Turtingas ūkio ministras Dainius Kreivys ar ne? Šis klausimas jau ne pirmą savaitę kankina Lietuvą. O gal turtinga tik artimiausia aplinka, kurioje ministras tik balta varna ir turi pasitenkinti pusės milijono litų turtu.
Vienos bendrovės, kurių akcininku dar neseniai buvo dabartinis ministras, o praeityje verslininkas D. Kreivys – bankrutavo, kitos klesti. Pastarosiose įvairaus dydžio akcijų paketus valdo ne tik artimi draugai, tarkim, vienas ištikimiausių verslo bendražygių Mindaugas Sinkevičius, bet ir giminės – motina, pusbrolis.
Bankrotų lietus
Kai D. Kreivys pradėjo švytėti politikos pasaulyje, viena po kitos pradėjo bankrutuoti jo valdomos įmonės, palikdamos milijoninių skolų šleifą.
Aldonai Žemaitienei, bankrutavusių įmonių „Baldenis“ ir „Žeimių baldai“ medienos tiekėjai, įmonės „Tradiseta“ savininkei, bankrutavusios įmonės liko skolingos 270 tūkst. litų. Verslininkė rašė ne vieną laišką ministrui, tačiau skolos neatgavo. Leidiniui „Ekonomika.lt“ ji teigė: „Skolų grąžinimo klausimas nebuvo sprendžiamas.“
„Baldenio“ kreditoriui, bendrovei „Deimera“, dalį skolos pavyko atsiimti baldais, tačiau apie 11 tūkst. litų liko negrąžinta. „Nesuprantu, kodėl reikėjo bendrovę nuvaryti į bankrotą, ji visai gerai laikėsi“, – pasakojo „Deimeros“ atstovas. Jis teigė teismo prašęs, kad būtų areštuota „Baldenio“ sąskaita, tačiau sulaukė keistų argumentų: „To nedarysime, nes pakenksime įmonei.“
„Ekonomika.lt“ turi sąrašą, kuriame yra 15 bendrovių kreditorių. Ne vienai jų, kurioms liko skolingos ūkio ministro valdytos įmonės, dabar „vadovauja“ bankrotų administratoriai.
„Žeimių baldai“ (23 proc. akcijų priklausė „Baldeniui“), gavo 1,2 mln. litų SAPARD paramos verslui. Vietoj bankrutavusios įmonės Europos Sąjungos lėšas turės grąžinti valstybė.
Bankrutuodamas „Baldenis“ valstybei ir kreditoriams paliko 5,89 mln. litų skolų.
Užkliuvo FNTT
2006 metais Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Panevėžio skyriaus vadovas Arnas Urbonavičius tyrė apskrityje atsiradusias 40 fiktyvių firmų, kurios bandė pasisavinti pridėtinės vertės mokestį. Tada paminėjo įmonę „Baldenis“, kurios filialas veikė Panevėžyje.
„Seniau tai buvo žinoma medienos ir baldų rinkos dalyvė. Verslo sėkmei nusigręžus, įmonės savininkas sugalvojo daugumą bendrovės akcijų ir visą atsakomybę perleisti asocialiam asmeniui, kuris pasirašydavo fiktyvius dokumentus“, – tuomet aiškino finansinius nusikaltimus tiriantis A. Urbonavičius.
Įtarimai buvo pareikšti „Baldenio“ buhalterei ir direktoriui, tačiau sutikus atlyginti žalą ir grąžinti Valstybinei mokesčių inspekcijai neteisėtai gautus 180 tūkst. litų, tyrimas buvo nutrauktas.
Likus pusmečiui iki „Baldenis“ bankroto, Vilniuje buvo įsteigta bendrovė „Balt Furn“. Direktoriumi paskirtas ministro pusbrolis Arūnas Kreivys.
Nekuklus sąrašėlis
„Ekonomika.lt“ pasižvalgė po įmones, kuriose anksčiau figūravo D. Kreivio pavardė, ir sudarė netrumpą jo veiklos sąrašą. Vadovavo „Baldenio“, viešųjų ryšių agentūros „Saldo partneriai“, įmonės „Silikatas“ valdyboms, dirbo bendrovės „Specializuota komplektavimo valdyba“ direktoriumi. Vienose įmonėse akcijas valdė jis, kitose motina F. Kreivienė.
2008 metų duomenimis, ji – vienos didžiausių statybinių ir apdailos medžiagų didmenininkių Lietuvoje, kuri jau ne vienus metus įsitvirtinusi visų garsiausių ir populiariausių statybinių medžiagų ir interjero detalių didžiausių importuotojų trejetuke, bendrovės „Specializuota komplektavimo valdyba“ (SKV) akcininkė. Jai priklausė 20,25 proc. akcijų. Pagrindinis akcijų paketas buvo SKV vadovo M. Sinkevičiaus motinos Grasilės Sinkevičienės rankose. Tarp kitų akcininkų ir du „Panevėžio kelių“ savininkai – Gvidas Drobužas ir Remigijus Juodviršis. Jai vadovavo ne tik ir dabar ten besidarbuojantis M. Sinkevičius, bet ir D. Kreivys.
Taip pat yra oficialus vertybinių popierių biržos pranešimas, kad 2002 metų pabaigoje E. Kreivienė įsigijo 20,42 proc. įmonės „Silikatas“ akcijų.
Verslo imperija motinų rankose
Bendrovė „Stamija“, redakcijos žiniomis, valdo ne tik bendrovę „Makveža“, bet ir įmonę „Silikatas“. Kaip yra iš tiesų, galėtų pasakyti tik akcininkai, arba Registrų centras. Tačiau „Stamija“ Registrų centrui informacijos apie akcininkus nepateikė. Į įstatymą, reikalaujantį atskleisti akcininkų sudėtį, nusispjauta.
Šiomis dienomis paaiškėjo, kad 65 proc. „Makveža“ akcijų įsigijusios bendrovės „Stamija“ akcijas 2009 metų sausį už 4 tūkst. litų D. Kreivys pardavė motinai. Taip pat paaiškėjo, kad ūkio ministras taip pat pardavė akcijų paketus, valdytus UAB BFH (už 4 600 litų), įmonei „Saldo partneriai“ (už 3 000 litų), bendrovei „Baldenis“ (už 25 000litų), tačiau akcijų pirkėjai slepiami.
Ne vienam „Ekonomika.lt“ pašnekovui kilo abejonių, kodėl prekybos tinklą „Moki-veži“ valdančią bendrovę perėmė ne pagrindinis tiekėjas – SKV – o maža, du darbuotojus turinti įmonė.
SKV, nedirbanti su šio tinklo konkurentais, verslo imperiją valdančioms mamoms generavo puikias pajamas. 2007 metais SKV metinė apyvarta siekė 81 mln. litų, 2008-aisiais įmonė uždirbo 72 mln. litų pajamų. Todėl galima drąsiai teigti, kad į F. Kreivienės ir G. Sinkevičienės rankose esančią bendrovę SKV iš „Moki-veži“ plūsta didžiausias pinigų srautas.
Faktai:
UAB „Makveža“ duomenys
(2008/2009 metų ataskaitos, mln. litų)
Ilgalaikis turtas 7,37/6,49
Visas turtas 42,07/34/63
Nuosavas kapitalas 13,28/11,08
Įsipareigojimai 28,79/23,55
Pardavimo pajamos 133,56/132,33
Grynasis pelnas* 2,19/0,77
*2007 m. grynasis pelnas siekė 5,94 mln. litų
AB „Specializuotos komplektavimo valdybos“ duomenys
Direktorius: Mindaugas Sinkevičius
Veikla: medienos, statybinių medžiagų ir sanitarinių įrenginių didmeninė prekyba
Apyvarta
2010-01-01 – 2010-06-30 29 498 100
2009-01-01 – 2009-12-31 71 976 597
2008-01-01 – 2008-12-31 80 933 328
Valdyba (2007 m. birželio 5 d. duomenys)
Valdybos pirmininkas: M. Sinkevičius
Nariai: Aurimas Badikonis;
Dainius Kreivys
UAB „Baldenis“
Vadovas: Algis Katinas
Valdybos nariai: Dainius Kreivys;
Algis Katinas;
Mindaugas Sinkevičius;
Linas Šerepka
(2006 m. lapkričio 13 d. duomeys)