsaugos priemonių, lovų ligoninėse, dirbtinio plaučių ventiliavimo aparatų, testų, vaistų.
Ekspertų teigimu, sunki situacija medicinos įstaigose susidarė dėl pastarąjį dešimtmetį atliktų reformų ir „Putino 2012-ųjų gegužės plano“ laikymosi – buvo sumažintas lovų ligoninėse ir gydytojų skaičius. Tuomet buvo nustatyta, kad iki 2018-ųjų sveikatos sektoriaus darbuotojų atlyginimas turi vidutiniškai išaugti 200 proc. Realybėje tai reiškė, kad ligoninių ir poliklinikų vadovybė ėmėsi atleidinėti žmones, o likusiems užkrauti daugiau darbų, taupyti kito – ne medikų – personalo ir kitų išlaidų atžvilgiu.
Medikams jau tenka dirbti sunkiomis sąlygomis, ypač turinti omenyje užsikrėtimo koronavirusu pavojų.
„Padvėsk arba numirk – taip galima aprašyti mūsų pamainas dabar, – savo „Instagram“ rašo vienos iš Maskvos ligoninių seselių. – Mes visi dirbame „purvinoje zonoje“ su tokioms apsaugos priemonėmis: chirurginė pižama, ant viršaus apsauginis kostiumas, dvi pirštinių poros, guminė avalynė, batų užvalkalai. „Purvinojoje zonoje“ nusiimti negalima nieko <...> o tai reiškia, negalima: gerti, valgyti, eiti į tualetą, o kažkuriuo metu tampa faktiškai neįmanoma kvėpuoti <...> Rytais, po parų įtempto darbo su respiratoriumi, aš jau raudodavau iš nevilties“.
Apsauginių priemonių nėra net pas medikus
Prieš apsilankydamas Komunarkos ligoninėje kovo 24-ąją Vladimiras Putinas apsivilko amerikiečių gamybos geltoną apsauginį kostiumą „TyChem 2000C“ ir rusišką apsauginę kaukę „UNIX 6100“. Prezidento apsauginių priemonių kaina – daugiau nei 10 tūkst. rublių (apie 125 eurus). Mažmeninėje rinkoje tokių prekių įsigyti faktiškai neįmanoma.
Apsaugines kaukes gaminanti „Zelinskij group“ pareiškė, kad artimiausią mėnesį jų produkcijos išvysti bus neįmanoma, nors gamykla dabar ir dirba visą parą: „Geriausiu atveju bus balandžio pabaigoje. Mes turime milžiniškas gamybos apimtis, tačiau viską išgraibstė“.
Naujos Maskvos klinikos vaizdai su taip „pasipuošusiu“ prezidentu kontrastuoja su daugelio kitų Rusijos ligoninių vaizdais, rašoma „Newsru“. Net ir sostinės ligoninių medikai jaučia stiprų individualios apsaugos priemonių trūkumą. Pavyzdžiui, Gynybos ministerijos gydymo ir diagnostikos centro 9-ojo korpuso medikams buvo liepta patiems siūtis kaukes. Vienam medikui per dieną reikia apie 15 kaukių.
Neturėdami pakankamo apsauginių priemonių kiekio patys medikai greitai taps užrakto nešiotojais. „Buvo jau keletas atveju, kuomet gydytojas, pasirodo, pataikydavo ant koronavirusu užsikrėtusio paciento ir neturėjo apsaugų. Tuomet jis turi karantinuotis dviem savaitėms, – cituojama Sankt Peterburgo greitosios pagalbos darbuotoja. – O dirbs kas? Jeigu tokiu tempu ir toliau viskas vyks, gydytojų „greitosiose“ ir skubios pagalbos skyriuose nebeliks“.
Nėra aišku, ar užteks dirbtinio plaučių ventiliavimo aparatų sunkiems ligoniams. Dar daugiau abejonių kelia tai, ar esami tinkamai veikia, kiek jų galima panaudoti.
Jeigu staiga kiltų proveržis, tai prasidės natūrali atranka, nes mes turime 2,5 dirbtinio plaučių ventiliavimo aparato – du jau naudoja ligoniai, o likusio lūžęs kompresorius“, – vaizdo įraše pareiškė Kalačo prie Dono ligoninės medikė Tatjana Reva. Medicinos įstaigos darbuotoja dėl tokio paviešinimo sulaukė problemų: vadovybė kreipėsi į policiją, ją iškvietė apklausai.
„Pasiekėme jau juoko stadiją. Vadovybė paskaičiavo visus „Ambu“ maišus (įrenginys, skirtas atlikti laikiną plaučių ventiliavimą, rašoma „Vedomosti“), sakoma, kad rankomis galima pumpuoti – reiškia, taip pat plaučių ventiliavimo įrenginys. Dar iškapstė senus aparatus, neveikiančius, – pataisysim. Ir priskaičiavo 13 vienetų. Baisiausia, kad ligoninę pripažino tinkama koronavirusu sergantiems pacientams“, – šią istoriją pakomentavo „Gydytojų aljanso“ atstovė A. Vasiljeva.
Balandžio 13-ąją virusologė Larisa Popovič „Rossija 1“ televizijos laidoje, kurią veda Vladimiras Solovjovas pasakojo, kad Rusija susidūrė su „pasikeitusia koronaviruso plėtros dinamika“ – ligos atvejų skaičius pradėjo pavojingai augti.
Jos teigimu, užkrėtimų situacija šalyje ilgą laiką vystėsi pozityviai teigiama dinamika, nes gerai veikė socialinės atsiribojimo priemonės. Tačiau paskutinėmis dienomis įvykių eiga jau pakrypo „ne optimistine trajektorija“.