Ketvirtadienį miesto tarybos posėdyje patvirtinta nauja Kauno miesto savivaldybės administracijos struktūra nuo kitų metų kovo 1 dienos. Atleidimai iš darbo prasidės dar šiemet. Už tokį tarybos sprendimą balsavo 23, prieš - 6, susilaikė 2 miesto tarybos nariai.
Etatai Kauno savivaldybėje šiemet mažinami jau antrą kartą. Nuo šios vasaros leistinas pareigybių skaičius buvo sumažintas nuo 927 iki 887, o dabar pritarta, jog darbuotojų skaičius būtų sumažintas iki 780. Savivaldybės kontrolieriaus tarnyba siūlė kitokį variantą - darbuotojų skaičių mažinti iki 730.
Tarybos nariai ketvirtadienį vieningai sutiko, jog savivaldybės administracijos aparatas yra per daug išpūstas, o siekiant taupyti būtina mažinti išlaidas. Tiesa, nemažai politikų abejojo, ar pavyks ką nors sutaupyti, jei atleidus visas savivaldybės patalpų valytojas bus perkamos valymo paslaugos privačioje firmoje.
"Kauno miesto savivaldybė - turbūt vienintelė Lietuvoje, kur valytojos yra etatiniai darbuotojai. Kitur šios paslaugos yra perkamos arba jas atlieka įsteigta įmonė. Mes gavome iš "Kauno švaros" pasiūlymą šias paslaugas atlikti už 0,5 mln. litų per metus. O šiuo metu tam per metus išleidžiame 750 tūkst. litų", - aiškino savivaldybės administracijos direktorius Vygantas Gudėnas.
Beje, tarybos posėdyje prieš balsavimą net ir kai kurie valdančiosios "Sėkmės koalicijos" nariai ragino atidėti sprendimo priėmimą. Arba bent skaidyti jo turinį į dvi dalis - tvirtinti tik mažesnį darbuotojų skaičių, o siūlomus administracijos struktūros pakeitimus ilgiau paanalizuoti.
Būta siūlymų nejungti kai kurių skyrių ar iš viso panaikinti departamentus. Raginta per darbuotojų etatus "kirsti iš peties", nes, kaip pareiškė tarybos narys konservatorius Zenonas Baikštys, "per daug čia yra balasto, kurio reikia atsikratyti, kad ir kiek tas procesas būtų skausmingas darbuotojams ". Jis prisiminė 1995-uosius, kai Kauno savivaldybės administracijoje, jo žodžiais tariant, dirbo 450 darbuotojų, ir visus darbus laiku padarydavo.
Personalo skyriaus vedėja Genė Stanienė - viena iš naujosios struktūros kūrėjų - politikams teigė: neišvengta aštrių diskusijų ir pirmąjį kartą, kai savivaldybė atleido 40 žmonių administracijoje. "Nauja struktūra gerai išanalizuota, atsižvelgta į savivaldybės kontrolieriaus siūlymus. Tačiau, jei politikai dabar patvirtins tik mažesnį etatų skaičių, bet paliks tą pačią administracijos struktūrą, tai kaip žinoti, kam dabar įteikinėti lapelius apie būsimą atleidimą iš darbo?" - apgailestavo skyriaus vadovė.
Iš 107 atleidžiamų darbuotojų 28 yra pensinio amžiaus. "Stengsimės daliai atleistų darbuotojų pasiūlyti darbo vietas, kurios taps laisvos atleidus pensinio amžiaus žmones, tačiau bendras darbuotojų skaičius negalės viršyti 780. Bet kokiu atveju visiems neteksiantiems darbo bus išmokėtos išeitinės kompensacijos pagal darbo stažą. Tai sudėtingas darbas, kurį stengsimės atlikti jautriai ir atsakingai", - sakė G. Stanienė.
Savivaldybės administracijos direktoriaus V. Gudėno teigimu, antrą kartą darbuotojų etatų skaičius mažinamas ieškant būdų, kaip geriau ir taupiau panaudoti valdymui skiriamas biudžeto lėšas. Pakeitus struktūrą, sumažinus leistiną pareigybių skaičių iki 780, ne tik sumažės išlaidos savivaldybės administracijai išlaikyti. Viliamasi, jog, sujungus kai kuriuos padalinius, pagerės ir gyventojų aptarnavimas, išaugs darbo efektyvumas ir kokybė.
Paklaustas, kam prireikė reorganizuoti buvusį Sveikatos skyrių, o vietoj jo įsteigti naują pareigybę - Savivaldybės gydytojo, kuris drauge bus ir Socialinių reikalų departamento direktoriaus pavaduotojas, administracijos direktorius V. Gudėnas sakė, kad nei Sveikatos skyrius, nei Savivaldybės gydytoja (ja tapo buvusio skyriaus vedėja) neranda reikalo kurti savivaldybei priklausančių įstaigų veiklos strategijos.
"Nesiima ieškoti sprendimų dėl Raudonojo Kryžiaus ligoninės galimo prijungimo prie Medicinos universiteto klinikų, kas būtų tapatu nacionalizacijai. Sveikatos įstaigos blaškosi, nes neaišku, kuri kam priklausys, kai įvyks reformos apskrityse, o savivaldybėje nėra kam išsiaiškinti, kokia šiuo požiūriu miesto pozicija ir ją suformulavus, aptarus, viešai išsakyti".
V. Gudėno įsitikinimu, kiekvienas valstybės tarnautojas turėtų būti vertinamas ne pagal jo partiškumą ar kažkokias simpatijas, bet tik pagal jo pasiektą rezultatą. Pagal tai, kiek tarnautojas padarė gerų darbų miestui, savivaldybei, kiek parengė sprendimų, kurie pasiekė dienos šviesą, kokios naudos jie davė kauniečiams. Šitaip turėtų būti peržiūrimi ir etatai, ir personalijos.
"Jeigu mes pasitikime Administracijos direktoriumi, turime jam leisti dirbti su tokia struktūra, kuri, jo manymu, gali efektyviausiai tenkinti miestiečių poreikius", - sakė vieno iš miesto tarybos komiteto pirmininkė Edita Gudišauskienė.