Švietimo ir mokslo ministerija nesanti pajėgi užmegzti sutarties su Europos kosmoso agentūra, o dalyvavimas kosmoso veikloje nėra vienas iš Lietuvos prioritetų ir interesų. Tokiu būdu Lietuvos mokslininkai praranda kūrybinės raiškos galimybes, verslas taip pat netenka savo galimybių. Šiuos mokslininkų kreipimesi išdėstytus teiginius apsvarstė Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas.
Teigiama, kad jei Švietimo ir mokslo ministerija atsisako kuruoti šią sritį ir derėtis dėl dalyvavimo Europos Kosmoso agentūroje, tai reiktų šią funkciją perleisti Ūkio ministerijai arba kuriamai Mokslo inovacinių technologijų agentūrai (MITA).
Švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė teigė, kad Vyriausybė vasarą apsisprendė nepatvirtinti bendradarbiavimo su Europos kosmoso agentūra gairių projekto, kuriame buvo labai aiškūs finansiniai įpareigojimai.
"Kai dėl išankstinio susitarimo (sutarties su Europos kosmoso agentūra - ELTA), tai dėl jo nematome didelių problemų. Ten taip pat yra finansiniai įsipareigojimai, kad siųsime žmones į finansuojamas išvykas, nors, turint omenyje mūsų biudžetą, kad kitais metais negalėsime išsiųsti žmonių net į Briuselį, tai galėsime nesiųsti ir tenai. Kitas dalykas - sutartyje turime įrašyti agentūrą, kuri turėtų koordinuoti šią veiklą", - sakė viceministrė.
Pasak jos, tokia agentūra galėtų būti kartu su Ūkio ministerija kuriama Mokslo inovacinių technologijų agentūra (MITA), bet jos negalima įrašyti į sutartį, nes ji dar neįkurta.
Ūkio viceministras Rimantas Žylius sako, kad verslo atstovų interesas dalyvauti kosmoso programose yra didelis. "Tai nėra kosmonautų siuntimas, bet apčiuopiamą naudą duotų moksliniai tyrimai, palydovinės technologijos. Iš tiesų tai yra techniniai klausimai, o administravimas - tai trumpo laiko klausimas, nes MITA įkūrimas - jau čia pat", - teigė ūkio viceministras.
Prezidentės patarėjos Virginijos Būdienės teigimu, Prezidentė laikosi pozicijos, kad jokiu būdu nereikėtų nutraukti derybų proceso dėl stojimo į Europos kosmoso agentūrą, ir nemato problemos, jei šią funkciją Švietimo ir mokslo ministerija perduotų Ūkio ministerijai.
Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas pritarė principiniam dalykui - derybos su Europos kosmoso agentūra neturi būti nutrauktos, ir siūlė apsispręsti, kas bus pagrindinis sutarties vykdytojas - Švietimo ir mokslo ministerija ar Ūkio ministerija, ar abiejų steigiama agentūra MITA.