Lietuva, kitąmet pirmininkaudama Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai (ESBO), sieks, kad būtų labiau įsiklausoma į pilietinės visuomenės atstovų teikiamas rekomendacijas žmogaus teisių srityje, sakė Lietuvos nuolatinis atstovas prie ESBO Renatas Norkus penktadienį Pilietinės visuomenės forumo atidaryme ESBO Peržiūros konferencijoje Astanoje.
„ESBO labiausiai išsiskiria iš kitų tarptautinių organizacijų tuo, kad yra atvira nevyriausybinių organizacijų dalyvavimui“, – ambasadorių cituoja Užsienio reikalų ministerijos Spaudos ir viešųjų ryšių skyrius.
Lietuvos ir Airijos nuolatiniai atstovai prie ESBO R. Norkus ir Eoinas Olyris (Eoin O'Leary) pirmininkavo pilietiniam forumui, kuriame dalyvavo apie 200 nevyriausybinių organizacijų atstovų, kurių daugelis buvo iš Vidurinės Azijos šalių.
Nevyriausybinių organizacijų atstovai pateikė vertingų rekomendacijų, kaip labiau įtraukti pilietinę visuomenę į organizacijos veiklą, ragino ESBO šalių vyriausybes vykdyti įsipareigojimus saviraiškos, susirinkimų ir asociacijos laisvės srityje, atnaujinti politinius įsipareigojimus žiniasklaidos laisvės srityje, ginti žmogaus teisių aktyvistus.
„Lietuva dėkoja ESBO atstovei žiniasklaidos laisvei Dunjai Mijatovič už jos energiją ir atsidavimą stebint situaciją žiniasklaidos laisvės srityje ESBO regione ir jos pagrįstą kritiką ESBO šalims tais atvejais, kai jos nevykdo savanoriškai prisiimtų politinių įsipareigojimų ir riboja žurnalistų laisvę“, – sakė R. Norkus žiniasklaidos laisvei skirtoje konferencijos sesijoje.
Lietuvos ambasadorius paragino šiuo metu rengiamame Astanos vadovų susitikimo dokumente įvardyti poreikį didinti pliuralizmą žiniasklaidoje, ypač naujojoje žiniasklaidoje internete, taip pat imtis priemonių žurnalistų saugumui užtikrinti.
Tikimasi, kad ESBO vadovų susitikimo Astanoje dokumentas nubrėš gaires organizacijos veiklai artimiausiems keleriems metams. Jis visų ESBO dalyvaujančių šalių turės būti priimtas bendru sutarimu gruodžio 2 dieną.
Astanoje lapkričio 26–28 dienomis keli šimtai vyriausybių, pilietinės visuomenės ir tarptautinių organizacijų atstovų diskutuoja, kaip ESBO turėtų dirbti ateityje žiniasklaidos laisvės, tolerancijos migrantams ir kovos su prekyba žmonėmis, ypač vaikais, srityse.