• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kokią reikšmę Lietuvos Konstitucija turi laisve besimėgaujančiam piliečiui ir kiekvieną minutę iki paleidimo į laisvę skaičiuojančiam kaliniui? Pasirodo, labai didelę.

REKLAMA
REKLAMA

Tai įrodė šeštadienį vykęs Konstitucijos egzaminas Panevėžyje. Moterų kalėjime ir Panevėžio savivaldybėje vykę egzaminai skyrėsi kaip diena ir naktis.

REKLAMA

Skirtumą galima buvo justi ne pagal egzaminų klausimų sudėtingumą – jie buvo visiems vienodi, – o pagal tvyrojusią atmosferą. Šaltos ir nejaukios kalėjimo sienos ir savaitgalio ramybe dvelkiančios savivaldybės patalpos – ne vieninteliai šių institucijų skirtumai. Entuziazmu ir noru žinoti savo teises, laisves ir pareigas kalėjimo moterys gerokai pranoko miestiečius. Iš pustrečio šimto moterų, pataisos kolonijoje atliekančių bausmę, laikyti egzaminų atėjo 23 nuteistosios, tiek pat miestiečių egzamino laukė Panevėžio savivaldybėje. Žinant, kad mieste gyvena apie 120 tūkstančių gyventojų, skirtumas buvo akivaizdus. Skyrėsi ir egzaminus laikiusių žmonių motyvacija.

REKLAMA
REKLAMA

Vietoj mezgimo – mokslai

„Mes galėtume sau megzti ir siuvinėti, savaitgaliais mums priklauso laisvos dienos, tačiau pasirinkome egzaminą, nes laikome jį svarbiu. Jei nemokėsiu Konstitucijos, tuomet esant reikalui turėsiu kažko klausti, o kam klausti, kai galiu pati žinoti ir dar kitam pasakyti. Manau, kad realiame gyvenime šias žinias galima būtų panaudoti daugelyje sričių, pavyzdžiui, tvarkant nuosavybės dokumentus“, – pasakojo bausmę atliekanti Palmira Sirijatavičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors noriai bendravusios kalėjimo moterys negalėjo tiksliai įvardinti, kokius Konstitucijos punktus jos laiko svarbiausiais, tačiau tvirtino, kad įgytos žinios gali praversti bet kurioje gyvenimo situacijoje.

„Mokėdama Konstituciją galiu save apginti. Žinau, kad pagal Konstituciją Vyriausybė žmonėms skiria per mažai dėmesio“, – savo žinias demonstravo Aldona Laužadienė.

REKLAMA

Konstitucijos egzaminas moterų kalėjime buvo toks populiarus, jog nuteistosios pritrūko spausdintų Konstitucijos variantų, todėl teko sukti galvą, kaip padėti norinčiosioms laikyti egzaminą..

„Konstitucijos mes net internete ieškojome, nes spausdintinių variantų pritrūkome. Kai kurios moterys Konstitucijos egzaminą laiko ne pirmus metus“, – komentavo Panevėžio moterų pataisos namų direktoriaus pavaduotoja Regina Stankuvienė.

REKLAMA

Anot R.Stankuvienės, pataisos namų vadovybei svarbu, kad kalėjime Konstituciją studijuojančios moterys žinotų ne tik savo teises ir laisves, bet ir pareigas, kurios dažniausiai užmirštamos darant nusikaltimus.

Už egzaminą – dešimtukas


Tuo pačiu metu Panevėžio savivaldybėje vykusiame Konstitucijos egzamine beveik nesimatė vyresnio amžiaus panevėžiečių, o dauguma laikančiųjų buvo jaunimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Konstitucijos žinios reikalingos studijoms, teisės paskaitoms“, – aiškino egzaminą laikiusi Panevėžio kolegijoje studijuojanti Kristina Serafinaitė.

„Tėvai nenorėjo, kad eičiau laikyti egzamino, liepė sode darbuotis, bet išsiprašiau, kad išleistų“, – prisipažino panevėžietis Vidmantas.

REKLAMA

Į savivaldybę atėję studentai užsiminė, kad egzaminas ne visiems buvo pilietiškumo išbandymas, o tik būdas užsidirbti papildomų balų studijose.

„Egzamine dalyvauju tam, kad pasitikrinčiau žinias, ir noriu, kad teisės dalyko dėstytoja už tai paskatintų. Dėstytoja pažadėjo, kad dalyvavusiesiems egzamine parašys dešimtuką“, – pasakojo studentė Melita.

Mantas TOMKŪNAS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų