• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Klaipėdoje, vienoje pirmųjų Lietuvoje, mokyklų tualetuose pradėti kabinti paprastų ir elektroninių cigarečių dūmus fiksuojantys detektoriai. Vieno tokio kaina – 400 eurų.

Klaipėdoje, vienoje pirmųjų Lietuvoje, mokyklų tualetuose pradėti kabinti paprastų ir elektroninių cigarečių dūmus fiksuojantys detektoriai. Vieno tokio kaina – 400 eurų.

REKLAMA

Taip pedagogai viliasi sumažinti narkotikus mokyklose vartojančių moksleivių skaičių. Vis tik patys vaikai iš tokių pastangų juokiasi ir sako, kad nuo šiol rūkys lauke.

Uostamiestis vienas pirmųjų šalyje mokyklose pradėjo kabinti elektroninių ir paprastų cigarečių dūmus fiksuojančius detektorius.

Dabar plane yra numatyta išdėlioti šitą įrangą dešimtyje mokymo įstaigų. Manyčiau, kad numatyta suma – 100 tūkst. eurų – yra tikrai pateisinama“, – tikino Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus.

Detektorius informuoja akimirksniu

Pajutęs dūmus, detektorius ne tik ima pypsėti, bet ir nusiunčia informaciją, kad moksleiviai rūko į atsakingų pedagogų mobiliuosius telefonus.

REKLAMA
REKLAMA

Vis tik, net pastačius detektorius egzistuoja kita problema – kaip įrodyti, kuris mokinys rūkė? Tualetuose vaizdo stebėjimo kamerų juk nėra, tačiau jos kabo koridoriuose.

REKLAMA

Tik gavus signalą, mes iš karto sėdam prie kameros, atsisukam ir stebim, kas įėjo ir kas išėjo. Tada tą mokinį kviečiame pas save, parodom jam tą įrašą, kad tuo metu jis ten buvo užfiksuotas“, – paaiškino socialinė pedagogė Viktė Norvaišienė.

Be to, ši gimnazija yra susitarusi su tėvais, jog pedagogai gali tikrinti įtartinų, ar rūkymu įtariamų vaikų spinteles bei kuprines. Kaip pasakojo mokyklos socialinė darbuotoja, pirmą kartą pakabinus detektorių, jis pradėjo siųsti pranešimus vos po kelių minučių.

REKLAMA
REKLAMA

Tai buvo be perstojo fiksuojama per kiekvieną pertrauką. Mes praktiškai visą tą laiką praleidome prie kamerų ir stebėjom, kas įeina ir išeina. Tai kartais vykdavo ir pamokų metu – jie išsiprašo į tualetą, nueina, parūko ir grįžta į pamokas“, – tikino V. Norvaišienė.

Ir visą tai pedagogai daro dėl pagrindinės detektorių atsiradimo priežasties – stabdyti narkotikų vartojimą mokyklose. Ne paslaptis, kad elektroninių cigarečių skysčius moksleiviai perka su narkotikų priemaišomis ar žiurknuodžiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Randame arba nerandame. Dažniausiai randame. Tada informuojame tėvelius ir, aišku, informuojame policiją“, – dėstė V. Norvaišienė.

Moksleiviai iš detektorių šaiposi

O gydytojus šokiruoja problemos mastas, mat kai kurie elektroninių cigarečių apsirūkę vaikai vežami tiesiai į reanimaciją. Uostamiesčio vaikų ligoninės medikai pasakoja, jog apsirūkę nepilnamečiai, tiek berniukai, tiek mergaitės, atvyksta mieguisti, be sąmonės, su širdies ritmo sutrikimais ar labai agresyvūs. Jauniausiam tokiam pacientui buvo vos 11.

REKLAMA

Kartais per mėnesį gali būti 2 vaikai. Kitą savaitę gali 3–5 atvykti iš eilės. Buvo prieš mėnesį toks atvejis, kad kiekvieną dieną į ligoninę atvyko vaikai, apsinuodiję nepažįstamomis medžiagomis“, – teigė Klaipėdos vaikų ligoninės intensyviosios terapijos gydytoja Julija Melnychenko.

O patys mokiniai iš daviklių šaiposi. Nepilnamečiai sako, kad įrenginį galima užklijuoti arba rūkyti lauke. Tad vaikai nesupranta, kam investuoti tokius pinigus:

REKLAMA

Aš manau, nereikia tokių dalykų, mokiniai vis tiek ras, kur parūkyti, jei norės.“

Reikia labiau prevencines programas ruošti, negu leisti pinigus ant tokių dalykų, kai yra tikrai daug kitų dalykų, kuriuos galima tobulinti mokykloje.“

Vis tik ateityje tokių daviklių Klaipėdos mokyklose daugės. Jie kabės kiekviename tualete, o šių duris stebės kameros. Pasaulio sveikatos organizacija ragina apskritai reguliuoti arba uždrausti elektronines cigaretes visame pasaulyje.

Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše. 

tv3.lt

Mokinio, kuris rūkė mokykloje tėvai turėtų mokėti baudas, kurios visiškai ar iš dalies padengtų detektorių pirkimo išlaidas. Nustačius nelegalią prekybą elektroninėmis cigaretėmis pardavėjai taip pat turėtų mokėti tam skirtas baudas. Viena nelegali parduota cigaretė - keturių šimtų eurų bauda. Ir tai dar mažai. nes apsinuodijusių gaivinimas reanimacijoje kainuoja tūkstančius. O sunkiai sergantys iš viso gydymo nesulaukia. Seniai laikas uždrausti prekybą elektroninėmis cigaretėmis ir jų parsisiuntimo galimybę, nes nuodijasi ne tik veipintojas. Aplinkiniai jo skleidžiamų nuodų irgi negali išvengti. Tokiais detektoriais turėtų būti aprūpinami ir daugiabučiuose gyvenantys astma, širdies ligomis sergantys žmonės, kad žinotų, kada būnant namuose jų gyvybei sukeliamas pavojus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų