Balsas.lt konferencijoje viešėjusi klimatologė Audronė Galvonaitė patikino, jog tai, kad pastarosiomis dienomis termometro stulpelis nepakyla aukščiau 23 laipsnių anaip tol nereiškia, kad Lietuvoje vasara eina į pabaigą: „Į Lietuvą sugrįžo tikra lietuviška vasara. Šiemet vasara buvo neįprasta, nes tokie beveik du mėnesius trukę karščiai pasitaiko retai. Yra buvę vasarų, kai termometro stulpelis pakildavo virš trisdešimties laipsnių ir tokia temperatūra laikydavosi keletą dienų ar savaitę, bet tokie karščiai, kokius matėme šiemet, Lietuvai nėra įprastas reiškinys“.
Klimatologės teigimu, daugiau nei mėnesį trukę karščiai Lietuvos klimatui – retenybė. A. Galvonaitė sakė, jog praėjusi vasara kaip niekada pasižymėjo dideliu perkūnijos dienų skaičiumi.
Žmonės negirdi prognozių
Neseniai kelis šalies regionus nusiaubusi vėtra pridarė ne tik finansinių nuostolių, bet ir pareikalavo žmonių aukų. Kalbėdama apie šiuos gamtos reiškinius klimatologė sakė: „Žmonės dažnai negirdi orų prognozių, jie jas klauso, domisi, bet negirdi. Juk dažnai, net ir žinodami, kokių saugumo priemonių derėtų imtis, žmonės daro priešingai – stato palapines po medžiais, perkūnijos metu bėga slėptis į netinkamas vietas ir visi galvoja, kad būtent jiems nieko nenutiks.“
Pasak klimatologės, patekus į audrą svarbu nesiblaškyti, o racionaliai pasirinkti slėptuvę, namuose saugiausios vietos yra namo kampai.
Sinoptikams pagelbės radaras
Po šalyje prasiautusios vėtros kilo visuomenės nepasitenkinimas, jog sinoptikai neįspėjo žmonių apie gresiantį stichijos šėlsmą. Apie tai klimatologė sakė: „Svarbu suvokti, jog šie reiškiniai yra labai lokalūs. Sinoptikas gali pasakyti galimybę, kad toks reiškinys gali susiformuoti, bet tiksliai nurodyti, kuriame kaimo galia siaus vėtra ir kurį stogą ji nuneš, deja, nuspėti neįmanoma. Tokie gamtos reiškiniai yra labai priklausomi nuo vietinių klimato sąlygų: kiekviena bala ar įkaitęs stogas gali pakeisti viesulo kryptį ar stiprumą.“
Specialistės teigimu, netrukus Lietuvoje ims veikti radaras, kokius seniai naudoja kitos Europos Sąjungos šalys, tuomet sinoptikai galės tikslesnes prognozes pateikti likus trims valandomis iki būsimų oro permainų. „Radaras yra pastatytas Laukuvoje. Jis padės sinoptikams pamatyti reiškinio užuomazgas, jo vystymąsi ir kryptį.“
Ruduo bus šiltas ir saulėtas
Į klausimą, koks žadamas šių metų ruduo, pašnekovė atsakė: „Šiuo metu bandoma daryti ilgalaikes prognozes, nors neseniai teko skaityti vieno Rusijos mokslininko pasisakymus: jis teigia, jog ilgalaikės klimato prognozės yra chiromantija. Reikėtų kalbėti ne apie ilgalaikes prognozes, bet apie scenarijus. Tai tam tikri scenarijai, kurie galėtų pildytis, jei pasitvirtins vieni ar kiti stebėjimų duomenys. Pasak rusų mokslininkų, kurie kaip tik ir remiasi vienu tokiu scenarijumi, šių metų ruduo bus ilga ir saulėta „bobų vasara“.
Pasak A. Galvonaitės, po gražaus rudens laukia šilta, bet labai snieginga žiema. „Kitų specialistų prognozės yra šiek tiek atsargesnės, tad belieka tikėtis, jog ruduo Lietuvoje bus labai gražus“, – sakė klimatologė.