Apie tai, kas laukia D. Trumpo ir apie Lietuvos politikų nesutarimus bei konservatorių aroganciją, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo Mykolo Romerio universiteto docentas, politologas Saulius Spurga ir viešųjų ryšių bei komunikacijos specialistas Linas Kontrimas.
Ar manote, kad sušvelninta retorika gali padėti D. Trumpui laimėti rinkimus?
L. Kontrimas: Neseniai viešėjau Jungtinėse Valstijose ir turėjau galimybę bendrauti su bet kuo – nuo paprasto gyventojo iki profesorių. Šioje valstybėje taip stipriai jaučiamas susiskaldymas. Prieš 15 metų būdamas aš to taip nejaučiau. Juokeliai vienas iš kito egzistuodavo, bet dabar taip yra ribiniai pasisakymai: „tas respublikonas!“ arba „tas demokratas!“
Kvietimas jungtis ir kalbėti apie Amerikos taiką šiai nacijai yra be galo svarbus. Jie daug kur užduoda toną. Nepagarbos retorika yra užvaldžiusi daugelį demokratinių valstybių – pasižiūrėkite, kas vyksta Lietuvoje. Ribiškumas, bandymas kastis apkasus vietose, kur negražu kastis – pas mus tai taip pat yra. Bet kol kas negirdime Lietuvoje lyderių, kurie kviestų baigti kautynes.
Susiskaldymą tarp politinių partijų matome ir Lietuvoje. Prezidento metinėje kalboje buvo paminėta, kad nustokime skirstyti Lietuvą į pirmą, antrą ir trečią, vienykimės. Ar Lietuvoje iš tiesų yra susiskaldymas?
S. Spurga: Tokio didelio susiskaldymo Lietuvoje kaip tik nematau. Jei žvelgtume į Lenkiją, Vengriją ar Prancūziją – aš ten matau kur kas didesnį susiskaldymą. Lietuvoje kaip tik esame oazėje, taip pat reikia suprasti, kad demokratinė valstybė turi būti saikingai susiskaldžiusi ir turi būti įvairūs požiūriai, tik yra svarbu juos suderinti.
Jeigu žvelgtume į prezidento kalbą tautai, jis kvietė vienytis – aš šiek tiek pasigedau mechanizmo, kaip jis kviečia tą padaryti. Demokratinės valstybės realizuoja savo vertybes per rinkimus, per partijas ir interesų atstovavimą. Apie tai, kaip jis derins interesus su politinėmis partijomis, Nausėda sugebėjo visose savo kalbose šios temos išvengti ir kreipdamasis į tautą jis prašo žmonių būti vieningais ir kurti Lietuvą. <...> Bet tai taip paprastai nepasidaro.
Ar vis dar yra valdančiųjų ir prezidento konfliktas?
L. Kontrimas: Tėvynės sąjungai reikės iš principo peržiūrėti savo komunikaciją ir kaip jie komunikuoja su tauta, oponentais. Ne veltui prie jų yra prikibusi arogancijos etiketė, nes arogancija yra labai plati sąvoka. Tai nereiškia, kad aš sėdžiu pasipūtęs, tai reiškia ir mano politinį pasirodymą – kaip aš elgiuosi su politiniais oponentais.
Kai kalbame apie kultūringą žmogų sakome, kad jis gali kitą žmogų pasiųsti velniop taip, kad jis net to nesuprastų. O Tėvynės sąjunga tai daro taip, kad tu suprastum. Kai taip jie elgiasi su prezidentu, tai yra neelegantiška ir pasirenkama įžeidi forma.
Antra, ar jie gali pasikeisti? Manau, kad taip, todėl, nes partijoje yra be galo daug protingų žmonių. Ar prezidentas paskutiniu metu padarė kažką tokio, kas didintų įtampą? To nematau. <...> Reikėtų pagaliau atskirti savo ego ir valstybės valdymą.
Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše interviu pradžioje.