„Labiausiai džiugina didžiųjų miestų rezultatai, Vilniaus ir Klaipėdos, laukia antri turai, laukia nelengvos kovos, lygiai taip pat ir tose savivaldybėse, kur mūsų kandidatai yra antruose turuose.
Rezultatus bendrai vertiname gerai, ta prasme, kad išlaikome pozicijas. Kalbant apie didžiuosius miestus, apie Vilnių ir tarybos narių skaičių, tai yra istoriškai geri rezultatai. Vertiname šį rinkėjų pasitikėjimą labai smarkiai, tai mums didelis įvertinimas“, – spaudos konferencijoje pirmadienio rytą kalbėjo TS-LKD pirmininko pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Konservatorių štabo vadovas Andrius Vyšniauskas tvirtino, kad Lietuvos politinėje padangėje nėra nieko stabiliau, kaip savivalda ir savivaldos rinkimų rezultatai.
„Kaip ir kėlėme tikslą, džiaugiamės, kad mūsų merai išėjo į antruosius turus. Tikimės merų bendrą rikiuotę turėti panašią į tokią, kokią turėjome ir anksčiau. Be abejo, labiausiai džiugina fenomenalūs rezultatai Vilniuje ir Klaipėdoje, kur priaugome daugybę balsų, turime antrus turus ir ruošiamės labai rimtoms kovoms“, – sakė A. Vyšniauskas.
„Rinkimai dar nesibaigė, laukia antras turas, kova lauks rimta, o galutinius rezultatus turėsime dar po dviejų savaičių“, – kalbėjo TS-LKD kandidatas į Vilniaus miesto merus Valdas Benkunskas.
Į antrąjį turą patekęs konservatorių kandidatas į Klaipėdos merus Audrius Petrošius taip pat džiaugėsi „istoriškai geru rezultatu“ ir tuo, kad TS-LKD uostamiesčio taryboje turės daugiau narių, nei po praėjusių rinkimų.
„Mero rinkimuose turėjome įtemptą naktį, kur sukryžiavęs pirštus ne vienas žmogus nemiegojo, patiems rinkimų rezultatų reikėjo laukti iki paryčių. Esame antrame ture ir turėsime pakankamai sudėtingą kovą su rimtais žmonėmis“, – teigė A. Petrošius.
Sostinės taryboje koservatoriai užsitikrino 19 iš 51 vietos.
„Pradedame galvoti apie valdančiąją daugumą, kokia ji galėtų būti. Prie mūsų 19 mandatų tradiciškai mūsų partneriai Laisvės partija, jei prisijjungtų, tą daugumą kaip ir turime.
Socialdemokratai po pertraukos grįžta į miesto tarybą, partija yra tradicinė, turinti savo ideologiją, savo kryptis, bent jau su Rasa Budbergyte, su kuria puikiais konkuravome ir turėjome rimtus debatus įvairiomis temomis, norėčiau pasišnekėti ir pakalbėti dėl bendro darbo“, – kalbėjo V. Benkunskas, pripažinęs, kad rinkimų naktį skambino vienam iš socialdemokratų lyderių Mindaugui Sinkevičiui.
Visoje Lietuvoje išrinkti du konservatorių merai, dar 11 pateko į antrąjį rinkimų turą. Vilniuje antrajame ture varžysis V. Benkunskas ir „Laisvės ir teisingumo“ kandidatas Artūras Zuokas.
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmadienį skelbiamais 155 iš 156 apylinkių duomenimis, dabartinis vicemeras V. Benkunskas pirmajame ture surinko 30,71 proc., o buvęs sostinės meras A. Zuokas – 21,3 proc. balsų.
Mero rinkimų Klaipėdoje antrajame ture susitiks buvęs Klaipėdos uosto vadovas Arvydas Vaitkus ir A. Petrošius.
Politinio komiteto „Ištikimi Klaipėdai“ lyderis A. Vaitkus surinko 23,56 proc., A. Petrošius – 20,43 proc. balsų.
Daugiausiai balsų savivaldybių tarybų rinkimuose surinko socialdemokratai ir konservatoriai, rodo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) skelbiami duomenys.
Pirmadienio rytą suskaičiavus balsus 1925 iš 1927 apylinkių, Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) surinko 17,48 proc. dalyvavusių rinkėjų balsų, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – 16,18 proc. balsų.
Visi savivaldybėse išsikėlę rinkimų komitetai bendrai gavo 13,89 proc. balsų.
Ketvirtoje vietoje – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga su 9,22 proc., penktoje – Liberalų sąjūdis su 6,96 proc. balsų.
Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ sulaukė 6,64 proc. balsų, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga – 5,34 proc., „Laisvė ir teisingumas“ – 5,2 proc., rinkėjų palaikymo.
Rinkimų kodeksas nustato, kad kandidatų sąrašas gali gauti mandatų savivaldybės taryboje, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 4 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų, koalicija – ne mažiau kaip 6 proc. balsų.
Šiuose rinkimuose ketverių metų kadencijai renkami 1498 savivaldybių tarybų nariai ir 60 merų.
Per praėjusius savivaldos rinkimus 2019 metais daugiausiai rinkėjų balsų per skirtingas savivaldybės gavo tuo metu visuomeniniais vadinęsi rinkimų komitetai – 26,76 procento.
Iš partijų pirmavo Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai su 16,05 proc. rinkėjų balsų, antra buvo Lietuvos socialdemokratų partija su 13,24 proc. balsų.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga gavo 11,16 proc., Liberalų sąjūdis – 5,9 proc., Darbo partija – 5,09 proc. balsų.