Naujajame Alytaus miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamente išrinktiesiems numatytos galimybės ne tik gauti didesnes išmokas, bet ir turėti savo padėjėjus. Ir net neribotą skaičių visuomeninių padėjėjų.
Šioje vietoje Dzūkijos sostinės tarybos nariai pranoko net Lietuvos sostinės išrinktuosius, kurie reglamente visuomeninių padėjėjų skaičių apsiriboję.
Išmokos didesnės nei minimalus atlyginimas
Ankstesniame miesto tarybos veiklos reglamente išrinktieji išmokoms už kanceliarijos, pašto, telefono, interneto, transporto išlaidas buvo nusistatę nuo 0,19 iki 0,25 vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (VMDU) per mėnesį. Šis dydis priklausė nuo tarybos narių einamų pareigų – eiliniai ar kolegijos nariai, komitetų pirmininkai.
Atsižvelgiant į VMDU, dar mokama už posėdžiuose praleistą laiką.
Pernai gruodį priimtame tarybos veiklos reglamente išrinktieji buvo nusimatę galimybes per mėnesį gauti 1 tūkst. 370 litų neatskaičius mokesčių. Išmokos pasididintos iki 0,3 VMDU, numatytos kompensacijos už komandiruotes, net susitikimus su rinkėjais.
Išrinktųjų norus apkarpė Vyriausybės atstovo Alytaus apskrityje institucija. Šį vasarį taryba buvo priversta pakeisti savo veiklos reglamentą. Tačiau ir jį koregavus išmokų galimybės liko didesnės už minimalų atlyginimą – 815 litų per mėnesį atskaičius mokesčius.
Pasiliko iki 0,3 VMDU pieštukams ir trintukams per mėnesį, plius mokestis už posėdžiavimą ir pasirengimą jiems. 815 litų sudaro 0,3 VMDU (635 litai) ir užmokestis už 20 posėdžiavimo ar pasirengimo posėdžiams valandų (180 litų atskaičius mokesčius). Vidutiniškai po tiek valandų per mėnesį tarybos nariai posėdžiavo pernai.
Už vasarį ne vienas tarybos narys yra deklaravęs posėdžiuose praleidęs ar jiems rengęsis net daugiau kaip po 20 valandų.
Pagal praėjusiais metais galiojusį tarybos veiklos reglamentą, išrinktųjų išlaikymas vietiniam biudžetui kainavo 190 tūkst. litų metams. Suskaičiuota, kad šįmet prireiks 300 tūkst. litų.
Padėjėjai atsirado pirmąkart
Alytaus miesto savivaldybės tarybos nariai dar niekada nėra turėję visuomeninių padėjėjų. Tačiau, kaip sakė miesto mero pavaduotojas Dobilas Kurtinaitis, apie juos galvota senokai.
Ši pareigybė įtvirtinta naujajame tarybos veiklos reglamente. Anot miesto tarybos sekretoriaus Tomo Būdelio, jie pasinaudojo Vilniaus miesto savivaldybės tarybos pavyzdžiu, kur tarybos nariai visuomeninius padėjėjus turi apie dešimtmetį. Tačiau sostinės tarybos nariai visuomeninių padėjėjų skaičių yra apsiriboję iki 5. Mūsiškiai, vadovaudamiesi naujuoju tarybos veiklos reglamentu, visuomeninių padėjėjų galės turėti neribotą skaičių.
„Kai darbas neapmokamas, kam riboti padėjėjų skaičių? Gali jų turėti ir šešiolika“, – stebėjosi D.Kurtinaitis.
Šioje srityje tarybos nariai galės lenktyniauti, ypač prieš rinkimus rengdami susitikimus su gyventojais. Taryba jiems suteikė teisę organizuoti susitikimus su rinkėjais, teikti tarybos nariams paaiškinimus, padėti jiems pasiruošti tarybos, komiteto ar kitiems posėdžiams.
Tarybos nario visuomeniniais padėjėjais negalės būti savivaldybės administracijos valstybės tarnautojai ar darbuotojai. Būti šiais padėjėjais nepristigs norinčiųjų ir siekiančiųjų garbės.
Padėjėjai turės mero parašu patvirtintus pažymėjimus. Kas gali paneigti, kad tarybos nariai, turėdami padėjėjus, neims piktnaudžiauti apmokamomis pasiruošimo posėdžiams valandomis, jog kažkiek sumokėtų padėjėjams? Tuomet išrinktiesiems neužteks šiemečiame miesto biudžete jų išlaikymui numatytų 300 tūkst. litų.
Alma MOSTEIKAITĖ