„Norėjau parodyti, kaip atrodo ne skaičiai, o žmonės. Ir čia buvo tiktai trečdalis žmonių, kurie turėjo ateiti pagal tikrąjį skaičių, kiek Lietuvoje nusižudo. Man tai jau kelia siaubą – trečdalis, vien trečdalis. Yra jau pasiekta kritinė masė, mes per tris metus netenkame savo kariuomenės. Sano noru“, - didžiuliais savižudybių mastais stebisi A. Sakalauskas.
Pasak akcijos iniciatoriaus, į šią opią problemtą turėtų dėmesį atkreipti ne tik politikai, bet ir toji visuomenės dalis, kuri sąmoningai vengia apie tai kalbėti.
„Aš nekaltinu valdžios, jie lygiai taip pat žudosi kaip ir mes“, - tikina A. Sakalauskas pridurdamas, kad bemaž kiekvieno Lietuvos piliečio aplinkoje yra kas nors nusižudęs.
A. Sakalausko teigimu, problemą dar labiau gilina tautiečių nenoras burtis į bendruomenes, kurios padėtų išspręsti gilėjančią savižudybių krizę.
„Kaimynai gyvena ir nepažįsta vienas kito. Mes nepažįstam savo kaimynų, tai kokia bendruomenė gali būti? Mes negalim pastebėti, kada žmogaus akyse šmėsteli šmėkla, kad jis pradėjo žiūrėti nebe taip. O mes turim tai pastebėti, kad jam kažkas darosi“, - įžvelgia aktorius.
Akcijoje dalyvavęs dainininkas Andrius Mamontovas taip pat negailėjo priekaištų šalies valdžiai, tačiau atkreiptė dėmesį, kad ji viena sumažinti savižudybių skaičiaus nėra pajėgi.
„Manau, kad laikas suvokti, jog savižudybės yra ne vien psichologų, ne vien valdininkų problema. Tai yra mūsų visų problema. Ji liečia kiekvieną Lietuvos žmogų. Mes visi pažįstame ką nors, ar mūsų draugų tarpe, ar šeimos tarpe, žmonių, kurie yra nusižudę. Ta tema mus visus vienaip ar kitaip paliečia. Laikas imtis veiksmų. Tiktai suderinti veiksmai visos visuomenės, visos Lietuvos mastu, gali duoti rezultatą, gali sumažinti tą skaičių“, - viliasi dainininkas.
Anot A. Mamontovo, politikus savižudybių tema labiausiai gasdina dėl to, kad ji yra „ne rinkiminė ir neatneša jiems reitingų“.
„Per metus Lietuvoje nuo gripo miršta 20 žmonių. Mes apie gripą nebijom kalbėti. Nuo savižudybių miršta tūkstantis žmonių. Mes bijom apie tai kalbėti. Laikas pradėti apie tai kalbėti. Laikas sužinoti, kas tai yra per žvėris, kur yra priežastys, kur yra pasekmės, mums laikas atmerkti į tai akis ir pradėt spręst šitą problemą“, - į visuomenę ir politikus krepiasi A. Mamontovas.
Valstybinio psichikos sveikatos centro duomenimis, Lietuvoje 2014 metais nusižudė 930, 2013-aisiais – 1085 žmonės.