Kaip pranešė rajono savivaldybė, jis siūlo papildyti merais subjektų, galinčių atlikti santuokos registravimo ceremoniją, sąrašą.
Jo manymu, santuoka, sudaroma dalyvaujant merui, taptų „žymiai patrauklesnė“, ypač dėl to, kad santuokos registravimo ceremonija gali būti organizuojama ne tik civilinės metrikacijos įstaigos patalpose, bet ir jaunavedžių pasirinktose vietose Vilniaus rajono teritorijoje.
„Užsienio šalių praktika rodo, kad toks sprendimas pasiteisino. Pavyzdžiui, Lenkijoje miesto prezidento ar mero suteikiamos santuokos yra labai teigiamai priimamos besituokiančių porų, gerina savivaldos įvaizdį ir papildo biudžeto lėšas“, – teigia R. Duchnevič.
Kreipimesi į ministrę nurodoma, kad nuo 2023 metų pasikeitus Vietos savivaldos įstatymui, savivaldybės meras yra savivaldybės vykdomoji institucija – savivaldybės vadovas, turintis savivaldybės valdžios ir viešojo administravimo įgaliojimus, atsakingas už įstatymų, Vyriausybės nutarimų ir savivaldybės tarybos sprendimų tiesioginį įgyvendinimą. Be to, šiame įstatyme įtvirtinta, kad viena iš valstybinių, t.y. valstybės perduotų savivaldybėms, funkcijų yra civilinės būklės aktų registravimas.
Rašte teigiama, kad atsižvelgus į tai, savivaldybės merui galėtų būti suteikti ir santuokos suteikimo įgaliojimai.
Nuo 2016 metų galiojančiose teisingumo ministro įsakymu patvirtintose taisyklėse nurodyta, kad santuoka registruojama sudarant santuokos sudarymo įrašą. Šį įrašą santuokos registravimo metu perskaičius civilinės metrikacijos įstaigos ar konsulinės įstaigos darbuotojui, sutuoktiniai ir liudytojai pasirašo reikiamose jo skiltyse.
R. Duchnevičiaus manymu, ši nuostata dėl asmenų, kurie gali perskaityti santuokos sudarymo įrašą, turėtų būti lankstesnė.
„Tikimės, kad dėl to sudaromų santuokų skaičius padidėtų, tai turėtų teigiamos įtakos ir savivaldybės biudžetui. Kiekviena savivaldybė galėtų nustatyti ypatingą šventę, renginį, kurio metu jaunavedžiai, jei norėtų, pasinaudotų galimybe būti sutuoktiems mero“, – pažymi meras.