Kazachų opozicija šaukiasi Lietuvos Seimo atstovų pagalbos atkreipiant pasaulio dėmesį demokratijos problemas Kazachstane.
Į Lietuvos parlamentarą Virginijų Domarką, šiuo metu dalyvaujantį Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Parlamentinės Asamblėjos sesijoje Kazachstano sostinėje Astanoje, kreipėsi kazachų opozicija ir paprašė kitais metais inicijuoti rezoliuciją, kuria atkreiptų dėmesį į šalies problemas įtvirtinant demokratiją.
„Mes žinome, kad šiais metais tai neįmanoma, bet norėjom prašyti, kad gal kitais metais galėtumėte inicijuoti rezoliuciją dėl padėties Kazachstane“, - Seimo nariui problemas dėstė kazachų opozicijos atstovė Toregozhina Bakhytzan, kuri vadovauja fondui, pavadintam „Ar.Rukh.Khak“.
T.Baghytzan pasakojo, jog opozicijai nesudarytos jokios sąlygos rinkimuose pasiekti bent minimalių rezultatų. Dėl šios priežasties ji prašė, kad rezoliucijoje būtų reikalaujama pakeisti rinkimų įstatymus Kazachstane, taip pat susirinkimus bei demonstracijas reglamentuojančius teisės aktus. Ji, be kita ko, pasakojo, esą Kazachstanas, kaip 2010-aisiais ESBO pirmininkausianti šalis, turėtų panaikinti visus kaltinimus opozicijos lyderiui Akezhanui Kazhegeldinui, kuris 2001 metais buvo nuteistas dešimčiai metų laisvės atėmimo, tačiau pabėgo iš šalies į užsienį.
„Šalis, iš kurios žmonės bėga dėl politinių priežasčių, negali pirmininkauti ESBO“, - sakė T.Bakhytzan.
Opozicionierė dar pasakojo, jog nebūdama parlamento narė ji negalėjo lygiomis teisėmis dalyvauti ESBO PA sesijoje Astanoje, tačiau siekė į ją patekti, kaip nevyriausybinės organizacijos vadovė, tačiau nebuvo įtraukta į kazachų delegacijos sudėtį. Vėliau į savo delegaciją įtraukė lenkai.
Tuo metu T.Bakhytzan atlydėjusi kazachė, turinti Lenkijos pilietybę, sakė, jog norėdama gauti vizą į Kazachstaną iš Lenkijos, ambasadoje Varšuvoje susidūrė net su kazachų ambasados apsaugininkų smurtu ir pademonstravo baigiančią išnykti mėlynę ant veido.
Į ESBO PA sesiją ji taip pat pateko lenkų delegacijos sudėtyje.
Tuo metu Lietuvos parlamentaras V.Domarkas pažadų nedalijo ir sakė išanalizuosiantis situaciją bei susisieksiantis elektroniniu paštu.
ESBO PA generalinis sekretorius R.Spencer Oliver BNS paklaustas, ar kazachų opozicija išties galėjo neturėti sąlygų dalyvauti sesijoje kaip nevyriausybinių organizacijų atstovai kazachų delegacijos sudėtyje, sakė, jog tai netiesa, tačiau pasakojo, kad nevyriausybininkus registruoja ir renkasi nacionalinės delegacijos.
„Tai netiesa. (...) Bet procedūra yra ta, kad mes nežinome visų šių NVO tokioje daugybėje šalių, todėl mes pasitikime delegacijomis ir jos prašo duoti leidimus. Aš manau, kad kazachų valdžia prašė leidimų dalyvauti toms organizacijoms, kurios jai labiau patinka, bet amerikiečių delegacija darė taip pat, lenkų irgi, kaip ir visos kitos. (Iš mūsų pusės - BNS) nė vienai NVO nebuvo atsisakyta duoti leidimą“, - sakė R.S.Oliver.
Naftos turtingame Kazachstane ilgą laiką vadovauja prezidentas Nursultanas Nazarbajevas. Pagal pernai vykusių parlamento rinkimų rezultatus respublikoje faktiškai veikia vienpartinė įstatymų leidžiamoji institucija, kurią sudaro N.Nazarbajevo vadovaujamos valdžios partijos „Nur Otan“ nariai.