Rinkimų apygardų komisijų pirmininkai sako, kad daugelis komisijų narių dirba iš idėjos – jiems mokama ne už visas dirbtas valandas. Iš idėjos dirba ir bendruomenės – rinkimų komisijas jos priėmė į savo patalpas, kurios šildomos ir prižiūrimos vietos žmonių.
Atlygis ne už visas valandas
Šiaulių „Aušros“ rinkimų apygardos pirmininkė Danutė Tikniuvienė pasakojo, jog komisijos nariai dirbo daugiau valandų, negu jiems įrašydavo darbo laiko apskaitos tabelyje.
Štai balsų skaičiavimo naktį D. Tikniuvienė tikėjosi, kad apylinkių pirmininkai su rezultatais apygardoje prisistatys apie vidurnaktį, tačiau jų sulaukė apie ketvirtą valandą ryto. „Ar tas laukimas turėtų skaičiuotis į darbo valandas? Neskaičiavome,“ – sakė D. Tikniuvienė.
Anot D. Tikniuvienės, komisijos nariai rinkdavosi į pasitarimus, patys ruošė patalpas balsuoti, tai nebuvo įtraukta į darbo valandas. Buvo atvejų, kai apylinkės komisijos narys pareikalavo, kad jam būtų užrašyta tiek valandų, kiek jų išdirbo. Pirmininkė sakė to negalėjusi padaryti, nes būtų tekę atimti iš kitų.
Kadangi darbą rinkimuose lydi nuolatinė įtampa, ne visi komisijų nariai atlaikė. Buvo tokių, kurie nesusigaudė, nesugebėjo suskaičiuoti biuletenių. Vienos apylinkės komisijos nariai pirmininkę ir sekretorę paliko vienas – pavargo ir išėjo namo, nesuskaičiavę balsų.
Pinigai – „tik paskatinimas“
„Saulės“ rinkimų apygardos pirmininkas Stasys Sušinskas sakė, kad valandinis komisijos nario ar pirmininko atlyginimas – tai tik orientyras, o komisijos dirbtas laikas neatitinka realybės. Nariai dirbo nuo vienos iki kelių dešimčių valandų: nešiojo rinkėjo pažymėjimus ir Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) informacinius leidinius, ėjo pas rinkėjus, kurie balsuoja namie arba ligoninėse, nuo septintos ryto iki paryčių dirbo apylinkėje ar apygardoje.
„Viskas vyksta iš antro galo – pirma gaunam pinigus, o paskui juos proporcingai padalijam pagal darbo indėlį,“ – sakė S. Sušinskas. Jo teigimu, valandos užrašomos tik formaliai, nes realiai darbo yra daugiau.
Šiaulių „Dainų“ apygardos komisijos pirmininkės Giedrės Brazlauskaitės nuomone, rinkimuose gaunami pinigai yra tik paskatinimas už darbą žmonėms, deleguotiems partijų. „Rinkimuose niekada neuždirbsi. Tai minimalus mokestis už atliekamą darbą. Gali gauti apie 200 litų ar šiek tiek daugiau,“ – teigė pirmininkė.
Įkainis nesikeitė
VRK finansų skyriaus vedėja Danguolė Jakštienė informavo, kad Vyriausybės nutarimu nustatytas valandinis tarifas šiemet nesikeitė. Apygardų pirmininkams už valandą mokama 15,25 lito, nariams – 12,20 lito. Apylinkių komisijų pirmininkai gauna 12,20 lito, nariai – 9,15 lito.
Seimo rinkimų organizavimui pirmuoju VRK sprendimu šiemet skirta beveik 21,5 milijono litų, iš jų daugiau kaip 15 milijonų – apygardų ir apylinkių komisijų narių atlyginimams. Pinigų suma, apygardoms, apylinkėms skiriama priklausomai nuo rinkėjų skaičiaus, komisijos narių skaičiaus ir darbo pobūdžio.
Komisijas priima bendruomenės
Kai kurios rinkimų komisijos įsikūrė ne valstybiniuose pastatuose. Pavyzdžiui, Joniškio rajone, Skilvionių kaime, į savo patalpas nemokamai įsileido Skilvionių žemės ūkio bendrovė. Bendrovės direktorius Juozas Pociūnas sakė, kad Savivaldybės nieko neprašys nei už šildymą, nei už elektrą: „Tegu žmonės eina nemokamai“.
Kaimuose, kur uždaryti darželiai ir mokyklos, neliko valstybės objektų, todėl apylinkių rinkimų komisijas priima kaimo bendruomenių namai.
Joniškio rajono Daukšių kaimo bendruomenės pirmininkė Rita Čepinskienė sakė, jog rinkimų dieną bendruomenės namų malkomis kūreno židinį, kad komisija ir rinkėjai nesušaltų. Antrajam turui jau žada prašyti atlygio bent už šildymą, nes malkų reikės daugiau.
VRK finansų skyriaus vedėja Danguolė Jakštienė paaiškino, kad iš Seimo rinkimams skirtos sumos apylinkių patalpoms pinigų neskiriama. Už balsavimo bei apygardų ir apylinkių rinkimų komisijų būstinių patalpų išlaikymą, balsavimo patalpų įrengimo inventoriaus įsigijimą ir išsaugojimą moka savivaldybė.
Gintarė VALUCKYTĖ