Vakar Seime dalis Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TSLKD) narių vos nepakeitė įstatymo straipsnio, kuris numato iki penkiasdešimt procentų paramą daugiabučių namų bendrijoms, nutarusioms renovuoti savo būstus.
Balsavimas įvyko vos po kelių valandų, kai savo išankstines išvadas apie Lietuvos ekonominę būklę žiniasklaidos atstovams pristatė Tarptautinio valiutos fondo (TVF) misijos vadovė Catriona Purfield. Ji netikėtai pažėrė pagyrų mūsų naujajai Vyriausybei, kurios vadovu yra TSLKD (konservatorių) pirmininkas Andrius Kubilius, rašo „Respublika“.
TVF pareigūnei patiko ir mūsų vykdomosios valdžios antikrizinis planas, kurio pagrindinė mintis yra taupyti, taupyti ir dar kartą taupyti. Anot C. Purfield, Lietuvai nėra jokio reikalo nei devalvuoti lito, nei apskritai skolintis milijardų biudžeto deficitui padengti. Kad ir iš to paties TVF. „To mūsų net prašyta nebuvo“, – žurnalistams teigė C. Purfield.
Drastiškas planas
Išvakarėse Vyriausybė pristatė drastišką atnaujinto biudžeto projektą. Konservatoriai ketina biudžeto deficitą sumažinti 2 mlrd. litų, kitų metų nacionalinio biudžeto deficitą sumažinti iki maždaug 2,1 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Dabartiniame biudžeto projekte, pateiktame Finansų ministerijos, yra numatytas 2,3 proc. bendrojo vidaus produkto nacionalinio biudžeto deficitas. TSLKD pirmininko vadovaujama Vyriausybė pasiūlė mažinti valdininkų algas, keisti mokesčių tarifus, netgi peržiūrėti socialines išmokas.
Tarkim, jei artimiausiu laiku Seimas pritars, naujiems pirkėjams bus panaikinta Gyventojų pajamų mokesčio lengvata už įsigytus kompiuterius ir būstus. Anksčiau valstybė tokiems pirkėjams vienąkart per metus sugrąžindavo pinigų sumą, daugeliu atvejų lygią vieno mėnesio išperkamosios nuomos įmokai.
Buvo numatyta atsisakyti visų pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų, išskyrus lengvatą šildymui. Tačiau ir ją planuojama naikinti po šio šildymo sezono. Tik iki 2009 m. liepos 1 d. galios PVM lengvata kompensuojamiesiems vaistams – kol bus sukurtas kompensavimo mechanizmas skurdžiausioms šeimoms. Iš šeimų A. Kubiliaus vadovaujama Vyriausybė net ketina atimti 52 litų pašalpą, kurią už vieno vaiko auginimą iki aštuoniolikos metų ar jo globojimą gaudavo tėvai ar globėjai.
Bet žinia, kad kitas TSLKD narys Jonas Šimėnas su grupe Seime įsitaisiusių partijos narių užsimojo pakoreguoti Valstybės paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti bei daugiabučiams namams modernizuoti įstatymo 13 straipsnį, buvo lyg žaibas iš giedro dangaus net kai kuriems TSLKD nariams. Juk prieš rinkimus jų partija viliojo rinkėjus gražiomis kalbomis apie energijos taupymą, pažadais atnaujinti kelis tūkstančius daugiabučių.
Paramos neatėmė
2006 m. priimto įstatymo 13 straipsnyje kalbama, kokios paramos ir kokiomis sąlygomis gali tikėtis daugiabučių namų bendrijos, nutarusios renovuoti savo būstą. Neoficialiais duomenimis, remdamasi šio straipsnio nuostatomis valstybė gali bendrijas paremti suma, kuri sudaro 50 proc. namo modernizacijai reikalingų lėšų. Per trejus metus renovuotų daugiabučių darbų vertė – 134 milijonai litų, pastaruoju laiku šiems tikslams ketinama skirti dar arti 90 milijono litų. Tiesa, tai bus ne šalies biudžeto, o Europos Sąjungos lėšos, skirtos Ignalinos atominei elektrinei uždaryti.
Todėl J. Šimėno pasiūlymas panaikinti 13 straipsnį ar bent jį pakeisti turėjo nustebinti ne tik partijos kolegas, bet ir Seimo narius. Negi gaila iš šalies atkeliaujančių pinigų? Juolab kad jie duotų darbo statybų bendrovėms, padėtų išlaikyti darbo vietas, gyvintų sąstingį išgyvenančią ekonomiką.
Tačiau konservatoriaus pataisoms pritarė Seimo Biudžeto ir finansų, Socialinių reikalų ir darbo komitetai. Tik Teisės ir teisėtvarkos komitetas pasipriešino, mat nežinojo, kokia „šiuo klausimu yra Vyriausybės nuomonė“.
Vakar į posėdį, kuriame buvo sprendžiamas Valstybės paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti bei daugiabučiams namams modernizuoti įstatymo 13 straipsnio likimas, susirinko 90 tautos išrinktųjų.
Keturiasdešimt aštuoni iš jų nepritarė keisti ar naikinti straipsnyje išdėstytas nuostatas, net 32 parlamentarai balsavo „prieš“. Dauguma jų – konservatoriai.
Nieko nežinojo?
Vakar iki vakaro su J. Šimėnu „Respublikai“ nepavyko susisiekti. Tuo tarpu į mūsų klausimus sutikusi atsakyti Seimo Konservatorių frakcijos seniūnė Irena Degutienė tvirtino apie pataisų svarstymą nieko nežinojusi. „Gal tuomet posėdžiavau?“ – retoriškai klausė pašnekovė. Ji tvirtino, jog tikrai ne visi TSLKD nariai sutinka su tuo, kad būtų panaikinta parama savo namus pasišovusiems modernizuoti daugiabučių gyventojams.
Straipsnis, kurį norėjo pakeisti ar panaikinti 19 Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TSLKD) frakcijos Seime narių
13 straipsnis. Valstybės paramos daugiabučiams namams modernizuoti teikimo sąlygos ir būdai.
1. Valstybės parama daugiabučiams namams modernizuoti teikiama:
1) apmokant dalį investicijų daugiabučiams namams modernizuoti, atsižvelgiant į šių investicijų projektų, įgyvendinamų pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintą daugiabučių namų modernizavimo programą ar ją atitinkančias savivaldybių patvirtintas programas, energinį efektyvumą;
2) apmokant daugiabučio namo modernizavimo, vykdomo pagal 1 punkte nurodytus investicijų projektus, išlaidas, tenkančias nepasiturinčioms šeimoms ir vieniems gyvenantiems asmenims: jiems tenkantį investicijos pradinį įnašą ar jo dalį, kredito draudimo įmoką ar jos dalį, kreditą ar jo dalį ir palūkanas ar jų dalį.
Iš Valstybės paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti bei daugiabučiams namams modernizuoti įstatymo
Vidmantas Užusienis