Kauno automobilių turguje sumažėjo kazachų. Azijos šalies bankams sugriežtinus paskolų išdavimą, tai pajuto Kauno verslininkai ir Palemono gyventojai, skelbia „Kauno diena“.
Prekeivių sumažėjo
„Šį mėnesį lėktuve, kuriuo atskridau į Lietuvą, mūsų buvo kur kas mažiau nei anksčiau. Pasitaikydavo, kad lėktuve trūkdavo vietų. Mažiau tautiečių sutinku ir turguje“, - pastebėjo prekeivis iš Kazachijos Bisimbekas Kindžibekovas.
Vyras sakė, kad vasarą į savo šalį iš Kauno išvežė 26 automobilius. Daugumos jų iki šiol jis nepardavė. „Pirkėjus radau tik šešioms mašinoms, - guodėsi B.Kindžibekovas. – Čia atvykau palikęs mašinas parduoti broliui. Tikiuosi, kad geriau seksis prekiauti krovininėmis mašinomis. Kazachijoje turiu kelis užsakovus. Deja, Kaune jų pasirinkimas mažesnis nei lengvųjų automobilių.“
Kazachijos bankai nustojo lengva ranka dalyti paskolas. „Anksčiau eiliniam kazachui gauti kelių tūkstančių dolerių kreditą būdavo labai paprasta, o dabar situacija kita, todėl Kazachijos automobilių turguose labai sumažėjo pirkėjų“, - guodėsi prekeivis Alkėjus Smailovas. Jo tėvynės miestuose stoja ir statybos.
Tuo tarpu iš Uzbekijos atvykęs Hasidas Rašidovas tikino, kad jiems nesvarbu, ar turguje sumažės kazachų. „Jie mums ne konkurentai, nes mes perkame senesnius, pagamintus prieš 14–15 metų automobilius, o jie ieško naujesnių“, – aiškino prekeivis.
Kazachas B.Kindžibekovas patvirtino, kad kirgizai, tadžikai ir uzbekai perka tik metalo laužui tinkamas mašinas. „Pas mus daug brangesnis automobilių remontas, todėl mes ieškome geresnių transporto priemonių“, – sakė jis.
Skundėsi policininkais
Kauno automobilių turguje kalbinti kazachai vylėsi, kad jų šalis greitai atsigaus po ekonominio nuosmukio.
„Visame pasaulyje siautėja krizės. Manau, kad greitai vėl žmonės masiškai pirks automobilius, - spėjo vyrai. – Tačiau ne vien mūsų šalies krizė baugina. Blogiau, kad nuolat patiriame jūsų policininkų reketą. Mums lietuviai automobilius dažnai parduoda su savadarbiais numeriais, o gatvėje prie turgaus tykantys pareigūnai už tai baudžia arba prašo pinigų į kišenę.“
Kodžebekas Alderberginas užsiminė, kad dauguma nupirktų automobilių būna prastos būklės, nors Kauno turgaus pardavėjai įrodinėja priešingai.
„Pastebėjome, kad jūsų pardavėjai iš Vakarų Europos atgabena vis prastesnės būklės mašinas ir nori jas parduoti už kuo aukštesnę kainą“, – teigė B.Kindžibekovas.
Dar viena bloga žinia kazachams, kai Lietuva bus priimta į Šengeno erdvę, pabrangs vizos. „Jei čia bus patrauklios mūsų verslui sąlygos, mažiau persekios policija, kazachai vis tiek važiuos“, - žadėjo prekeiviai.
Kazachai teigė nuo vieno automobilio uždirbantys apie 200 JAV dolerių. „Seniau pelnas buvo beveik dvigubai didesnis, - sakė jie. – Tam įtakos turėjo ne tik kritusios kainos mūsų turguose, bet ir atpigęs euro atžvilgiu doleris.“
Nerimauja ir gyventojai
Svečiai iš Azijos yra tikra aukso gysla kai kuriems verslininkams ir Palemono gyventojams. „Į Kazachiją kas mėnesį išgabename iki trijų tūkstančių automobilių, - teigė transporto paslaugas geležinkeliu teikiančios įmonės „Tarptautiniai kontaktai“ direktorius Gintaras Urbonas. – Per spalį išvežamų automobilių kiekis kol kas sumažėjo nežymiai. Mūsų klientai minėjo, kad, bankams sugriežtinus paskolų išdavimo sąlygas, gerokai sumažėjo ir automobilių paklausa.“
Pasak G.Urbono, kazachų automobilių prekeiviai sudaro apie 70–80 procentų visų pirkėjų iš Azijos šalių.
Kauno automobilių turgų valdančios įmonės „Varanas“ direktorius Valentinas Naujanis kol kas nepastebėjo akivaizdžių Kazachijos krizės požymių Kaune.
„Tiesa, prieš daugiau kaip savaitę šios šalies prekeivių buvo likę labai mažai, bet paskui atsirado daug naujų, nematytų veidų“,– pasakojo jis.
Palemono gyventojas Juozas sakė, kad nuosavame name ir specialiai nuomininkams pastatytame priestate apgyvendinęs penkiolika kazachų.
„Vasarą pas mane nakvodavo apie 30 svečių, - sakė jis. – Būtų gaila prarasti gerus klientus, nes jie yra tvarkingi ir ramūs žmonės.“ Gėlynus ir daržus paaukoję prekeivių įsigytiems automobiliams laikyti, palemoniškiai sakė iš automobilių prekeivių imantys po 20 litų už parą.
Saulius Tvirbutas