• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kitą savaitę orai ir vėl nustebins. Nors jau beveik rugsėjo vidurys, sinoptikai prognozuoja, kad sugrįš vasariška šiluma. Kas tai lemia ir kol laukti toliau, skelbia klimatologas, Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros docentas Gintautas Stankūnavičius.

Kitą savaitę orai ir vėl nustebins. Nors jau beveik rugsėjo vidurys, sinoptikai prognozuoja, kad sugrįš vasariška šiluma. Kas tai lemia ir kol laukti toliau, skelbia klimatologas, Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros docentas Gintautas Stankūnavičius.

REKLAMA

Pasak klimatologo, nors artėja rugsėjo vidurys, vidutinė paros oro temperatūra vis dar vasariška. Remiantis Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) informacija, praėjusi vasara buvo bent 1–1,5 laipsnio šiltesnė už normą.

Negana to, per visą vasaros sezoną fiksuoti trys šilumos bangos: birželio pabaigoje, liepos viduryje ir didesnę dalį rugpjūčio. Beje, ši paskutinė šilumos banga su labai trumpomis pertraukomis tęsiasi iki šiol. Įdomu ir tai, kad šilčiausia kalendorinės vasaros dalis, t. y. liepos pabaiga ir rugpjūčio pradžia, buvo vėsesnė už daugiametę.

Likusiame žemyne praėjusi vasara buvo šiltesnė už normą tik rytinėje, dalinai šiaurinėje ir centrinėje Europos dalyse.

REKLAMA
REKLAMA

„Ypač stiprios šilumos anomalijos vyravo (iki 5 laipsnių aukščiau normos) Balkanuose, Rumunijoje, Moldovoje, dalyje Ukrainos ir savo vidutine oro temperatūra prilygo tropikų klimato juostoje esančioms teritorijoms. Taip pat Laplandijoje bei Špicbergene, kur nustatyti oro temperatūros rekordai iki šiol nefiksuoti per visą instrumentinių matavimų laikotarpį. Priešingai, šiaurės vakarinėje Europos dalyje vasara buvo vėsi, o Islandijoje net ir šalta (iki 3 laipsnių žemiau normos)“, – teigia G. Stankūnavičius.

REKLAMA

Anomaliai šilta šią vasarą buvo ne tik Europos regionuose. Panašios anomalijos fiksuotos Rytų Sibire bei Labradore (Kanada), o neįprastai vėsi vasara buvo Tolimuose rytuose, Vakarų Kanadoje bei vakarinėse Kinijos provincijose. Žiemos pusrutulyje (Pietų) anomaliai šaltas sezonas buvo pietiniame Atlante, Vidurio Argentinoje ir gretimai esančiuose Pietų vandenyno sektoriuose.

Kitą savaitę laukia anomalijos – kas tai lemia?

Rugsėjis prasidėjo labai šiltomis dienomis ir Vidurio, ir Rytų Europoje. 

REKLAMA
REKLAMA

„Pirmo mėnesio dešimtadienio vidutinė oro temperatūra šiaurinėje Rusijoje ir rytinėje Suomijoje buvo 6 laipsniai, o didesnėje Vidurio Europos dalyje – 3–5 laipsniais aukštesnė už daugiametę“, – praneša klimatologas.

Tiesa, Islandijoje ir Galisijoje (Ispanija) temperatūra tiek pat buvo žemesnė. Taip pat šiomis dienomis Islandijoje prognozuojamas sniegas, o nakties oro temperatūra vietomis kris iki -8 laipsnių.

Anot G. Stankūnavičiaus, tokias dažnas ir ilgai trunkančias šilumos bangas jau sunkiai sekasi aiškinti vien tik anomalia didelio masto atmosferos cirkuliacija. Tokiais atvejais dažniau matyti apie klimato kaitos pasekmės. Kita vertus, atmosferos cirkuliacija dar „pasidarbuos“ atnešdama į Lietuvą vėl itin šiltus orus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kitos savaitės anomaliai šiltus orus Lietuvoje daugiausia lems atmosferos cirkuliacija: po drėgnos šios savaitės pabaigos pietryčių oro srautas neš į pietinę Baltijos dalį sausą ir šiltą orą, vėliau virš Skandinavijos įsitvirtins didelio masto mažai paslankus, bet šiltas anticiklonas, kuris lems ramius ir vasariškai šiltus orus“, – sako klimatologas.

Artimiausių dienų ir ilgalaikė orų prognozė

Pasak G. Stankūnavičiaus, šiandien, rugsėjo 13 d., aktyvus atmosferos frontas skiriantis labai šiltą tropinės kilmės oro masę nuo vidutinių platumų oro masės kerta Lietuvos teritoriją beveik per vidurį, o vėliau palaipsniui slinks į vakarus.

REKLAMA

„Todėl šiandien ir rytoj didesnė kritulių (ypač liūtinių) tikimybė išliks Vidurio ir Vakarų Lietuvoje, o nuo sekmadienio jie visai liausis. Vyraus vidutinio stiprumo rytų rumbų vėjai, kurie lems sausus ir saulėtus orus. Didesnėje šalies dalyje naktimis temperatūra nenusileis žemiau 10–15 laipsnių, o dieną kils iki 20–25 laipsnių.

Tiesa, mikroklimatinės kai kurių meteorologijos stočių sąlygos (pavyzdžiui, Varėnoje labai lengvi smėlio ir žvyro gruntai, o Utenoje neigiamos reljefo formos) gali lemti žemesnę nakties oro temperatūrą. Pajūryje naktys išliks šiltesnės (13 –18 laipsnių)“, – komentuoja klimatologas.

REKLAMA

Jis primena, jog vasariški orai negali tęstis net ir besilaikant anticikloniniams orams. Todėl nakties trukmei artėjant prie 12 valandų, šilta oro masė spėja atvėsti.

„Kitos savaitės pabaigoje išliks daugiausia sausi ir šilti orai, bet dienos oro ir nakties temperatūra, prognozuojama, bus bent 1–3 laipsniais žemesnė negu savaitės pradžioje“, – skelbia G. Stankūnavičius.

„Ilgesnėje perspektyvoje žymesnio oro atšalimo ar labai lietingo laikotarpio iki rugsėjo mėnesio pabaigos neprognozuojama. Ilgalaikių orų prognozių duomenys rodo, kad spalio pirma pusė taip pat turėtų būti šiltesnė, bet drėgnesnė už normą“, – priduria jis.

...nekenčiu tokios tropinės vasaros...greičiau tikra žiema ateitų...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų