Trečiadienį Kauno miesto tarybos kolegijos posėdyje nutarta rekomenduoti savivaldybės administracijos direktoriui Vygantui Gudėnui rengti tarybos sprendimą prie Raudonojo Kryžiaus klinikinės ligoninės prijungti Kauno 2-ąją klinikinę ligoninę.
Už tai balsavo 10 kolegijos narių, 2 buvo prieš ir 1 susilaikė.
Liberalų sąjūdžio atstovė Jūratė Matekonienė, priešingai, nei tos pačios partijos Kauno skyriaus pirmininkas, miesto vicemeras Rimantas Mikaitis, ragino neskubėti jungti ligonines. Siūlė iš pradžių surengti miesto gyventojų apklausą, panašiai, kaip dėl seniūnijų skaičiaus sumažinimo ar kitų klausimų. Dar ji aiškino, kad Seimo nariai nepritaria Sveikatos ministerijos parengtai ir gruodžio 7 dieną Vyriausybės patvirtintai Lietuvos sveikatos įstaigų restruktūrizacijos programai.
Vicemero R. Mikaičio nuomonė buvo kita: "Dvidešimt metų nebuvo reformų ir joms jau tikrai pribrendo būtinybė. Reikia pritarti sveikatos sektoriaus pertvarkai, programai, kurią patvirtino Vyriausybė. Taryba nuspręs, kokiu būdu jungti ligonines, bet kad tai daryti būtina, nėra jokių abejonių. Tokia ir yra Liberalų sąjūdžio pozicija", - sakė mero pavaduotojas.
Kitas valdančiosios "Sėkmės koalicijos" narys Gediminas Žukauskas ragino kolegijos narius nesijausti vien politikais, nes anksčiau ar vėliau kiekvienam tenka kreiptis pagalbos į ligoninę. "Man, kaip pacientui, visai nesvarbu, kas ten, viršuje, padaryta, kas prie ko jungiama. Man svarbu, kad nebūtų dezinformuojami ir sudirginti gydytojai ar slaugės. Nedarykime to", - siūlė jis, kreipdamasis į tuos kolegas, kurie ragina vienos iš ligoninių personalą "nepasiduoti ir kovoti dėl savo teisių".
Kauno 2-osios ligoninės direktoriaus Tautvydo Jankausko nuomone, darbo grupė, kuriai vadovavo savivaldybės administracijos direktorius V. Gudėnas, "neatliko rimtos analizės, tik išklausė abiejų ligoninių vadovus ir po dešimties minučių nusprendė jungti didesnę ligoninę prie mažesnės".
Socialdemokratas Kęstutis Kriščiūnas siūlė pareikalauti, kad sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas atvyktų į miesto tarybos posėdį ir paaiškintų, kodėl būtent tokią, o ne kitokią įstaigų reformą siūlo.
Beje, ministras drauge su kitais Vyriausybės atstovais lankėsi Kauno savivaldybėje, kai buvo surengtas išvažiuojamasis posėdis. Tačiau tarp jame nagrinėtų 20 klausimų sveikatos reformos klausimui dėmesio neskirta, nors Kauno vadovai siūlė jį aptarti.
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Zenonas Abramavičius priminė, jog su meru buvo susitikęs Lietuvos gydytojų sąjungos vadovas profesorius Liutauras Labanauskas. Jis susitiko ir su Sveikatos komiteto pirmininke Loreta Kudariene bei Socialinių reikalų departamento direktoriumi Gediminu Jankumi.
"Diskutuota apie reformą ir tolesnę sveikatos įstaigų perspektyvą, bet ne apie jų vadovų galimybes likti savo postuose. Gydytojų sąjunga mato dar kitokį jungimo variantą: jų nuomone, mieste turėtų toliau veikti stipri Kauno medicinos universiteto klinika bei jungtinė ligoninė, sudaryta iš jau minėtų dviejų bei dabartinės Kauno apskrities ligoninės. Savo ruožtu skaičiavimus, prieš siūlydama galutinius sprendimus, yra atlikusi ir Sveikatos ministerija. Todėl teigti, kad miesto sprendimai gali būti nepagrįsti, nederėtų", - pastebėjo Z. Abramavičius.
Mero pavaduotojo Stanislovo Buškevičiaus įsitikinimu, gal ir būtų geriau, kad nebūtų Vyriausybės nutarimo, bet jis yra ir reikėtų pasistengti jį vykdant išsaugoti darbo vietas abiejose ligoninėse. Žinoma, dar viską padaryti, kad nenukentėtų pacientų interesai. Be to, būtina išsaugoti šimtametės ligoninės - Raudonojo Kryžiaus vardą ir jos pastatus, kad jie "nebūtų išparceliuoti".
"Vyriausybės nutarimas yra aiškus ir mes turime jį vykdyti. Beje, mes patys ministerijai pasiūlėme dviejų ligoninių sujungimą vietoj to, kad Raudonojo Kryžiaus ligoninė būtų jungiama prie Kauno klinikų, kas buvo anksčiau numatyta. Dabar galime ginčytis tik dėl jungimo būdų", - sakė Kauno miesto meras Andrius Kupčinskas.
Anot mero, prijungimo būdas reiškia tik vieną: vietoj dviejų direktorių liks vienas, o gal ir antram atsiras direktoriaus pavaduotojo vieta. Visi kiti darbuotojai išsaugo darbo vietas. Jei ligoninės būtų sujungiamos, kiekvienam būtų įteikti atleidimo iš darbo pranešimai.
"Raginčiau susilaikyti nuo spekuliacijų, bauginimų, demagogijos ir erezijų skleidimo", - siūlė miesto savivaldybės vadovas kolegoms politikams ir miesto 2-osios ligoninės atstovams, atvykusiems į kolegijos posėdį. Minėtoje ligoninėje viena organizuota "pasipriešinimo akcija" vyko praėjusį penktadienį, o trečiadienį ligoninės darbuotojų pageidavimu išvažiuojamąjį posėdį joje surengė tarybos komitetas, vadovaujamas dr. L. Kudarienės.
Savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisijos pirmininko dr. Raimundo Kaminsko nuomone, dabar "pasinaudojant nerimo dėl būsimos pertvarkos situacija eskaluojamas konfliktas, klaidinama visuomenė. Darbo praradimu gąsdinami medikai, o tie, kurie turėtų paaiškinti, kad siūlomas sprendimas dėl ligoninių optimizavimo nekelia jokių pavojų nei ligoniams, nei personalui, iki galo ir tinkamai neatlieka savo pareigų".