• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Internetinėse mamų grupėse netyla diskusijos apie kūdikių ir vaikų maitinimą. Vienos moterys tikina, kad maitinimas pieno mišiniu yra blogis ir nuo jo vaikas taps agresyvus, sunkiau miegos. O štai kitos moterys nieko blogo tame nemato. Kaip yra iš tiesų?

Internetinėse mamų grupėse netyla diskusijos apie kūdikių ir vaikų maitinimą. Vienos moterys tikina, kad maitinimas pieno mišiniu yra blogis ir nuo jo vaikas taps agresyvus, sunkiau miegos. O štai kitos moterys nieko blogo tame nemato. Kaip yra iš tiesų?

REKLAMA

Keturis vaikus auginanti ir tarptautine žindymo ir laktacijos valdymo konsultante dirbanti Rasa Siudikienė tikina, kad smerkti mamų nežindančių savo mažylių – negalima. Laktacijos ekspertės teigimu, gali būti visa puokštė priežasčių, kodėl tai daryti tampa neįmanoma.

„Mamos nežindymą pasirenka ne todėl, kad jos nežino ar neišmano, 20 metų konsultuoju moteris ir galiu garantuoti, kad pasirenka tada, kai žindymas yra skausmingas, nesulaukia pagalbos gimdymo namuose, kai nesiruošia žindymui nėštumo metu ir nesitiki sulaukti sunkumų.

Labai dažnai pasitaiko, kad laiku nediagnozuojami naujagimio burnos anatominiai pakitimai, dėl kurių žindymas moteriai tampa be galo skausmingas. Būna, kad žindymo nepalaiko aplinka, namiškiai. Tuo metu moteriai pradeda trūkti motyvacijos, galima psichologiškai palūžti“, – pasakoja R. Siudikienė.

REKLAMA
REKLAMA

Gali trukdyti ligos

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės, Kauno klinikų Neonatalogijos klinikos Naujagimių ligų skyriaus vadovė prof. Dalia Stonienė tikina, kad žindyti kartais gali nepavykti ir dėl tam tikrų motinos ligų.

REKLAMA

„Kūdikio maitinti motinos pienu kartais negalima dėl tam tikrų kūdikio ligų, pavyzdžiui įgimtos medžiagų apykaitos ligos – galaktozemijos arba motinos ŽIV. Motinos vartojami medikamentai dažniausiai yra suderinami su žindymu, yra tik kelios situacijos, kai nuo jo reikėtų susilaikyti, jei moteriai paskirti vaistai“, – teigia medikė.

R. Siudikienės teigimu, jei mama yra palaikoma artimųjų, šeimos gydytojo ir žindyti kūdikį sekasi, ji nesirinks maitinti mišinuku:

REKLAMA
REKLAMA

„Nei viena mama nesirinks dirbtinio maitinimo, jei ji gali tai daryti savo pienu, kuris yra šiltas, šviežias, nereikia ruošti nei virint buteliukų, prie viryklės stovėti ar pirkti. Daugybė privalumų. Logiškai galvojant, moteris tikrai nesirenka to. Renkasi, kai neturi kitos išeities.“

Atsirado aršūs „laktofanatikai“

Paklausta, kodėl vis dėlto kyla diskusijos, jei pieno mišinius renkasi mamos negalinčios žindyti, laktacijos konsultantė atvira – atsirado fanatikų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pastebėjau, kad ir užsienyje ir Lietuvoje atsiranda tokie „laktofanatikai“. Kai moteris nori, bet negali žindyti ir turi auginti gyvą, sveiką vaiką ir maitinti, jei nėra mamos pieno, reikia pereiti prie mišinuko, bet jų smerkti dėl to negalima.

Aš pastebiu, kad įsisiautėjus forumų diskusijoms, nors esu žindymo konsultantė, bet jaučiu, kad kyla poreikis moterims psichologinės pagalbos. Jos tarsi ieško, kad atleistų jas kas nors nuo tos kaltės, kad ji nežindo.

REKLAMA

Forumuose tokios mamos yra „uždaužomos“ visais argumentais ir tiesiog pasidaro jų gaila. Mes tapom žiaurios vienos kitai“, – apgailestauja R. Siudikienė.

Maitinant mišiniu ragina glausti mažylį

Žindymo konsultantė pataria mamoms negalinčioms savo pienu maitinti mažylio, vis tiek glausti vaikelį prie odos ir taip stiprinti ryšį, kuris gali susilpnėti netekus kūno kontakto.

„Naujagimiui prisilietimai yra be galo svarbūs. Žindymo metu nori nenori vaiką reikia glausti, taip jis auga jausdamas šilumą ir artumą. Raginu ir tas mamas, kurioms nepavyksta žindyti, kad jos palaikytų kūno kontaktą, prisiglaudimą, paėmimą arčiau savęs ir taip maitintų, o ne, kad bet kas gali atėjęs paduoti buteliuką“, – taip, R. Siudikienės teigimu, vaikui bus suteikiamas emocinis komfortas, net ir nemaitinant krūtimi.

REKLAMA

Rekomenduoja žindyti bent du metus

Tiek gydytojos, tiek laktacijos konsultantės teigimu, vaiką maitinti motinos pienu vertėtų iki kol sukaks mažyliui dveji metai.

„Dažnai žindymas, kai vaikui jau virš metų, sukelia visuomenėje ne tik nusistebėjimą, bet ir raginimą „netraumuoti“ vaiko, kad pienas tokiame amžiuje jau yra tik vanduo ir neturi jokių išskirtinių savybių.

Tačiau motinų, žindančių ilgiau kaip 12 mėn., pieno tyrimai parodė, kad riebalų ir baltymų kiekis tokiame piene yra ženkliai didesnis, negu žindančių 6 mėnesius“,  – aiškina prof. D. Stonienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

R. Siudikienė taip pat prideda, kad motinos pienas ir žindimo procesas yra ne tik pavalgymas, bet ir nusiraminimas, imuniteto stiprinimas:

„Jeigu tai yra priimtina, du metai yra minimumas, bet gali būti tęsiama ir ilgiau. Vaikas tikrai nebus prilipęs prie krūties, jei augs pilnavertiškoje aplinkoje, domėsis ja. Jis vis rečiau žįs, kol galiausiai pats atjunks.

Vaikai tai padaro patys iki 4 metų, arba jei tai inicijuoja mama, ji nuo dviejų metų tai gali daryti, nes vaikui visi baziniai sveikatos dalykai jau sudėti ir mama tikrai neturėtų jaustis kalta.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų