Aplink savo ašį besisukantį ir visą aplinką fiksuojantį skenerį, kaip tik šiuo metu jis itin tiksliai fiksuoja tariamą nusikaltimo ar nelaimės vietą. Tikimasi, kad jis taps nepakeičiamu pagalbininku besiaiškinant itin sunkius, rezonansinius nusikaltimus.
Tai, kad tokio skenerio reikia, Lietuvos policija supratusi iš karto po nelaimės, kai 2013-aisiais Latvijoje įgriuvo prekybos centro stogas. Tuomet latviai tokį 3D skenerį išsimokėtinai įsigijo tam, kad tinkamai ir tiksliai išanalizuotų šiurpios nelaimės aplinkybes. Praėjus 6-iems metams tokį prietaisą turime ir mes.
„Tikimės jį naudoti, kai bus ypač sunkūs nusikaltimai, kai įvykio vieta bus didelė, kai kitas mūsų ekspertų darbas turėtų būti labai detalus ir komplikuotas“, – sako kriminalistinio centro pavaduotojas Giedrius Birmontas.
Inscenizuotoje nusikaltimo vietoje, kur pareigūnai ir mokosi dirbti su prietaisu, net 85 tūkstančius eurų kainuojančiu lazeriniu skeneriu. Su juo per keletą minučių galima užfiksuoti visą nusikaltimo vietą, kad vėliau būtų įmanoma ją tiksliai atkurti.
Pasirinkus tinkamus nustatymus ši kamera sukuria štai taip atrodančią projekciją, kurioje galima laisvai judėti, šalinti nepageidaujamus objektus, matuoti atstumus tarp jų.
„Galėsime rekonstruoti įvykius, įvykių seką. Labai svarbu mums pavyzdžiui ekspertams nustatyti šūvių eiliškumą. Kas šaudė, kaip šaudė, kur pataikė, kaip kulkos rekušetavo. Visa tai su šio prietaiso pagalba mes galėsim padaryti“, – teigia G. Birmontas.
Šiuo metu Lietuva įsigijo 1-ą skenerį, kuris bus laikomas Vilniuje. Iki metų pabaigos planuojama įsigyti dar du, Klaipėdos ir Kauno pareigūnams. Šiandien Vilniuje kriminalistai iš visos Lietuvos pradeda mokytis dirbti su šiuo skeneriui, nes tai – ne taip paprasta. Pasak Šiaulių kriminalistinių tyrimų tarnybos viršininko, sudėtingiausia – sukurtą dokumentą apdoroti.
„Duomenų apdorojimo metu galima nufiltruoti, nuimti sniegą, nuimti rūką, nuimti sniegą, pašalinti žmones, pašalinti policininkus iš įvykio vietos, tai yra liktų gryna įvykio vieta, kurioje atsispindėtų tai, kas joje užsifiksavo, kas joje buvo. Būtent tai yra daroma tam, kad mes jeigu reikia galėtumėme sugrįžti į tą įvykio vietą“, – kalbėjo viršininkas Vaidas Kazlauskas.
Pasak pareigūnų, šis skeneris padės įvykio vietoje apsisukti žymiai greičiau. Esą nebereikės porai valandų uždarinėti gatvių atsitikus autoįvykiui ar pareigūnams po nusikaltimo vietą vaikštinėti su metrais ir ruletėmis, besistengiant užfiksuoti visus galimus įkalčius.
„Kodėl mes nusprendėm įsigyti jį? Tai būtent darbas įvykio vietoje, greitis įvykio vietoje. Pareigūnas turi vaikščioti su rulete, vyksta eismas, jam yra nesaugu. Čia tik užtenka pastatyti, nereikia nieko matuoti, viskas atliekama programiškai“, – pasakoja V. Kazlauskas.
„Sudėtingo įvykio tyrimas tiesiog valandomis uždaro kelią ir nevyksta joks judėjimas. Čia gi visos detalės iki milimetro tikslumo, surenkamos yra skenuojant aplinką, ir surenkant į tą vadinamą duomenis, į tokį trimatį taškų debesį, kurį vėliau kompiuteryje gali matuoti, analizuoti“, – mano kompiuterių centro direktorius Albertas Ramanauskas.
Be to su šiuo skeneriu esą bus galima tiksliau įvertinti ir liudininkų parodymus, kurie dėl jų patirto streso, dažnai būna netikslūs.
„Ar galėjo tas liudininkas matyti tai, kas nutiko kažkur kitur. Galbūt jam kažkas užstojo? Gal jis galvoja, kad matė? Juk tu tuos visus dalykus gali patikrinti, nu kaip ir virtualioj erdvėje, žiūrėdamas ir matuodamas ir žiūrėdamas kokie yra matymo kampai“, – sako A. Ramanauskas.
Pasak kriminalistų, dabar, su naujuoju 3D skeneriu tiksliam nusikaltimo vietos užfiksavimui prireiks tik pusvalandžio.