„Vakarų ekspreso“ redakcijoje apsilankiusi mama vos tramdė ašaras. Tai – jos pirmasis kūdikis. Birželio mėnesį gimus dukrai, Klaipėdos miesto savivaldybės Metrikacijos skyriuje teko tvarkyti dokumentus ir įregistruoti jos gimimo liudijimą. Tačiau V. Varkalienė teigė tarytum atsimušusi į sieną.
„Paprašė dokumentų. Pristatėme tėvą ir paprašėme, kad vaikui būtų suteikta jo pavardė. Tačiau pasakė, kad to padaryti negalės“, – kalbėjo V. Varkalienė.
Moteris vis dar susituokusi su buvusiu savo vyru, tačiau jis šiuo metu atlieka įkalinimo bausmę. Būtent dėl jo užvirė painiava. Metrikacijos skyriaus specialistai atkerta, kad vaiko mama ištekėjusi ir yra kito vyro žmona, tad vaiko tėvą nurodė esamą sutuoktinį - kitaip įstatymai nenumato.
„Jie net nepradėjo ištuokos proceso. Apie ką galima kalbėti?“ – situaciją komentavo Civilinės metrikacijos ir registracijos skyriaus atstovė Zita Dapšienė.
Tačiau V. Varkalienė graudinosi ne tik dėl to. Moteris teigė iš dokumentus tvarkiusios specialistė išgirdusi frazę: „Pati prisivirei – pati ir srėbk.“
Z. Dapšienė neneigė, kad tokią frazę skyriaus specialistė pavartojo, tačiau tikino, kad ji ištraukta iš konteksto, mat tai buvo pasakyta kaip patarlė. Z. Dapšienė pasakojo, kad tėvai iš specialistės reikalavo atlikti veiksmus, kurie pagal įstatymus negalimi. Be to, poskyrio vedėja patikino, kad ši darbuotoja niekuomet nesukuria konfliktinių situacijų, yra rami. Tad ir šįkart ji tėvams galėjo pasiūlyti tik tai, kas parašyta įstatymuose.
O įstatymai numato, kad net jei po skyrybų nepraeina bent 10 mėnesių, tiek vaiko mamai, tiek jos buvusiam sutuoktiniui, tiek vaiko biologiniam tėvui siūloma bendrai kreiptis į teismą dėl tėvystės nuginčijimo.
Tačiau aklavietėje atsidūrę tėvai teigė, kad net negali pasirūpinti išmokomis, priklausančiomis tėvams, tad neturintys lėšų ir teismui, be to, padėtį apsunkina tai, kad buvęs moters vyras kali.
Z. Dapšienės teigimu, tokiu atveju tėvai vis tiek turėtų kreiptis į teismą tam, kad būtų nuginčijama tėvystė.
„Teismas priima sprendimą: arba nurodo iškart įrašyti biologinį tėvą, arba nukreipia pas notarą“, - teigė Z. Dapšienė.
Šaltinis: ve.lt