Šis muilas pagamintas iš natūralių medžiagų ir nesukelia alergijų. Jis skirtas ne tik rankų plovimo įgūdžius formuojantiems vaikams, bet ir suaugusiesiems.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorė Jurga Bernatonienė ant rankų tepa ryškų skystą „išmanųjį“ muilą. Jis parodo, ar rankos tinkamai išmuiluotos, ar ne.
„Vietos kurios buvo išteptos neteisingai jos liko baltos, tai reiškia mes dar turime patrinti“, – pasakoja J. Bernatonienė.
Idėja sukurti tokį muilą Kauno mokslininkams kilo kovido pandemijos metu, kai rankų higiena buvo ypač akcentuojama siekiant apsisaugoti nuo infekcijos plitimo.
Deja, įsitikinti, ar rankas išmuilavome ir nusiplovėme tinkamai, ar liko nešvarumų, plika akimi neįmanoma. O per nešvarias rankas plinta apie 80 procentų infekcinių ligų: salmoneliozė, hepatitas A, rotavirusas ir kitos.
„Šitas muilas – švelnus, jis nuplauna mikroorganizmus ir nešvarumus, ir taip neperduodamos įvairios virusinės infekcijos per rankas, tai ir viduriavimas. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, nuo viduriavimo kasmet pasaulyje miršta apie 3 milijonus žmonių“, – sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto docentė Gailutė Drakšienė.
Muilas pagamintas iš ekologiškų produktų
Šis muilas ekologiškas, pagamintas iš natūralių žaliavų. Mokslininkai jam pagaminti naudojo daug įvairių vaisių: mangų, avokadų, greipfrutų, ananasų. Iš jų išskyrė ekstraktus.
„Panaudojome greipfrutus, mes žinome, kad jų sudėtyje yra daug veikliųjų medžiagų ir nuo seno žinoma, kad jų sėklų aliejus pasižymi antimikrobiniu dezinfekuojančiu veikimu. Mangų vaisiuose yra daug vitaminų, antioksidantinių medžiagų, o tai padėjo išlaikyti gerą ir malonią kuriamo muilo tekstūrą“, – pasakoja mokslininkė.
J. Bernatonienė tikina, kad komandai pavyko sukurti tai, ko net Europoje iki šiol nebuvo. Muilo sudėtyje iš viso net 14 ingredientų, kai kurie – komercinė paslaptis.
„Pati produkto sudėtis yra veganinė, joje yra 95 procentų natūralių medžiagų, jai buvo atlikti dermatologiniai tyrimai ir sukurtas produktas tinka naudoti jautrių rankų odai, jis nesukelia jokių alerginių reakcijų“, – tikina J. Bernatonienė.
Muilas skirtas vaikams
„Rankas mes turime plauti gana dažnai ir jei yra priemonės, kurios dirgina odą, tai mes galime odą ne tik nuplauti, bet ir pažeisti. Šiuo atveju daug natūralių medžiagų suteikia tą galimybę odos apsaugai, drėkina odą, ją regeneruoja, minkština“, – prideda G. Drakšienė.
Muilas pirmiausia skirtas vaikams, lavinantiems rankų plovimo įgūdžius, todėl jo spalvos ryškios ir žaismingos.
„Dažas yra specialus pigmentas, kuris padengia rankučių odą ir taip pažymi rankučių vietas, kurios yra teisingai išmuiluotos. Kad vaikas per ilgai nežaistų ir netrintų rankų, šita spalva po 20–30 sekundžių pavirsta į baltas putas, kurias reikia nuplauti“, – pasakoja J. Bernatonienė.
Tačiau šis skystas muilas puikiai tinka ir suaugusiesiems – tinka naudoti ir įstaigose, kur būtini griežti higienos reikalavimai, tai sveikatos priežiūros įstaigos, maisto gamybos ir perdirbimo įmonės.
Šio „išmaniojo“ muilo kūrimo darbai truko dvejus metus.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.