Rytoj Kauno apygardos teismas skelbs pirmosios šalyje įrenginių plagiavimo bylos nuosprendį. Jos atomazgos laukia daugelis verslininkų - vieni tikisi, kad pagaliau bus užkirtas kelias nesąžiningai veiklai, kiti nepraranda vilties, jog taip neatsitiks.
Jau keliolika metų sėkmingai vandenvalos srityje dirbančios alytiškių bendrovės "Traidenis" vardas gerai žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Jį bendrovė užsitarnavo gamindama kokybiškus ir patikimus valymo įrenginius. "Traidenio" gaminiai įvertinti dešimtimis mūsų valstybės ir tarptautinių apdovanojimų; juos kolektyvas pelnė nuosekliu ir atkakliu darbu, aktyviai bendradarbiaudamas su mokslo ir mokymo įstaigomis, diegdamas naujausias technologijas, investuodamas į gamybą.
Trejus metus iš eilės bendrovė pelnė Metų eksportuotojo nominaciją - aukščiausią eksportuotojos įvertinimą. Alytiškių gaminiai noriai perkami Latvijoje, Estijoje, Baltarusijoje, Rusijoje ir Lenkijoje.
"Viskas būtų gerai, anksčiau ar vėliau įveiksime ir dėl krizės iškilusius sunkumus, jei tarp tos pačios paskirties įrenginius gaminančių įmonių vyks garbinga konkurencinė kova, jos savo veiklą vykdys laikydamosi teisinių aktų", - teigė "Traidenio" bendrovės generalinis direktorius Sigitas Leonavičius.
"Traidenio" technikos direktoriaus Gintaro Vinikaičio įsitikinimu, nuo teismo sprendimo labai priklausys visų legaliai dirbančių pramonės įmonių ateitis. "Teismas parodys, ar mes esame civilizuota Europos Sąjungos (ES) valstybė, ar trečiojo pasaulio šalis, kurioje įstatymai sau, o nauda sau. Juk jeigu šaldytuvai su "Snaigės" ženklu bus pradėti gaminti garažuose, vargu ar juos pirks europiečiai", - teigė G.Vinikaitis.
Kreipėsi į teismą
Anot bendrovės vadovų, kasmet daugėjant vartotojų, besiskundžiančių nekokybiškais, sertifikatų neturinčių įmonių pagamintais valymo įrenginiais, negeras šešėlis krenta ir ant "Traidenio", kurio vardu prisidengiama. UAB "Feliksnavis", taip pat įsikūrusi Alytuje, pardavinėja savo gaminius identiškus "Traidenio" gaminiams (ir dizainu, ir technologijomis) žaisdami žemesne kaina, o kartais netgi prisistatydami antrine įmone. "Klasta išlenda tik tada, kai dėl gedimų į mus kreipiasi su priekaištais dėl nekokybiško gaminio, arba perduodant objektą, pasirodo, kad įrenginys neturi atitikties sertifikato. Tuomet paaiškėja, jog žmonės įsigijo tik nelegalią mūsų gaminio kopiją", - teigė S.Leonavičius.
"Traidenio" vadovas neatmeta tikimybės, kad neva jų bendrovėje pagamintais įrenginiais plagiatoriai prekiauja ir užsienyje. Taip kenkiama ne tik bendrovės vardui, nubraukiamas ilgametis įdirbis, bet diskredituojamas ir šalies įvaizdis.
Be to, plečiant įmonių veiklą, diegiant naujas technologijas panaudojami ir ES įvairių fondų pinigai. Todėl labai svarbu, kad atitinkamos valstybės institucijos būtų suinteresuotos užkirsti kelią tam, kad nesąžiningi verslininkai fondų parama nepasinaudotų negarbingoje konkurencinėje kovoje.
Prieš dvejus metus "Traidenio" vadovai, įsitikinę, kad jų įrenginius neteisėtai kopijuoja "Feliksnavis", kreipėsi į Alytaus rajono apylinkės teismą.
Teismo buvo prašoma nustatyti, ar "Feliksnavis" neprekiauja "Traidenio" įrenginio "NV-1", kurio pramoninis dizainas, kaip originalus gaminys užpatentuotas Valstybiniame patentų biure kopija "FN-1".
"Tačiau teismo" sprendimas, net neatlikus ekspertizės, buvo palankus gaminius plagijavusiai bendrovei, o Alytaus teisėsaugininkai netgi atsisakė priimti visą surinktą medžiagą", - teigė "Traidenio" rinkodaros direktorius dr. Almantas Danilevičius.
Nesutikdamas su pirmos instancijos teismo sprendimu, "Traidenis" kreipėsi į apygardos teismą.
Sertifikatų neturi
Vadovaujantis aplinkos ministro įsakymu, nuo praėjusių metų pavasario Lietuvoje gali būti naudojami tik atitikties sertifikatų patvirtinti tipiniai gaminiai. Šiuos sertifikatus įmonėms išduoda Statybos produkcijos sertifikavimo centras (SPSC). Nuo ateinančių metų vidurio ir mūsų šalyje nuotekų valymo įrenginiams bus privalomas ES CE ženklinimas.
Tačiau kai kurie verslininkai nepaiso Nuotekų valymo reglamento ir savo produkciją gamina bei parduoda be atitikties sertifikatų, net neskirdami lėšų ir negaišdami laiko autentiškų įrenginių kūrimui.
Lietuvoje nuotekų valymo įrenginius gamina beveik dešimt įmonių. "Traidenis" buvo pirmoji bendrovė įgijusi SPSC atitikties sertifikatus visų rūšių produkcijai.
"Sertifikuodami savo gaminius mes ne tik laikomės įstatymų, bet ir parodome pagarbą klientams, saugome gerą bendrovės vardą", - tvirtino S.Leonavičius.
Anot SPSC Statybos produktų sertifikavimo skyriaus vyr. eksperto Vladimiro Ravnialičevo, praeitais metais atitikties sertifikatus gavo dar kelios nuotekų valymo įrenginius gaminančios bendrovės - "Dinaitas", "Švarus vanduo", "Plastiforma" ir "Švaistė". Tarp jų "Feliksnavio" nėra, nors pernai bendrovės direktorius Andrejus Semionovas LŽ tvirtino, jog jų bendrovė taps antrąja sertifikuotos produkcijos gamintoja.
V.Ravnialičevas neslėpė, jog tuo metu, kai "Feliksnavio" vadovas kalbėjo apie garbingas ateities perspektyvas, bendrovė net sutarties su SPSC nebuvo sudariusi ir sertifikavimo procesas net nebuvo pradėtas.
"Šiuo metu "Feliksnavis" jau pradėjo tvarkyti dokumentus", - teigė V.Ravnialičevas.
Ignoravo nutartį
Kol vyksta teisminiai procesai apygardos teismas nutartimi uždraudė "Feliksnaviui" gaminti ir pardavinėti įrenginį "FN-1".
"Tačiau netrukus įsitikinome, kad "Feliksnavis" ignoruoja teismo nutartį. Šie pažeidimai buvo užfiksuoti nuotraukose ir anstolių protokoluose", - teigė A.Danilevičius.
Anot rinkodaros direktoriaus, negarbingi konkurentai įrenginį "FN-1" pervadinę "FEL-1" ir toliau juo prekiavo, pamynę garbės jausmą ir pareigą.
Su "Feliksnavio" vardu siejama ir nekokybiškų valčių gamyba. Dėl "Feliksnavio" pagamintų valčių vilnietis verslininkas L. M. kreipėsi į Valstybinę vidaus vandenų inspekciją po to, kai panaudojus maždaug savaitę valčių korpusuose subyrėjo irklų lizdai.
Praėjusių metų birželį plaukdami "Feliksnavio" pagaminta plastikine valtimi nuskendo Veisiejų ir Metelių regioninių parkų direktoriai. Po įvykusios nelaimės Metelių regioninio parko vyr. specialistas Ramūnas Krugelis neslėpė, jog valtis buvo nesaugi, be oro pagalvių, kurios nelaimės atveju būtų galėjusios ją išlaikyti virš vandens.
Lieka apgauti
"Kaip socialiai atsakinga įmonė siekiame atkreipti tiek vartotojų, tiek valstybinių institucijų dėmesį į nesertifikuotų gaminių prekybą. Nesertifikuotus tipinius nuotekų valymo įrenginius įsirengę vartotojai negalės jų naudoti, nes pripažįstant įrenginius tinkamais naudoti iš jų bus paprašyta pateikti dokumentą, patvirtinantį, jog šie atitinka keliamus reikalavimus. Žmonės liks apgauti - turės nemažus pinigus kainavusį įrenginį, bet negalės jo perduoti naudoti", - aiškino S.Leonavičius.
Anot A.Danilevičiaus, nesertifikuoti įrenginiai gali net neatlikti pagrindinės savo funkcijos - nuotekų valymo. Todėl jie kelia pavojų ir žmonėms, ir aplinkai.
Ekspertas nustatė
Teismo ekspertas Berteška, atlikęs statybinę ekspertizę, išvadose teigia: "Atsižvelgus į bylos ir papildomai gautą medžiagą, įvertinus suinteresuotų organizacijų, taip pat kitų šios srities specialistų išvadų nuostatas, darytina išvada, kad UAB "Traidenis" gaminamas nuotekų valymo įrenginys "NV-1" ir UAB "Feliksnavis tos pačios paskirties įrenginys "FN-1" pagal svarbiausius ir esminius panašumus ir technologinius gaminių parametrus vizualiai yra analogiški."
Būtent tas panašumas ir klaidina vartotojus, nes naudojamos firminės "Traidenio" spalvos ir pirkėjas daug nesigilindamas įsigyja įrenginį kaip originalų gaminį, net neįtardamas, kad tai tik klastotė.
Užsieniečiai nesitaikstytų
Anot Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) Inžinerinės ekologijos asociacijos prezidento Rimanto Budrio, jau dešimtmetis kai nėra sprendžiama problema, kad į rinką patektų tik kokybiški įrenginiai. Daugelis sąžiningai dirbančių įmonių yra susidūrę su kopijų problema. "Kol tokie dalykai vyksta vidaus rinkoje, mes patys išsiaiškiname, ar gaminys originalus, nes Lietuva nedidelė šalis. Tačiau jei plagiatas iškeliauja į užsienį, labai blogai; tokie gaminiai gadina valstybės įvaizdį", - teigė R.Budrys.
R.Budrio nuomone, oficialios įmonės nelipa viena ant kitos, įsigyja reikalingus patentus, sertifikatus ir dirba. Bėda ta, kad šalia vienos bazinės įmonės atsiranda dvi ar trys, užsiimančios nelegalia veikla.
"Šiandien iškyla klausimas, ar apsimoka leisti pinigus patentų pirkimui, jei pagal Lietuvoje galiojančią tvarkelę galima laisvai vienam kitą kopijuoti. Mes galime nebijoti ir ramiai kopijuoti nuo ko norime, kol bylos mūsų teismuose", - piktinosi Inžinerinės asociacijos prezidentas.
Rita KRUŠINSKAITĖ