Kaip rašoma Kauno miesto savivaldybės interneto svetainėje, taip siekiama „tapti pirmąją, pilotine šalies savivaldybe, kurioje nakties metu būtų uždrausta naktinė prekyba alkoholiu vadinamuosiuose pseudobaruose“.
„Po praėjusią savaitę vykdyto reido eilini kartą įsitikinome, jog „taškuose“ pažeidinėjami įstatymai, viešoji tvarka. Šie „taškai“ yra potencialios nusikalstamų veikų vykdomo vietos. Nuolat gauname Kauno bendruomenių atstovų ir policijos pranešimus apie gyventojams keliamas grėsmes, todėl vienintelis kelias yra visiškai apriboti prekybą alkoholiniais gėrimais tokiose vietose nuo 22 iki 8 val. ir tapti pavyzdžiu kitoms Lietuvos savivaldybėms“, – teigė Kauno meras Andrius Kupčinskas.
Pekiauti alkoholiu uždrausta 24 vietose
Kadangi iki šiol pasitaikydavo nemažai atvejų, kai atėmus prekybos alkoholiu licenciją įmonės tiesiog pakeisdavo pavadinimą ir toliau sėkmingai tęsdavo savo veiklą, šį kartą nuspręsta apriboti prekybą alkoholiu konkrečiose vietose.
Kauno miesto taryba alkoholiu po 22 val. uždraudė prekiauti: R. Kalantos g. 82, M. Riomerio g. 1A, Vaidoto g. 141, R. Kalantos g. 48, A. Juozapavičiaus pr. 49, Šiaurės pr. 43A, P. Lukšio g. 7A, Ukmergės g. 34A, Taikos pr. 13, Savanorių pr. 266, Sukilėlių pr. 74, Šv. Gertrūdos g. 10, Veiverių g. 47L, Baltijos g. 41B, Baltijos g. 5A, Baltijos g. 90A, Varnių g. 44A, Raudondvario pl. 102A, V. Krėvės pr. 104A, Draugystės g. 1E, Studentų g. 4, P. Lukšio g. 60, Žemaičių pl. 11A ir Varnių g. 15.
Jaunimas išreiškė pilietinę poziciją
Prieš tarybos posėdį Kauno jaunimo organizacijos prie Kauno miesto savivaldybės surengė akciją „Padėk taškus į vietą“. Kelios dešimtys pilietiškai nusiteikusių studentų išreiškė palaikymą Kauno miesto savivaldybės siekiui pažaboti naktinės prekybos „taškus“.
Akcijoje dalyvausi Tautinės lietuvių studentų korporacijos „Neo-Lithuania“ narė Ingrida Pupelienė portalui Balsas.lt sakė: „Gerai sutariame su meru A. Kupšinsku ir jis mus pakvietė prisijungti prie šios iniciatyvos. Akcijoje dalyvavome norėdami parodyti, kad ir studentai gali prisidėri prie tvarkos ir saugumo mieste“. I. Pupelienė sveikino Kauno miesto tarybos sprendimą, tačiau abejojo, ar to užteks – pasak jos, atitinkami sprendimai turėtų būti priimti ir valstybiniu lygiu. Aktyvi moteris siūlė, kad sugriežtinus higienos, įrangos, teikiamų paslaugų ir kitus reikalavimus barams bei kavinėms, įstaigų „su viena kėde ir stalu“ greitai nebeliktų, nes jiems viską tinkamai susitvarkyti tiesiog neapsimokėtų.
Pasiteiravus, ar nebūtų paprasčiau tiesiog grąžinti naktinę prekybą alkoholiu ir tuomet kontroliuoti teisėtus pardavėjus, užuot didinant draudimus ir vaikantis „nelegalus“, I. Pupelienė atsakė, kad tai – ne išeitis: „Manau, kad ir legaliai naktimis pardavinėjant alkoholį, tokiose vietose koncentruotųsi probleminiai vartotojai, kurie išgėrę vairuoja ir potencialiai kelia kitokį pavojų. Legalumas šios problemos neišspręstų. Juolab, kad ir moksliniais tyrimais įrodyta, kad alkoholio suvartojimas tiesiogiai priklauso nuo jo prekybos laiko.“
„Mane labai nustebino aktyvi jaunimo pozicija. Reiškia, Lietuva turi ateitį“, – sakė vicemeras Stanislovas Buškevičius.
Vienijasi bendruomenės ir policija
„Antradienį susirinkę 15-os bendruomenių centrų pirmininkai sutarė palaikyti Kauno savivaldybės iniciatyvą uždrausti naktinę prekybą alkoholiniais gėrimais „pseudobaruose“. Kaunas visuomet buvo iniciatyvus miestas, todėl reikia žengti šį žingsnį, galbūt tuomet pasikeis teisinė aplinka Lietuvoje ir ledai pajudės“, – teigė Kauno bendruomenių centrų asociacijos pirmininkas Ramūnas Navickas.
Pasak Kauno miesto tarybos nario, Panemunės bendruomenės centro pirmininko Gedimino Žukausko, jų bendruomenė aktyviai palaiko savivaldybės iniciatyvą „pseudobaruose“ uždrausti prekybą alkoholiu po 22 val.
Policija Kauno miesto savivaldybei raštu pateiktoje informacijoje nurodė visą grupę prekybos vietų, kuriose naktį prekiaujant alkoholiniais gėrimais nuolat fiksuojami viešosios tvarkos pažeidimai, kūno sužalojimai, vagystės ir kur gyventojai nesijaučia saugūs nakties metu grįždami į namus.
„Turime kelis skaudžius pavyzdžius, kuomet Kauno tarybai apribojus prekybą alkoholiu, „pseudobaras“ pasikeitė pavadinimą ir toliau sėkmingai tęsia prekybą. Šiuo metu paruoštas tarybos sprendimas riboti prekybą alkoholiu įmonėms ne pagal pavadinimą, o pagal adresą, kad tokie atvejai nepasikartotų. Išties jau prieita riba ir mes rimtai nusiteikę su tuo kovoti“, – akcentavo G. Žukauskas.
Barų savininkai žada bylinėtis
Kauno miesto taryba spalio mėnesį kreipėsi į prezidentę Dalią Grybauskaitę su raginimu sugriežtinti reikalavimus „pseudobarams“, parduodantiems alkoholinius gėrimus nakties metu. Kauno miesto meras taip pat kreipėsi į Vilniaus ir Klaipėdos miestų merus, kviesdamas vienytis didžiąsias Lietuvos miestų savivaldybes ir siūlyti įstatymo leidėjams keisti situaciją iš esmės.
„Mes nesiūlome uždaryti tų barų ar kavinių. Siekiame uždrausti naktinę prekybą alkoholiniais gėrimais, kadangi tuose „taškuose“ pastoviai pažeidinėjami įstatymai, gyventojai skundžiasi nesaugia aplinka. Apskritai, kam padoriam žmogui nakties metu bėgioti į tokias vietas? Turime skatinti ir auklėti jaunimą, kad alkoholizmo apraiškų visuomenėje būtų kuo mažiau. Siekis uždrausti prekybą alkoholiu nakties metu yra viena iš priemonių“, – pabrėžė Kauno miesto tarybos narė Loreta Kudarienė.
Tuo tarpu savivaldybės „nemalonę“ užsitraukusių įstaigų šeimininkai žada lengvai nenusileisti – jų įstaigos atitinka įstatymų keliamus reikalavimus, tad dėl savivaldybės sprendimo verslininkai kreipsis į teismą.
Yra draudimas – yra būdas jį apeiti
Nuo 2009 m. sausio 1 d. pakeitus LR alkoholio kontrolės įstatymą, buvo uždrausta prekyba alkoholiniais gėrimais nakties metu (nuo 22 val. iki 8 val.) alkoholinių gėrimų parduotuvėse. Viešojo maitinimo įstaigose (kavinėse, baruose, restoranuose) prekyba alkoholiniais gėrimais galima visą parą, išskyrus alkoholinių gėrimų pardavimą po 22 val. išsinešti.
Verslininkai pradėjo kurti viešojo maitinimo vienetus, taip vadinamus „taškus“, kurių pagrindinis tikslas – parduoti alkoholinius gėrimus naktį.