Viešosios įstaigos „Psichikos sveikatos perspektyvos“ direktorė K. Levickaitė socialiniame tinkle „Facebook“ rašė, kad dirbdama žmogaus teisių srityje nuolat susiduria su tokiomis sovietinėmis naftalininėmis paniatkėmis, kai žmonės būna įpratę nieko negirdėti, nematyti ir nesakyti.
„Ir nuo to kenčiame patys ir kaip žmonės, ir kaip visuomenė“, – sakė K. Levickaitė.
Pasak K. Levickaitės, jai labai nepatinka visuomenės požiūris į pranešimą apie galimą problemą, kai pranešėjai vadinami kaziolais arba ožiais. O dažnai žmonės viešai apie kokias nors problemas praneša, nes kiti kanalai neveikia.
Ji klausia, ar pranešimas apie pastebimas patyčias, narkotinių medžiagų vartojimą, psichologinį smurtą, seksualinį priekabiavimą, fizinį smurtą, vaiko nepriežiūrą ar kyšio ėmimą yra kaziolinimas.
„Aš aš teisingai suprantu, kad kaziolinimas yra maždaug tai? Pranešti mokytojams apie pastebimas patyčias; pasakyti geriausios draugės tėvams, kad jos narkotinių medžiagų vartojimas kelia didelį susirūpinimą; pranešti organizacijos atstovams apie psichologinį smurtą, kurį darbe naudoja keli žmonės nuolat ir žemina kitus; papasakoti mamai, kad giminaitis seksualiai priekabiauja prie sesers; paskambinti policijai, kai tavo draugas muša savo žmoną; pranešti vaiko teisių tarnybai, kad kaimynų bute be priežiūros namuose ilgam laikui paliekamas mažylis; pranešti STT, kad tavo kolega ima kyšius“, – klausė K. Levickaitė.
„Aš nežinau, kas ten krepšinio pasaulyje buvo ar ko nebuvo, bet šiandienos žinutė, kad kaziolams rinktinėje ne vieta, yra labai aiškus ir vienareikšmiškas signalas apie katastrofišką mentalitetą“, – sako ekspertė.
„Norėčiau, kad suprastume, jog pranešimas apie galimą problemą gali būti svarbus signalas, suteikiantis progą atsirinkti, įvertinti situacijas ir, reikalui esant, imtis veikimo. „Po kilimėliu“ sušluojant problemas ir baudžiant apie jas pranešusius, puoselėjame tai, kam patys neretai priešinamės ir dėl ko garsiai piktinamės“, – tęsė K. Levickaitė.
Primenama, kad krepšinio pasaulyje kilo skandalas, kai žurnalistas Andrius Tapinas paviešino, kad po rungtynių su Dramblio Kaulo Krantu kai kurie Lietuvos rinktinės žaidėjai dalyvavo vakarėlyje ir gėrė iš širdies. Anot A. Tapino šaltinių, vakarėlyje dalyvavo kokie keturi-penki rinktinės žaidėjai, o vienas iš jaunesnių krepšininkų sudaužė televizorių.
„Po rungtynių su Dramblio Kaulo Krantu viename iš rinktinės viešbučio kambarių vakare užsikuria vakarėlis. Geriama iš širdies, dalyvauja keturi-penki rinktinės žaidėjai (Mindaugas Kuzminskas nedalyvauja), vyksta įvairios fizinės pramogos ir taip nutinka, kad vienas iš jaunesnių žaidėjų sudaužo televizorių.
Kitą dieną žaidėjai, liudininkų teigimu, atrodo prastokai, bet per pietus patys mielai pasakoja savo nakties nuotykius. Apie juos sužino ir treneris Maksvytis. Labiau patyrę delegacijos nariai yra sunerimę, jie žino, kad toks baliukas gali atsiliepti ne iš karto, o po kelių dienų. Deja, panašu, kad taip ir nutinka.
Po pralaimėjimo Puerto Rikui, mano žiniomis, treneris Maksvytis papasakoja apie šitą incidentą Mindaugui Balčiūnui. Būtent tomis dienomis nuotrupos galėjo pasiekti ir Puerto Rike dirbusius žurnalistus“, – rašė A. Tapinas.
Lietuvos krepšinio federacija šią informaciją neigė, o portalo 15min.lt laidoje dalyvavę buvę krepšininkai L. Kleiza ir J. Mačiulis informaciją A. Tapinui nutekinusį žmogų išvadino kaziolu, aiškino, kad jų laikais tokių nebūdavo bei svarstė, jog tokiam žmogui durys į rinktinę turi užsiverti.
„Visoje šioje situacijoje ir istorijoje man klūva pora dalykų. Pirmiausia, kaip viskas išaiškėjo? Vadinasi, kad kažkas tai išnešė iš vidaus. Žargonu kalbant, mūsų laikais kaziolų nebūdavo. Jei ks nutikdavo rinktinėje, tai likdavo rinktinėje – komandoje tarp trenerių, žaidėjų ir personalo. Dabar viešumą pasiekė istorija su detalėmis, vadinasi, kad išėjo iš vidaus. Tokiam žmogui, manau, vietos komandoje nebėra. Kitas dalykas – jeigu taip iš tiesų įvyko, žaidėjai galėtų ir pakentėti porą dienų. bet man labiausiai kliūva tas informacijos išviešinimas, kurį, kaip suprantu, padarė rinktinės žaidėjas. Tai pats blogiausias dalykas. Kaip tu gali pasitikėti tokiu žaidėju aikštelėje, kai jis taip pasielgė“, – 15min.lt laidai „Pikenrolas“ sakė J. Mačiulis.
L. Kleiza sakė, kad istorija viešumą pasiekė iškraipyta, o krepšininkai prieš rungtynes alkoholio nevartojo, tai esą neturėjo įtakos pralaimėjimui Puerto Rikui. Anot L. Kleizos, žaidėjai girtuoklių etiketės nenusipelnė, jis irgi kalbėjo apie tam tikrą krepšininkų rūbinės etiketą, kai apie blogybes viešumoje nekalbama. L. Kleiza sakė niekada nežaistų rinktinėje su žmogumi, kuris išnešė informaciją į viešumą.
Gerkit, dulkinkitės, bet nebeatstovaukite mūsų.
Man gėda, kad taip žemai nusirito šis žaidimas.
O buvo kažkada . . . :) Tikrai gerbėm ir mylėjom savo atstovus, kurie siekė garsinti Lietuvą sportu, o ne pagiriomis . . . .