Vasario mėnesio vidutinė oro temperatūra numatoma, jog bus nežymiai aukštesnė už standartinę klimato normą (1981–2010 m. vidurkis), kuri Lietuvoje siekia -3,2 °C. Remiantis Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, labiau tikėtinos šiltesnės pirmosios vasario savaitės ir šaltesnė antroji mėnesio pusė.
Vasaris – panašus į sausį
Sausis kartu su vasariu yra šalčiausi žiemos mėnesiai. Dviejų mėnesių vidutinė temperatūra yra -3,2 laipsniai. Tad tiek sausio, tiek vasario normos yra vienodos. Jeigu žiūrėtume į vakarinę Lietuvos dalį, tai dažnai būna, kad vasaris netgi yra šaltesnis už sausį.
„Bendrai paėmus tai yra šalti mėnesiai su galimais šalčio išsiveržimais, žinoma, visą mėnesį jie neišsilaiko. Bet vasarį, kai kur, prognozuojamas iki trijų laipsnių nuokrypis nuo normos, tai reiškia, kad temperatūra gali būti šiltesnė”, – kalbėjo klimatologas.
Klimatologiškai nulio riba skiria klimatologinę žiemą, nuo klimatologinio pavasario. Vadinasi žiema yra tas laikotarpis, kai vidutinė paros temperatūra yra neigiama.
Žiema dar gali pasikandžioti
Būtent sausio pabaigoje, vasarį galimos trumpalaikės šalčio bangos. Šiuo laikotarpiu dažnai stebimas arktinio oro įsiveržimas į vidutines platumas, kuomet fiksuojamos neigiamos oro temperatūros anomalijos, siekiančios -10,0 °C ir daugiau. Vis dėlto, šią žiemą ilgai trunkančios su itin neigiama oro temperatūra, nukritusia iki < -15,0 °C ir daugiau, šalčio bangos mažai tikėtinos.
Temperatūros vidurkis skaičiuojamas sudėjus visas mėnesio dienas, sumuojama tiek naktis, tiek diena. Tai reiškia, kad šaltų dienų taip pat gali pasitaikyti.
„Vidurkis yra vidurkis, bet tų šaltų dienų tikrai dar gali pasitaikyti“, – kalbėjo Donatas Valiukas
Pavasaris Lietuvoje ilgėja
Dažniausiai riba, kuomet vidutinė temperatūra pasikeičia iš teigiamos į neigiamą, būna kovo mėnesį. Pajūryje lūžis įvyksta pirmoje mėnesio pusėje, o likusioje Lietuvos dalyje jau kovo antrą dešimtadienį. Tačiau šiemet, pasikeitimas gali įvykti ir anksčiau, nes vasaris numatomas net trimis laipsniais šiltesnis.
„Paskutinių metų vasariai buvo pakankamai šilti. O paskutinis toks šaltas vasaris buvo 2012 metais, kuomet vidutinė temperatūra buvo net -8,9 laipsniai“, – kalbėjo D. Valiukas
Pastebima tendencija, kad pavasariai Lietuvoje ilgėja, o žiemos trumpėja. To priežastys susijusios su klimato kaita.
„Tendencija, kad pavasariai ateina vis anksčiau, kad žiema trumpėja, o pavasaris ilgėja žiemos sąskaita, tikrai stebima“, – kalbėjo D. Valiukas