Jau nuo šio rugsėjo Klaipėdoje atsiras pirmosios jaunimo klasės, į kurias bus nukreipiami menkos mokymosi motyvacijos, dažnai praleidinėjantys pamokas ar mokyklų taisykles pažeidinėjantys paaugliai. Planuojama, kad tokios klasės galėtų įsikurti "Pamario" vidurinėje mokykloje.
Pasak Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotojos Jolantos Kazakauskienės, būtent ši mokykla pasirinkta todėl, kad turi didžiulį įdirbį su vakarinių-pamaininių klasių mokiniais, kurie taip pat reikalauja specialaus pedagogų pasiruošimo ir specialių darbo metodų.
Pamokas derina su tėvų pareigomis
"Pamario" mokyklos direktorės Svetlanos Charkovskajos teigimu, šiuo metu įstaigos vakarinėse klasėse mokosi apie pusę tūkstančio 14-19 metų jaunuolių, dėl įvairių priežasčių turėjusių palikti ankstesnes savo mokyklas. Ne vienas šios mokyklos mokinys turi po 2-3 vaikus ir derina pamokų lankymą su tėčio ar mamos pareigomis, darbu ir net mokymusi profesinėje mokykloje.
"Prieš 10 metų, kai pradėjom dirbti su vakarinėmis klasėmis, labai bijojome, tad pradžioje turėjome tik 4 klases. Dabar jų turim 19 - poreikis didžiulis. Labai daug į mūsų mokyklą atėjusių jaunuolių pasikeičia - ima ne tik mokytis, bet ir aktyviai dalyvauti renginiuose, lanko siuvimo, vairavimo, kulinarijos užsiėmimus. Manau, čia jie atsigauna todėl, kad visi yra maždaug lygūs, nesusiduria su žeminančiu ar smerkiančiu buvusių bendraklasių ir mokytojų požiūriu, pašaipomis", - pasakojo S. Charkovskaja. Ji tikisi, kad į jaunimo klases patekę bendrojo lavinimo mokyklose problemų keliantys 5-10 klasių mokiniai taip pat keisis į gerąją pusę.
Neliktų rusakalbių klasių
Dėl planuojamų "Pamario" mokykloje įkurdinti jaunimo klasių nuo ateinančių mokslo metų šioje įstaigoje planuojama nebeformuoti 1 ir 5 rusakalbių klasių. Mokyklos direktorė teigė, jog mokyklos bendruomenė tam, jog palaipsniui čia visai nebeliktų pradinių rusakalbių klasių, neprieštarauja.
Planuojamus pokyčius palaiko ir Ugdymo ir jaunimo komiteto pirmininkas Rimantas Mačiulaitis, tačiau jiems griežtai priešinasi kitas minėto komiteto narys - Viačeslav Titov, teigiantis, kad mokykloje reikia palikti visas pradines rusakalbių klases.
"Turiu 17 tėvų parašus, kurie nori rudenį savo vaikus vesti į pirmąją klasę "Pamario" mokykloje. Važinėti pirmokams į kitą mokyklą būtų per toli", - aiškino jis.
Tuo metu V. Kazakauskienės manymu, pradinių rusakalbių klasių "Pajūrio" mokykloje neverta palikti, nes mieste mažėja rusakalbių mokinių. "Pamaryje" ir dabar, pavyzdžiui, 1 klasėje mokosi tik 14 vaikų. Be to, teigė ji, vietos reikės jaunimo klasėms, kurių kasmet daugės, tačiau esą svarbiausia - mokinių saugumas ir moralinė klausimo pusė.
"Nežinau, kiek tėvų norės leisti savo pirmokus į mokyklą, kurioje mokysis problemiški - besimušantys ir pan. - paaugliai. Juk tai būtų ir nesaugu, pagaliau kokį elgesio pavyzdį vaikai matytų", - kalbėjo ji.
Blogai elgiesi - į jaunimo klasę
Pasak V. Kazakauskienės, Klaipėda kol kas yra vienintelis iš didžiųjų šalies miestų, neturintis jaunimo klasių.
"Šių klasių pranašumas tas, kad yra gaunamas didesnis krepšelis, jo užtenka išlaikyti klasėms, kuriose mokosi nuo 8 iki 12 vaikų. Todėl mokytojai kur kas daugiau laiko gali skirti individualiai pagalbai mokiniui, orientuotis ne į akademines programas, kurios jiems - per sudėtingos", - teigė Švietimo skyriaus darbuotoja.
V. Kazakauskienės teigimu, jaunimo klasių atsiradimas mieste padės spręsti ir aštrėjančią drausmės problemą mokyklose.
"Būna, kad mokytojai kankinasi su dviem ar trimis mokiniais, kurie triukšmauja ir trukdo dirbti visai klasei. Dabar, pritaikius minimalios priežiūros įstatymą, savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu tokie paaugliai galės būti privestinai nukreipiami į jaunimo klases, kurių poreikis mieste - didžiulis. Vien Martyno Mažvydo pagrindinė mokykla nors šiandien yra pasiruošusi į jaunimo klases nukreipti 18 vaikų", - teigė ji.
Pasak V. Kazakauskienės, jei miesto Taryba, jau šiandien svarstysianti minėtą klausimą, nepritartų jaunimo klasių komplektavimui "Pamario" mokykloje, tektų ieškoti kitos mokyklos.
Laima Švedaitė