Eilėje nemokamai protezuoti dantis laukianti panevėžietė 76 metų Veronika Č. priversta valgyti košes ne tik dėl sumažintos pensijos. Ligotai moteriai baigė iškristi dantys. Jos eilė nemokamai protezuoti šiemet dar neateis. Kvietimo ji veikiausiai nesulauks ir kitais metais.
Vieniems viskas, kitiems – nieko
Moteris svarsto susidėti protezus už savo pinigus. Ji ilgai taupė juodai dienai.
„Kai negali duonos atsikąsti, ir yra juoda diena“, – nusprendė pensininkė.
Panevėžietė gailisi, kad piniginės nepravėrė anksčiau, kaip padarė jos dvejais metais jaunesnė kaimynė Janina.
Ši tada už protezavimą paklojo 6 tūkstančius litų, tačiau džiaugiasi gražiais dantimis. Neseniai Ligonių kasa jai grąžino visus iki vieno protezams išleistus pinigus.
Veronika, nesvarbu, kiek jai kainuos protezavimas, dabar gali tikėtis atgauti tik kiek daugiau nei vieną tūkstantį litų. Kompensacija jai bus išmokėta, kai ateis eilė nemokamai protezuoti dantis.
Anksčiau kompensacijos už dantų protezavimą pensininkams ir neįgaliesiems buvo visiškai neribojamos. Sulaukę eilės protezuoti dantis žmonės galėjo nesukti sau galvos dėl protezų kainos. Jie galėjo susidėti dantis ir už 3 tūkstančius, už 8 tūkstančius litų ar daugiau. Kompensacijų dydis nebuvo ribojamas ir dantis protezuojantiesiems savo lėšomis.
Tačiau nemokamo dantų protezavimo eilė buvo visiškai įstrigusi. Mat skirtus pinigus išnaudodavo palyginti nedidelė saujelė žmonių, o kitiems nieko nelikdavo.
Tik krizės išvakarėse susigriebta, kad naštos kompensuoti „holivudines“ šypsenas mokesčių mokėtojai nepakels ir apskritai tokia tvarka yra socialiai neteisinga. Todėl buvo įvestos kompensacijos „lubos“. Jos šiuo metu siekia 1157 litus.
Tokios sumos pakanka paprasčiausiai plastikinei dantų protezų išimamai plokštelei. Norintieji geresnių protezų turi primokėti patys.
Nustačius kompensuojamą limitą, nemokamo dantų protezavimo eilė galėtų judėti gana greitai, bet taip nėra. Mat iš tų pačių pinigų, kurie dabar skirti nemokamai protezuoti dantis, valstybė turi mokėti 5–6 tūkstančius ir daugiau siekiančias kompensacijas tiems, kurie juos už savo pinigus protezavo prieš kelerius metus.
Vien Panevėžio teritorinės ligonių kasos aptarnaujamoje zonoje (Panevėžio ir Utenos apskrityse) kompensacijų laukia 3044 gyventojai, jiems valstybė skolinga 3 milijonus 728 tūkstančius 980 litų.
Iš šių gyventojų – 2032 Panevėžio miesto ir rajono. Jiems teks išmokėti beveik 2 milijonus 700 tūkstančių litų.
Šiais metais panevėžiečių nemokamam dantų protezavimui skirta 1 milijonas 12 tūkstančių 739 litai, o rajono gyventojų – 383 tūkstančiai 978 litai, iš viso – kiek daugiau nei 1,5 milijono litų.
Iš šių lėšų maždaug trečdalis sumos turės būti atiduota kompensuoti tūkstančius litų kainavusius protezus. Taigi laukiantiesiems eilėje liks apie milijoną litų.
„Vienam ketvirčiui nemokamam dantų protezavimui mums skirta apie 96 tūkstančius litų. Realiai iš šios sumos galime panaudoti apie 60 tūkstančių, nes kiti atitenka kompensacijoms.
Žmonės pyksta ant mūsų, gydytojų, kad eilė lėtai juda, kad kompensuojama suma per maža, kad apskritai jiems sumažintos pensijos. Mums tenka sugerti visą jų nuoskaudą ir pyktį“, – sakė Panevėžio rajono poliklinikos Dantų protezavimo skyriaus vedėja Zinaida Šydeikienė.
Eilėje – keleri metai
Panevėžio teritorinės ligonių kasos teigimu, kovo 8 dienos duomenimis, nemokamai protezuoti dantis laukė 7 tūkstančiai 811 panevėžiečių ir 2 tūkstančiai 42 rajono gyventojai. Įstaigos Klientų aptarnavimo skyriaus vedėja Sigita Paulauskienė patvirtino, kad eilė juda lėtai.
Per metus paslaugas arba kompensacijas mieste gauna apie 1000 žmonių, o rajone – maždaug per pusę mažiau. Pavyzdžiui, praėjusiais metais dantys buvo protezuoti 567 panevėžiečiams, dar 349 išmokėtos kompensacijos. Rajone protezų sulaukė 357 gyventojai, o kompensacijas gavo 79.
„Be abejo, eilę stabdo tai, kad turime išmokėti dideles sumas anksčiau dantis susidėjusiems gyventojams“, – sakė S.Paulauskienė.
Pernai pakviesti protezuoti dantis arba kompensacijų sulaukę Panevėžio gyventojai savo eilės vidutiniškai laukė 43 mėnesius, arba ilgiau kaip 3,5 metų, o rajono gyventojai – 30 mėnesių, arba 2,5 metų.
Ligonių kasos darbuotojams, kaip ir odontologams, tenka išklausyti klientų priekaištų, kad kompensuojama per maža suma. Pagyvenusio amžiaus žmonės reikalauja paaiškinti, kodėl jų giminaičiams ar pažįstamiems buvo kompensuojami keli tūkstančiai, o jiems tik 1157 litai. Jie jaučia skriaudą, kad ilgai laukę ir pagaliau sulaukę savo eilės turi tenkintis išimama protezų plokštele.
„Retas kuris pensininkas ar neįgalusis primoka už kokybiškesnius, brangesnius protezus. Dabar kompensuojama suma tikrai mažoka. Kažkodėl pas mus mėgstami kraštutinumai – arba kompensacijos visai neribojamos, arba nustatomos per mažos“, –„Sekundei“ teigė bendrovės „Panevėžio odontologai“ direktorius Dainius Kisielius.
Jam pritaria ir Panevėžio rajono poliklinikos odontologė Z.Šydeikienė. Panevėžio stomatologijos poliklinikos direktorius Karolis Valantinas mano, kad kompensacijos dydis yra optimalus.
Pasak jo, valstybė pensininkams ir neįgaliesiems garantuoja kompensuoti kramtymo funkcijos atkūrimą, o tam esą 1157 litų pakanka. Jeigu žmogus nori geresnių, gražesnių protezų, jis turi primokėti.
„Tiek pinigų, kad visiems sudėtų brangius protezus, valstybė neturi. Dabartinė tvarka tikrai geresnė ir teisingesnė už tą, kai vienam buvo skiriami keli tūkstančiai, o kitiems nieko nelikdavo“, – kalbėjo K.Valantinas.
Niekam nebėra pirmenybės
S.Paulauskienės teigimu, yra ir daugiau nemokamos dantų protezavimo tvarkos pakeitimų, apie juos gyventojai nežino ir dėl to kyla nesusipratimų.
Inga SMALSKIENĖ