Valstybės institucijos pastaruoju metu rodo abejotiną dosnumą komerciniams renginiams, o juos už mokesčių mokėtojų pinigus organizuojantys verslininkai net nesigėdija imti dar tiek pat iš renginių dalyvių. Tų pačių mokesčių mokėtojų.
Beveik prieš mėnesį beveik milijonine valstybės parama pasidžiaugė Islandijos atlikėjos Bjork koncerto organizatoriai. Šimtais tūkstančių litų tuoj džiaugsis ir praėjusį savaitgalį praūžusio festivalio „Be2gether“ organizatorius Giedrius Klimkevičius.
Abejojo ir dalyviai...
Sekmadienį Dieveniškių istoriniame regioniniame parke, Šalčininkų rajone esančioje Norviliškių pilies teritorijoje, baigėsi antrasis muzikos ir meno festivalis „Be2gether“. Renginio organizatorių tikslai kilnūs: parama Baltarusijos demokratijai, lietuvių ir baltarusių suartėjimas, rūpinimasis ekologija ir pilietiškumo skatinimas. Su tokia priedanga komercinio renginio organizatoriams iš valstybinių įstaigų pavyko gauti ne vieną šimtą tūkstančių litų.
Daugelį festivalio dalyvių nustebino gana nebloga organizacija, tačiau dar labiau – keistas renginio finansavimas. Mat nors viskas buvo suorganizuota už solidžią valstybės paramą, iš mokesčių mokėtojų kišenės, organizatoriai sugebėjo dar nemažą dalį nuplėšti iš festivalio lankytojų.
Mat bilietų kaina svyravo nuo 105 iki 340 litų, vieta automobilių stovėjimo aikštelėje – 15 litų, dar tiek už vietą palapinių miestelyje.
Jei neturi vietos palapinių miestelyje – 15 litų už dušą.
„Na, jei tokį festivalį už mūsų pinigus remia valstybė, tai ir bilietų kainos, manau, turėtų būti gerokai mažesnės, prieinamos kiekvienam mokesčių mokėtojui“, - piktinosi vienas festivalio dalyvių Tomas.
...ir valdininkai
Festivalio finansavimas papiktino ne tik kai kuriuos dalyvius, bet ir Kultūros ministerijos pareigūnus. Jie stebėjosi, kaip apskritai verslininkui pavyko gauti pinigų grynai komerciniam, jokių tradicijų dar neturinčiam renginiui.
„Festivaliai, kurie vyksta daug metų ir yra įsitvirtinę mūsų kultūrinėje panoramoje, gauna mažesnę paramą negu „Be2gether“. Esu skeptiškas dėl tokio išskirtinio požiūrio į šį festivalį. Kultūros ministerija laikosi nuomonės, kad tai yra taisyklių laužymas valstybės paramos sistemoje“, - „Respublikai“ sakė kultūros viceministras Gintaras Sodeika.
Nesuskaičiuoja tūkstančių
Beje, didžiausią palankumą G.Klimkevičiui pademonstravo Užsienio reikalų ministerija (URM). Pasak šios žinybos Informacijos ir viešųjų ryšių departamento direktorės Violetos Gaižauskaitės, šiemet festivaliui atseikėta 350 tūkst. litų. Praėjusiais metais URM nepagailėjo 300 tūkst.
litų. Kiek bus skirta kitąmet, V.Gaižauskaitė dar nežino, tačiau, atrodo, ministerija filantropo vaidmens atsisakyti neketina.
„Jų projektas pasirodė įdomiausias ir atitiko mūsų plėtojamo bendradarbiavimo su Baltarusija tikslus. Daugelis kultūrinių renginių yra daromi su valstybės parama, net ir tie, kurių bilietai platinami komerciniu būdu“, - „Respublikai“ teigė V.Gaižauskaitė.
„Be2gether“ pašelpė ir iš Vyriausybės pinigus gavusi Vilniaus apskrities viršininko administracija. 300 tūkst. litų – tiek pinigų administracija skyrė techninėms paslaugoms: scenos, garso ir apšvietimo aparatūrai.
Sutaupyti G.Klimkevičiui pavyko net Šalčininkų rajono savivaldybės sąskaita. Ji suteikė komunalinių paslaugų už 5 tūkst. litų.
Organizatoriai dar nesusiskaičiavo
„Be2gether“ organizatoriai ir jų rėmėjai painiojasi, kiek ir kas skyrė festivaliui.
Organizatoriai iš pradžių teigė, kad valstybė davė 300 tūkst. litų ir galbūt duos dar daugiau. Kiek daugiau? Pagrindinis organizatorius G.Klimkevičius „Respublikai“ nepasakė. Tačiau pats net kelis kartus skambino, prašė nerašyti ir tikino duomenis patikslinsiąs.
Pasak Eglės Remeikaitės, „Be2gether“ atstovės spaudai, festivalio sąmata siekė 3 mln. E.Remeikaitė „Respublikai“ teigė: organizatoriai planuoja gauti iš valstybės 600 tūkst. litų. Visi pinigai bus gauti iš URM.
Paini schema
Beje, milžiniškus pinigus gavę „Be2gether“ organizatoriai rado papildomų kelių į valstybės kišenę. Čia jiems pagelbėjo renginio partnere įvardyta nevyriausybinė organizacija Pilietinių iniciatyvų centras (PIC).
PIC panaudota paini schema verta aplodismentų. Organizacija kreipėsi į Jaunimo reikalų departamentą (JRD) prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos su prašymu skirti lėšų savanorystės programai. PIC sugebėjo įtikinti JRD, kad renginio metu lankytojų bilietus tikrinsiantys arba šiukšles surinksiantys jaunuoliai įgis „savanorystės gebėjimų“.
„Apmokėjome jiems autobusus atvežti ir parvežti savanorius. Taip pat apmokėjome maitinimą, palapines ir atšvaitus. Bendra skirta suma sudarė apie 30 tūkst. litų. Jie dirbo ir prieš renginį, ir renginio metu, ir po renginio. Jie ten reguliavo srautus ir kt. Žodžiu, dirbo kaip ir visuose kituose renginiuose. Kadangi tai neorganizuotas jaunimas, pamatėme organizatorių ir partnerių gerą žingsnį, kad jie nori padėti jaunimui. Parėmėme ne patį festivalį, o savanorystės programą“, - dėstė JRD Jaunimo politikos plėtros ir programų įgyvendinimo skyriaus vedėjas Giedrius Vaidelis.
PIC atstovai „Respublikai“ aiškino ką kita. Pasak PIC projektų koordinatoriaus Laimio Deveikio, centras rengė „savanorių mokymus“, tačiau ne iš JRD pinigų, o už privataus rėmėjo lėšas.
Apetitas didėja bevalgant
Ir štai tokia solidi valstybės parama komerciniam renginiui – dar ne pabaiga.
Beveik 1,5 mln. Litų – tokią sumą kitąmet festivaliui „Be2gether“ pasiruošusi skirti viešoji įstaiga „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS).
Tiesa, ką bendro turi VEKS ir „Be2gether“, nežino nei pinigus pasiruošusios skirti įstaigos vadovai, nei Kultūros ministerija.
„Europos kultūros sostinė yra Vilnius, tad visų pirma renginiai turi vykti Vilniuje. Dėl to vargu, ar parama galės būti skirta“, - paguodė kultūros viceministras G.Sodeika.
Sergejus Tichomirovas