Dešimtmetį veikusios Viliaus Karaliaus gaujos narių byla pagaliau pasiekė teismą. Ketinama konfiskuoti ir pasakiškus šių nusikaltėlių turtus.
Legendinio stambaus masto cigarečių kontrabandos atstovo V. Karaliaus šlovės ir įtakos dienos – jau praeitis. Tačiau ne tik jis, bet ir jo artimieji atsisako susitaikyti su mintimi, kad šeimos galvai ilgus gyvenimo metus gali tekti praleisti už grotų bei visiems laikams atsisveikinti su nelegaliai sukauptais turtais.
Lapkritį Vilniaus apygardos teismas atvers žymiausios visų laikų kontrabandininkų gaujos bylą. Šio proceso sėkme abejojama jau dabar. Net patys ilgus metus V. Karalių ir jo parankinius persekioję teisėsaugininkai svarsto, kad kontrabandininkai įvairiais būdais bandys vilkinti teismo procesą ar kitaip jam trukdyti.
Sutriuškinta milžiniška gauja
Per kelerius metus trukusią operaciją buvo sulaikytas ne tik V. Karalius, bet ir jam talkinę kontrabandininkai, kelių muitinės pasienio postų darbuotojai. Iš viso sulaikyta maždaug 50 asmenų. Bemaž 15 jų turės sėsti į teisiamųjų suolą.
„Balsas.lt savaitės“ žiniomis, kol kas teismą pasiekė tik nedidelė V. Karaliaus gaujos bylos dalis. Nemažai kitų jiems inkriminuojamų nusikaltimų vis dar tiriami ir į teismą pateks kiek vėliau – šių metų pabaigoje arba ateinančių pradžioje.
Buvęs Lazdijų policininkas ir, jo artimųjų teigimu, kovotojas su kontrabanda V. Karalius nelegalių rūkalų gabenimu sėkmingai vertėsi daugiau kaip dešimt metų (nuotr. ELTA)
Už grotų šių metų sausį atsidūrė ir buvęs V. Karaliaus partneris Gintaras Simanynas, laikomas artimu vienos šiuo metu Kaune klestinčios organizuotos banditų gaujos žmogumi. Tačiau jau po dviejų mėnesių jis išėjo į laisvę.
Kalbama, kad G. Simanynas iš paskutiniųjų laikėsi pagrindinės nerašytos kriminalinio pasaulio taisyklės – bet kokia kaina nebendradarbiauti su teisėsaugos pareigūnais. „Nusikaltėlių taisyklių laikymasis G. Simanynui atsiėjo ypač brangiai, dėl to jam iškeltas net 2,5 mln. litų civilinis ieškinys. Tiek jam kainavo išsvajota laisvė“, – sakė prisistatyti nepanoręs pareigūnas.
Anot teisėsaugininkų, anksčiau su Vilijampolės Daktarų grupuote artimus ryšius palaikęs vyras daugiau kaip prieš dešimtmetį V. Karaliui atskleidė abiem milijonus sukrovusio kontrabandos verslo mechanizmo subtilybes.
2003 metais žiniasklaidai rimtai susidomėjus V. Karaliaus gaujos veikla, G. Simanynas buvo minimas kaip pagrindinis cigarečių kontrabandos, gabenamos į Jungtinę Karalystę bei kitas užsienio šalis, organizatorius.
Areštuotas turtas
Neturintis beveik jokio savo vardu registruoto turto G. Simanynas iki šiol važinėja prabangiais automobiliais, patogiai gyvena prestižinėje Kauno vietoje – Žaliakalnyje pastatytame įspūdingo dydžio name.
Praėjusių metų balandį pareigūnai surengė operaciją ir areštavo cigarečių kontrabandininkų turtą, kurio vertė siekia keliolika milijonų litų. Per kratas šio nelegalaus verslo dalyvių namuose pareigūnai aptiko ir šimtus tūkstančių litų grynaisiais.
Neseniai Vilniaus apygardos teismas paskelbė nutartį, teigiančią, kad privaloma konfiskuoti neteisėtai įgytą turtą ne tik iš G. Simanyno, bet ir jo patikėtinių bei jų žmonų ar giminaičių.
Artimiausiu metu žadama atimti ne tik šios gaujos atstovams priklausančius prabangius nuosavus namus, sodybas, žemės sklypus, ūkinius pastatus, automobilius ar įmonių akcijas, bet ir sąskaitose esančias pinigines lėšas. Užsimota atimti net namų vidaus įrangą – baldus, vaizdo, garso aparatūrą, savigynai išduotus ginklus.
Jokia paslaptis, kad turtus V. Karaliaus aplinkos asmenys dažniausiai įgydavo sutuoktinių arba artimų giminaičių vardu.
Sukosi milijonai
„Sunku vienareikšmiškai atsakyti, su kuo V. Karalius nebendravo. Jis aplinkinius iškart pakerėdavo pelningais pasiūlymais. Pavyzdžiui, siūlydavo investuoti į jo cigarečių verslą 100 tūkst. litų ir po dviejų trijų savaičių ne tik susigrąžinti skolintus pinigus, bet ir uždirbti bemaž 20–30 tūkst., – „Balsas.lt savaitei“ pasakojo V. Karaliaus verslo planą atskleidę teisėsaugininkai. – Suprantama, kad daugelis žmonių kaipmat susižavėdavo galimybe greitai praturtėti.
Stebėdami jo aplinką atkreipėme dėmesį, kad šalia jo sukiojasi ne tik buvę pareigūnai, spekuliantai ar asmenys iš blizgančių žurnalų viršelių. Jis palaikė draugiškus ryšius su Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Tauragės nusikaltėliais.“
Iki to laiko, kol Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai pradėjo prieš V. Karalius aplinkos žmonės nukreiptas operacijas, šie taškėsi pinigais ir maudėsi prabangoje.
Aplinkiniams V. Karalius mėgdavo demonstruoti retus, naujausio dizaino automobilius ir keliasdešimt tūkstančių litų kainuojančius „Vertu“ mobiliuosius telefonus.
Laisvalaikį ji leisdavo su žmona ir vaikais milžiniškame name Svajonių gatvėje, sostinės turtuolių pamėgtame Valakupių mikrorajone. V. Karaliaus bičiuliai dažnai šėliojo nuo pašalinių akių paslėptose ir moderniomis vaizdo stebėjimo kameromis nukabinėtose sodybose, esančiose vaizdingose Dzūkijos paežerėse.
V. Karalius oficialiai neturi beveik jokio turto, tačiau iki buvo sulaikytas gyveno šiame prabangiame name, kuris oficialiai priklauso jo sūnui (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Pareigūnų teigimu, daugelis V. Karaliaus artimiausios aplinkos vyrų naudojo bendrą taktiką – su žmonomis fiktyviai išsiskirdavo tiktai dėl turtų, bet šiaip gyveno kartu, augino bendrus vaikus.
Pasakojama, kad vienas iš pagrindinių gaujos šulų po vienu stogu gyveno su žmona, tačiau gana daug laiko ir finansų skyrė jaunai meilužei.
Siekė papirkti pareigūnus?
Neseniai uždarumu garsėjantys teisėjų atstovai nemenkai prisidėjo, kad prabangiu gyvenimu laisvėje toliau mėgautųsi V. Karalius ir jo žmonės. Tačiau pastaraisiais mėnesiais šioje kontrabandininkų stovykloje kilo milžiniška panika dėl artėjančio teismų maratono pradžios. Jiems nepavyksta rasti brangiai mokamų užtarėjų.
„Balsas.lt savaitės“ žiniomis, šiuo metu V. Karalius ir kiti jo gaujos nariai įvairiais būdais bando išeiti į laisvę. Už tai teisėsaugos pareigūnams siūloma nuo 200 tūkst. iki pusės milijono eurų.
Iš pradžių pinigai buvo siūlomi policijos operatyviniams darbuotojams. Vėliau bandyta papirkti bylą tiriančius prokurorus. Pareigūnai apie bandymus juos papirkti pranešė Specialiųjų tyrimų tarnybos agentams. Buvo rengiama operacija – norėta sulaikyti kyšius siūlančius tarpininkus, tačiau dėl įvairių priežasčių to padaryti nepavyko.
TIK FAKTAI
Vilniaus apygardos teismui perduotoje byloje 10 asmenų yra kaltinami sukūrę 2009–2010 metais Rusijos Federacijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje ir Vokietijoje veikusį nusikalstamą susivienijimą ir organizavę daugiau nei 7 mln. litų vertės cigarečių kontrabandą bei neteisėtai akcizais apmokestinamas prekes gabenę iš Lietuvos per Lenkiją į Vokietiją.
Šioje byloje tiriama 11 daugiau nei 27 mln. litų vertės cigarečių kontrabandos ir neteisėto disponavimo šiomis akcizais apmokestinamomis prekėmis Lietuvoje ir Lenkijoje epizodų.
Apribotos įtariamųjų ir jų šeimų narių nuosavybės teisės į maždaug 27 mln. litų vertės turtą.
Tarp įtariamųjų dėl pagalbos cigarečių kontrabandininkams bei kyšininkavimo yra ir aštuoni Vilniaus teritorinės muitinės Šalčininkų, Lavoriškių ir Medininkų kelio postų pareigūnai.
Bendra jiems skirtų kyšių suma sudaro 330 tūkst. eurų.
Šiuo metu Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Justas Laucius teismui jau yra perdavęs iš visos šios bylos išskirtas šešias bylas.
Iš viso iš kaltininkų šiose bylose jau priteista civilinių ieškinių už daugiau nei 20 mln. litų.
Taip pat pradėtos bylos dėl nusikalstamo susivienijimo narių ir jų šeimų atstovų neteisėto praturtėjimo. Viena tokių – šiuo metu Vilniaus miesto I-ajame apylinkės teisme nagrinėjama V. Karaliaus 28 metų sūnaus Edgaro Karaliaus, kuris dirba advokato padėjėju.
Įtariama, kad daugiau nei 7 mln. ir 150 tūkst. litų vertės jo turimas turtas (6 mln. 400 tūkst. litų kainuojantis namas ir 20 arų žemės sklypas Svajonių gatvėje, Vilniuje, 700 tūkst. litų vertės negyvenamos patalpos sostinės centre, automobilis „Mercedes Benz C220“, pirktas už 50 tūkst. litų) negalėjo būti įgytas teisėtomis pajamomis.
V. Karaliaus gaują demaskavusiems Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnams šių metų pradžioje šalies prezidentė įteikė apdovanojimus. Vienas šios operacijos rengėjų – Saulius Urbanavičius – padarė įspūdingą karjerą. Iš MKT direktoriaus jis tapo vienu iš Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovų.