Prieš daugiau, nei savaitę žiniasklaidoje pasirodžiusi publikacija atskleidė, kad Seimo narė ir frakcijos pirmininko Ramūno Karbauskio pavaduotoja išperkamosios nuomos sutartimi, Gretos Kildišienės mamos vardu, nuomojasi automobilį iš Ramūnui Karbauskiui priklausančio „Agrokoncerno“. Kuris, verta paminėti, neteikia automobilių nuomos paslaugų. Tad ką reiškia šis Ramūno Karbauskio veiksmas?
Viešojoje erdvėje vis daugėjo istorijos faktų, politikų pareiškimų ir vakar galutinai situacija išsirutuliojo – Seimo narė Greta Kildišienė Vyriausiajai rinkimų komisijai įteikė prašymą naikinti jos mandatą. Tiesa, po to, kai žurnalistai atskleidė, kad ji nuo partijos bendražygių nuslėpė prieš dešimtmetį pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl galbūt iš darbovietės pasisavintų lėšų. Tyrimas nutrauktas, atlyginus žalą. O pati Seimo narė teigė, kad neįvertino jaunystės klaidų, o toks jau elgesys netinka su valdančiąja dauguma – Lietuvos valstiečių – žaliųjų sąjungos išreiškiamomis skaidrumo idėjomis.
Pasiteiravome politologų, kaip jie vertina visą situaciją ir kodėl Ramūnas Karbauskis paaukojo damą? Ar tai buvo bandymas išsaugoti partijos reitingus?
Tikrasis Ramūno Karbauskio veidas?
Mykolo Romerio universiteto docentas daktaras Virgis Valentinavičius sako, kad Gretą Kildišienę Ramūnas Karbauskis paaukojo, nes nebeturėjo, kur dėtis, o visuomenė pagaliau išvydo tikrąjį politiko ir visos partijos veidą. „Kas realiai įvyko, tai Lietuva turėjo progos pamatyti, ko yra verta Ramūno Karbauskio ir visų Valstiečių – žaliųjų partijos skaidrumo antikorupcinė politika. Mano galva, bloga politika visada yra blogiausi viešieji ryšiai. Tai šiuo atveju, tiesiog atsiskleidė tikrieji politiniai Karbauskio instinktai. Labai gerai, kad Lietuva labai anksti tai pamatė tą tikrą požiūrį į tai, kad jis neįžiūrėjo interesų konflikto, kad Seimo narė nuomojasi automobilį iš jo verslo įmonės. Ir jis iki galo gynė tą liniją, kad čia jokio nusižengimo nebuvo padaryta. Tas smulkus faktas, kad ta jaunystės vagystė, tai aš jo nelaikau reikšmingu. Čia buvo faktiškai tiesiog dingstis pašalinti iš Seimo Gretą Kildišienę. Ydingos politikos klausimas vis tiek liko, R. Karbauskis iki šiol nepripažįsta, kad buvo interesų konfliktas“, - susidariusią situaciją vertina politologas.
Valstiečiai nukraujavo pirmieji
Sociologams ir politologams jau spėliojant, kaip ši istorija paveiks sąrašo viršuje besilaikančių Valstiečių – žaliųjų partijos reitingus, Virgis Valentinavičius sako, kad kol kas atrodo, kad Seime formuojasi nereikšminga partijos frakcija, kuri nepadeda Vyriausybės darbui. „Jeigu publika deramai įvertins šitą politikos veidmainiškumą, tai R. Karbauskio ir Valstiečių – žaliųjų reitingai parodys tai, kas jau buvo matyti ir jau pristačius Vyriausybę. Vyriausybė, vadovaujama Sauliaus Skvernelio ir jos atrama Seime labai skiriasi. Tai reiškia, kad stiprėja Sauliaus Skvernelio pozicijos, netiesiogiai stiprėja prezidentės pozicijos. O Seimas silpnėja. Tai mes turėsim tokią Vyriausybę, kad turėsim tokią vienakoję valdžią, kuri turės silpną paramą Seime. Nes ten, valstiečių – žaliųjų frakcijos vietoje formuojasi tokia juodoji skylė ir tuštumą į kurią neįmanoma atsiremti“, - sako pašnekovas.
„Džiaugiuosi, kad valstiečiai – žalieji nukraujavo pirmieji“, - dar priduria Virgis Valentinavičius, primindamas antikorupcinės LVŽS partijos idėjas.
LVŽS – naujoji Darbo partija?
Virgis Valentinavičius taip tikina, kad šių metų Seimo rinkimų laimėtoja yra Darbo partijos atitikmuo. „Valstiečiai – žalieji jie yra tąsa „Tvarkos ir Teisingumo“ ir Darbo partijos. Tai yra nauja Darbo partijos laida. Ramūnas Karbauskis yra nauja Viktoro Uspaskicho laida. Nors pastarasis Darbo partiją su visu populizmu ir demagogija išsilaikė gerokai per ilgai Lietuvoje ir jos politikoje. Ir tik juodosios buhalterijos byla, trukusi 10 metų, kuri partiją pagaliau pribaigė. Tai Valstiečiai – žalieji savo prigimtimi yra labai panašūs, jie yra teisių paveldėtojai tos partijos. Ir kai tik gauna tokį smūgį, tai aš asmeniškai tik džiaugiuosi, kad tai įvyko. Po tokio skandalo, kaip Gretos Kildišienės dėl neteisėtai gautų pajamų natūra, ši partija tik silpnės. Toje partijoje dėl itin margos sudėties ir nepatikrintų žmonių, aš nemanau, kad šis skandalas bus paskutinis. Turėsime dar kuo „pasidžiaugti“ ir ateityje“, - prognozuoja politikos apžvalgininkas.
LVŽS - tokie patys kaip ir visi
Vytauto Didžiojo universiteto Politologijos katedros docentė daktarė Ingrida Unikaitė – Jakuntavičienė sako, kad jos nuomone, priėmus kitokius sprendimus, atsisakyti Seimo nario mandato nebuvo būtina. „Viskas vyko taip kaip ir turėjo įvykti, su tam tikromis pasekmėmis. Aišku, buvo padaryta įvairių komunikacinių klaidų, reaguojant į visus tuos iškilusius problemas, kad ir kaip mes jas čia įvertintume. Ir patys tie sprendimai galbūt galėjo būti ir šiek tiek kitokie. Galbūt būtų ir neprireikę to atsistatydinimo, jei būtų kitokia komunikacinė strategija būtų kita pasirinkta“, - sako VDU daktarė.
Kaip esmines problemas, politologė įvardija sprendimų greitį ir jų aiškumą. Tačiau pagrindine laiko faktą, kad save kitokia partija laikiusi LŽVS niekuo nesiskiria nuo kitų. „Gal jeigu būtų neužtęsta, greičiau ir aiškiau viskas išaiškinta. Ir kai taip nėra padaroma, žmonės skaudžiau reaguoja, daugiau klausimų kyla ir natūralu, kad domėjimasis didėja. Ir tada jau ieškoma viskas, ką galima apie žmogų ištraukti. Bet svarbiausia yra problema, kad per visą tą savaitę išaiškėjo ir tai, kad yra tų pačių problemų Valstiečių – žaliųjų partijoje, kuri deklaravo skaidrumą, viešumą ir profesionalumą. O pamatėm, kad čia yra tų pačių problemų, su kuriomis susiduria ir kitos partijos. Ne tokie jie jau išskirtiniai“, - sako Ingrida Unikaitė.
Ramūnas Karbauskis kalba visų vardu
Praėjusią savaitę Ramūnas Karbauskis griežė pirmuoju smuiku – jis gynė Gretą Kildišienę nuo žurnalistų, atsakinėjo į jai skirtus klausimus ir teikdavo svarbią informaciją. Ingridai Unikaitei toks partijos pirmininko vaidmuo nebuvo keistas. „Žiūrint į Ramūną Karbauskį ir jo vaidmenį visą praėjusią savaitę, tai čia įtarimų visiems visokių kilę apie santykius, ryšius ir panašiai. Bet jis niekuo čia neišsiskyrė iš to, kaip kad buvo vykdomas visas bendravimas su žiniasklaida ir rinkimų kampanijos metu. Nes jis visuomet pats visur eidavo ir kalbėdavo visų vardu, visiems nurodymus pateikdavo, kaip reikėtų bendrauti su žiniasklaida, ką reikia sakyti, ko ne. Tai kaip ir natūraliai gavosi, kad jis lyderio - vadovo funkcijas šitoje istorijoje atliko ir pasakė apie daromus sprendimus“, - sako pašnekovė.
Ar Ramūną Karbauskį išgelbėja Gretos Kildišienės išėjimas iš Seimo?
Tačiau politologė negalvoja, kad Gretos Kildišienės mandato naikinimas išgelbės LŽVS ir Ramūną Karbauskį nuo visuomenės nuomonės pokyčio. „Negalima sakyti, kad visiškai nuplauna viską tas išėjimas, ir kad galima greitai pamiršti viską, kas buvo ir kad tai liks nepastebėta tų pačių rinkėjų, visuomenės, nepaisant to, kaip mes ją vertinsime. Tai nemanau, kad čia greitu metu viskas nublanks ir neatsilieps partijos reitingams, ar tas pasitikėjimo bagažas gal ir nesumažės kol kas. Bet manau, kad visuomenė pasidomi tuo, kas vyksta žiniasklaidos priemonėse. Natūralu, kad jei jau yra kažkokios abejonės sukeltos, jeigu tokių įvykių daugėja ir vis daugiau pastebima neteisingų faktų pateikta, net ir nebe apie Gretą Kildišienę kalbant. Tai vis dėl to tai turės poveikį vienokį ar kitokį. Tai gal padeda dabartiniu momentu suvaldyti situaciją, kad kuo greičiau gaisras būtų užgesintas tolimesnis istorijos plitimas. Bet ir toliau lendant įvairiems negeriems dalykams, tai vis dėl to neigiamai atsilieps“, - prognozuoja Ingrida Unikaitė.
„Bet kiek reikės atsisakyti ir atkurti tą buvusią nuomonę apie partiją ir Ramūną Karbauskį, tai laikas parodys“, - visos situacijos išvadas pateikia politologė.