Ne kartą esame girdėję, kai vykdant Europos Sąjungos finansuojamus projektus projektuotojų techniniai sprendimai statybininkams baigus darbus stebina absurdiškumu. Taip pernai Prezidento gatvės važiuojamojoje dalyje nežinia kaip buvo atsidūręs apšvietimo stulpas, nutiesiami dviračių takai su aukštais borteliais ties šaligatvio pabaiga, dažname šaligatvyje praeivių galvų „tyko“ ant žmogaus ūgio stulpų įtaisytos gatvių ženklinimo lentelės.
O Prezidento gatvės atkarpoje, kuria į Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) Tauragės filialo patalpas vaikšto aklieji, įgyvendinant projektą pradėti įrenginėti apšvietimo stulpai – kaip tyčia šaligatvio viduryje.
„Avarijos garantuotos“
– Ant kaktos sumušimai nespėja gyti, – į klausimą, ar dažnai tenka atsitrenkti į stulpą, sakė Danutė Lemkienė.
Moteris serga akių liga, dėl kurios jos regėjimo laukas itin susiaurėjęs. D.Lemkienė tai vadina „vamzdiniu matymu“ – ji mato tik tiesiai ir labai neryškiai.
Ji, Raimonda Sebeckienė, Antanas Bartušis ir kiti LASS Tauragės filialo nariai, silpnaregiai, į Prezidento gatvėje įsikūrusią būstinę užsuka dukart per savaitę. Vyksta narių susitikimai, ateina čia pasikeisti knygų. Žinoma, jų jie neskaito – įgarsintų knygų klauso kompaktinių diskų grotuvu. Tauragės silpnaregiai ir aklieji aktyvūs: filialo nariai vyksta į ekskursijas, įvairius susibūrimus, tenka po išvykų grįžus namo pėdinti ir tamsoje. Tada, kaip sako Stasė Jonaitienė, LASS Tauragės filialo pirmininkė, tenka ne vieną stulpą pakeliui „pabučiuoti“:
– O čia, mūsų kelyje, stulpai statomi šaligatvio viduryje – „avarijos“ garantuotos.
„Priklauso nuo geranoriško susitarimo“ Kaip sako D.Lemkienė, pernai rekonstruotos Moksleivių alėjos apšvietimo stulpų kietumą jau teko išbandyti. Ten projektuotojai juos irgi „patupdė“ silpnaregiams nepatogioje vietoje. Dėl sparčiai aplinką keičiančių rekontrukcijos projektų jos draugė beveik nematanti R.Sebeckienė sako vaikštanti tik jai žinomais takais.
– Nejau projektuotojai projektus rengia nepagalvodami apie tuos, kuriems pasaulis ne toks ryškus kaip sveikiesiems? – klausė silpnaregiai.
Ar yra numatytas aplinkos pritaikymas šią problemą turintiems žmonėms, pasiteiravau LASS vadovo. Sigitas Armonas sako, jog projekto pritaikymas silpnaregiams ar akliesiems priklauso tik nuo projekto vadovų geranoriškumo.
– Nėra numatyto „taisyklių rinkinio“, reglamentuojančio, kokia turi būti aplinka, niekas negali projektuotojų priversti į mus atsižvelgti. Turėjom rūpesčių rekonstruojant Vilniaus Gedimino prospektą – akliesiems nepatogioje vietoje buvo sodinami medeliai. Derėjomės su statybininkais – medelių sodinimo vietą pakeitė. Buvo rūpesčių ir su rekonstruojamais į Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centrą vedančiais šaligatviais. Nėra tarpinstitucinio susikalbėjimo, projektai daromi tam, kad būtų daromi, niekas nežiūri žmogaus poreikių, – sakė S.Armonas.
„Atitinka reikalavimus“
Išsakius Tauragės aklųjų ir silpnaregių rūpestį Algirdui Mosėjui, rajono savivaldybės administracijos direktoriui, pastarasis išsakė nepasitenkinimą, kodėl pastarieji nesikreipė tiesiai į Savivaldybę, jų poreikiai būtų buvę išklausyti, padėtis prireikus pataisyta. Anot pašnekovo, apšvietimo stulpai įprastai statomi pagal tam tikrus reikalavimus: 30 cm nuo važiuojamosios dalies ir 120 cm iki šaligatvio krašto, tad ne per vidurį.
Tą pačią savaitę apžiūrėti stulpų į vietą nuvyko Aivaras Preikšaitis, šiuo metu laikinai rajono Savivaldybės Statybų skyriaus vedėjo pareigas einantis specialistas. Pasak jo, teigti, kad stulpai šaligatvio viduryje, kol kas negalima, nes darbai tebevyksta – nematyti nei gatvės, nei šaligatvio kontūrų. Anot jo, tai, ar projektas rengiamas atsižvelgiant į silpnaregius ir akluosius, vertino VšĮ „Aplinka visiems“ atstovai.
– Projektas peržiūrėtas 2011 m. Niekas jiems neužkliuvo. Be „Aplinkos visiems“ atstovo patvirtinimo negalime įgyvenditi projekto, – sakė A.Preikšaitis. – Jie dalyvauja ir objekto priėmimo komisijoje, vertina, ar statinys atitinka neįgaliųjų naudojimuisi keliamus reikalavimus.
Įspės apie kliūtį
Kaip teigė VšĮ „Aplinka visiems“ vadovė Nijolė Milkevičienė, kiekvienas projektas turi atitikti Statybos techninius reglamentus, kuriuose numatytas ir aplinkos pritaikymas negalią turintiems žmonėms.
– 135 punktas numato, jog kelyje esant kliūčiai turi būti įrengiamas įspėjantis ženklas ar paviršius. Tai gali būti ryškios spalvos ženklas, juosta ant stulpo, prieš kliūtį galima įrengti trinkelę gruoblėtu paviršiumi, kurią užmynęs aklasis supras apie priešais esančią kliūtį, – sakė gyvenamosios aplinkos pritaikymu neįgaliems žmonėms besirūpinančios VšĮ „Aplinka visiems“ vadovė.
Kaip, apžiūrėjęs Prezidento gatvėje įrenginėjamus stulpus sakė savivaldybės atstovas A. Preikšaitis, stulpai liks stovėti kur buvę, tačiau ketinama imtis priemonių, užtikrinančių silpnaregių ir aklųjų saugumą judant šaligatviu.
Margarita PŪDŽIUVIENĖ