Apie tokius siekius pirmadienį Seime vykstančioje spaudos konferencijoje pranešė ERK pirmininkas Žygimantas Pavilionis.
„Mūsų sienos segmente migracija didėja beveik 190 procentų. Visą smūgį šiuo metu priima Lenkija. Mes turime solidariai padėti ir Lenkija turi nemažai planų per savo pirmininkavimą sustiprinti šį dėmenį. Sutarėme paruošti bendrą dokumentą, kuriame pabandysime išdėstyti savo argumentus dėl to“, – kalbėjo parlamentaras.
Jo teigimu, Briuselį ir kitas ES nares „dar nepakankamai pavyko įtikinti“, kad auganti migracija kelia saugumo, hibridines grėsmes.
Kaip nurodė Ž. Pavilionis, Europos reikalų komitetų pirmininkai taip pat sutarė dėl bendro dokumento, kuriame atkreips dėmesį į „grėsmingai augančią“ ES priklausomybę nuo suskystintų rusiškų dujų.
„Nuo šių metų gegužės jau ne Amerika, o Rusija yra pirmaujanti valstybė, kuri teikia ES suskystintas dujas. Ir nors ES pasistatė septynis naujus terminalus per paskutinius dvejus metus, kas iš to, jei jie bus užpildyti rusiškomis dujomis?“ – dėstė Ž. Pavilionis.
Pasak jo, aptartas ir platesnis Europos reikalų komitetų pirmininkų formato naudojimas, į jį įtraukiant Šiaurės šalis, Vokietiją, Jungtines Amerikos Valstijas.
„Transatlantiniai santykiai bus vienas iš didžiausių iššūkių, bet taip pat plėtra, prasidėjusios derybos su Ukraina, Moldova, kurias Lenkija bandys paspartinti, yra didžiulis mūsų bendras interesas“, – kalbėjo Ž. Pavilionis.
Rugsėjo 15–16 dienomis Seimo ERK organizuotame susitikime dalyvavo Estijos ERK pirmininkas Peeteris Tali, Latvijos – Edmundas Cepuritis, Lenkijos (Seimo) – Agnieszka Pomaska ir Lenkijos (Senato) – Bogdanas Klichas.
Susitikimas taip pat skirtas pasirengti spalio pabaigoje Budapešte vyksiančiai Europos Sąjungos reikalų parlamentinių komitetų konferencijai (COSAC).
Lenkija ES Tarybai pirmininkaus 2025-ųjų pirmą pusmetį.