Jiems tenka priimti daug žmonių gyvenimus negrįžtamai pakeičiančių sprendimų. Į juos dažniausiai būna nukreipti tiek viltingi, tiek neapykantos kupini žvilgsniai.
Temidės tarnų sprendimai visada stebimi tarsi pro didinamąjį stiklą, tačiau, nepaisant dažnos viešai išsakomos kritikos, atliktas tyrimas parodė, kad visuomenė pasitiki Lietuvos teisėsaugos sergėtojais.
Teisėjų tarybos pirmininkas Gintaras Kryževičius prieš visuomenės nuomonės tyrimo pristatymą pabrėžė, kad vienas pagrindinių Temidės tarnų siekių yra didinti visuomenės pasitikėjimą teismais: „Mūsų teismų sistemos svajonė – pasikeisti žmonių akyse.“
Prieštaringi rezultatai
2012-ųjų pabaigoje atlikus teismuose besilankančių asmenų apklausą, paaiškėjo, kad 41 proc. apklaustųjų mano, jog per pastaruosius metus teismų darbas pagerėjo. Trys ketvirtadaliai (75,3 proc.) apklaustųjų, dalyvavusių teismų posėdžiuose, teigė, kad pasitiki mūsų šalies teismais.
Pažvelgus į surinktus duomenis atidžiau matyti, kad teismais visiškai pasitiki 6,3 proc. žmonių. Pasitikėjimą didžiaja dalimi teismais išreiškė 36 proc. apklaustųjų, o iš dalies pasitikintys teismais teigė – 33 proc. žmonių. Nepasitikėjimą išreiškė beveik 14 proc. respondentų.
Šie surinkti duomenys yra visiškai priešingi tiems, kurie buvo gauti praėjusiais metais apklausas atlikus nepriklausomoms agentūroms. Tuo metu nepasitikėjimą teismais išreiškė beveik pusė respondentų.
Tokiems prieštaringiems rezultatams taip pat rastas logiškas paaiškinimas. Teismų darbą palankiai vertinę tiriamieji buvo daugiausia išsilavinę žmonės, taip pat net ketvirtadalis jų turėjo teisinį išsilavinimą.
Nustebino pačius
„Teismų darbas buvo vertinimas 7 balų skalėje. Suskaičiuotas vidurkis siekė net – 6,18. Tiriamieji teigė, kad prireikus kreiptųsi į policiją ar teismus arba sutiktų bendradarbiauti su pareigūnais.
Tokį pasitikėjimą teismais galima sieti su tuo, kad daugiau kaip puse apklaustųjų turėjo aukštąjį išsilavinimą“, - pasakojo tyrimą atlikęs Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Bendrosios psichologijos katedros vedėjas Gintautas Valickas.
Anot jo, nustatyta, kad Lietuvos rajonų gyventojai Temidės tarnais pasitiki žymiai labiau nei Vilniaus, Kauno ar Klaipėdos gyventojai.
Atlikto tyrimo tikslumu suabejojo pristatyme dalyvavęs Vilniaus miesto 2-osios apylinkės teismo teisėjas Audrius Cininas. Anot jo, buvo apklausti daugiausia aukštąjį išsilavinimą turintys žmonės: „Ar tokia apklausa ir pasirinkti tiriamieji neparodo, kad teismai yra pasiekiami tik taip vadinamam elitui?“
G. Viluckas apgailestavo, kad dėl laiko trūkumo nebuvo galimybių rasti įvairesnės respondentų auditorijos.
(Papildyta 10:20)
Tyrimo pristatymo išklausęs G. Kryževičius pripažino, kad 75 proc. pasitikėjimas teismais tikrai neatspindi realios situacijos. „Turime pripažinti, kad reikia tobulinti patį apklausos formatą. Apklausti vien išsilavinusius žmones nėra tikslinga. Tokia apklausa visiškai neparodė realios situacijos“, - pabrėžė G. Kryževičius.