Tinginiai viską daro kabodami žemyn galva aukštai medžiuose ar laipynėse, o štai žemėn nusileidžia tik dėl vieno reikalo.
Zoologijos sodo naujakurys Diego net ir viliojamas gardžiausiais daržovių kąsneliais vangiai juda. Ir taip tik pateisina savo būdą – šis mielas žemyn galva gyvenantis kailiniuotis – tai dvipirštis tinginys.
„Jis pagalvoja, tai jam gal čia eiti, tai gal čia, tikrai nėra iš skubių gyvūnų. Šiaip tinginys – lėčiausias žinduolis žemėje“, – pasakoja egzotariumo kuratorė Vilija Griškevičienė.
Tinginys vos 2–3 metrų per minutę greičiu, nagais užsikabinęs už virvės ar šakos, keliauja pogulio. Zoologijos sode, Kaune, šių gyvūnų nėra buvę – lankytojai juos čia mato pirmą kartą.
Daugiausia laiko tinginys leidžia miegodamas arba lėtai lėtai pakibęs žemyn galva kabarojasi čia egzotariumo džiunglėse įrengtomis laipynėmis.
„Tinginiai žemyn galva viską daro: ir miega, ir valgo, ir poruojasi, ir gimdo, viską kabodami žemyn galva“, – sako V. Griškevičienė.
Ir tik dėl vienos priežasties iš aukštybių tinginys teikiasi nusileisti žemėn.
„Vieną dalyką, per savaitę kartą atlieka nulipę ant žemės – tai atlieka savo tualeto reikalus“, – pasakoja egzotariumo kuratorė.
Maistą virškina mėnesį
Tinginiai minta medžių lapais, daržovėmis, desertui mėgsta pasmaguriauti vaisių ar uogų.
„Jis gauna morką papriką, salotas, Pekino kopūstą, saliero. Pasigardžiavimui saldesnių vaisių – tai obuoliuko gabaliuką, kriaušės gabaliuką, o šiaip tai lapai riešutų, obelų, kas pas mus auga“, – teigia V. Griškevičienė.
O štai ką sukramsnoja virškina itin lėtai – vieną lapelį ar daržovės kąsnį gali virškinti net iki mėnesio. Šis egzotiškasis zoologijos sodo naujokas – beveik pusantrų metų patinėlis atvyko iš Vokietijos, o ar jam bus ieškoma poros – ateities klausimas.
„Kiekvienas gyvūnas turi savo kuratorius ir yra derinama ar mes galim turėt porelę, veist. Negalime pasakyti, kad tikrai taip bus, bet yra tikimybė“, – pasakoja zoologijos sodo direktorės pavaduotojas Lauras Stacevičius.
Egzotariume jam draugiją palaikys sparnuočiai, kurie čia laisvai skraido ir bėgioja visai šalia lankytojų. Tinginys arti žmogaus neina, tačiau nenustebkite, jei pakibęs ant virvės ramiai supsis virš galvos, beje, erzinamas gyvūnas gali ir kąsti.
Nors tinginiai puikūs plaukikai, egzotariumo baseinėlio naujakurys dar neišbandė. Dvipirščiai tinginiai laisvėje gyvena apie 15 metų, zoologijos soduose sulaukia ir 25-erių.
Tingnių tėvynė – Pietų Amerikos džiunglės. Čia jų populiacija mažėja, mat šie gyvūnai medžiojami dėl kailio, mėsos ir nagų, dėl masiškai kertamų miškų nelieka ir jiems tinkamų gyventi buveinių.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.