Paramos didinimui Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlymu trečiadienį pritarė Vyriausybė. Iki šiol maksimali galima parama siekė 22 tūkst. eurų per metus.
Padidintą paramą galės gauti pretendentai, kurie pakviesti studijuoti arba jau studijuoja aukštosiose mokyklose, patenkančiose tarp pirmųjų 20 bent į vieną iš trijų pasaulinių reitingų. Paramą pagal doktorantūros programas studijuojantiems asmenims bus galima suteikti jiems įstojus į pirmąsias 200 aukštųjų mokyklų.
Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė pabrėžia, kad ši paskata turėtų būti naudinga magistrantams ir doktorantams, nes dabar augančias studijų kainas pajėgūs padengti ne visi.
„Labai svarbu, kad didėja paramos dalis, skiriama magistrantūros studentams geriausiuose pasaulio universitetuose ir šie studentai, gavę paramą, grįš dirbti Lietuvoje“, – po Vyriausybės posėdžio sakė J. Šiugždinienė.
Ministerija pateikia pavyzdžius, jog Jungtinėje Karalystėje studijų kainos gali svyruoti nuo 25 iki 40 tūkst. eurų, Jungtinėse Valstijose – net iki 50 tūkst. eurų.
Žadama daugiau dėmesio skirti antrosios pakopos studijoms – 50 proc. šiai studentų paramos programai numatytų lėšų bus teikiamos lietuviams, įstojusiems į magistrantūros studijų programas.
Ministerija akcentuoja, kad stipriausi užsienio universitetai gali pasiūlyti išskirtines sąlygas, studijuojant pagal magistrantūros programas, suteikti prieigą prie naujausių technologijų, aukšto tarptautiškumo lygio studijų.
„Be to, magistrantūros studijos dažnai yra trumpesnės, tad paramą bus galima skirti daugiau asmenų“, – teigia ministerija.
Kol kas į valstybės paramą gali pretenduoti studentai, įstoję ar jau studijuojantys pirmosiose 50 užsienio aukštųjų mokyklų. Vis tik atsižvelgus į pastarųjų metų konkursų duomenis, žemiausias reitingas universiteto, kuriame studijuojančiam asmeniui skirta parama, buvo 17.
Šiemet paramai užsienyje studijuojantiems studentams numatyta skirti 933 tūkst. eurų iš valstybės biudžeto. 2021 metais tam buvo skirta 712,5 tūkst. eurų.