Antradienį vykusio tarybos posėdžio metu mažumos lyderio, konservatoriaus Pauliaus Lukševičiaus iniciatyva nesulaukė Kauno politikų palaikymo – už balsavo vos 13 tarybos narių, 21 buvo prieš, 4 susilaikė.
Nors diskusijos dėl tokios komisijos kūrimo taryboje tęsėsi jau kurį laiką, klausimas vėl sulaukė daugiau dėmesio po sprendimų statyti paminklą prezidentui Algirdui Mykolui Brazauskui. Tuomet Kauno opozicija kritikavo mero Visvaldo Matijošaičio užmojus ir tikino, jog laikinojoje sostinėje trūksta aiškios istorinės atminties politikos.
Ketinta komisiją sudaryti iš 16 narių, kurių pusė – ne savivaldybės įstaigų deleguoti atstovai: istorikai, architektai, kultūrologai, menotyrininkas. Taip pat komisijoje veiktų vienas mero, pora savivaldybės administracijos atstovų ir 5 tarybos nariai.
Sumanymo autoriai siūlė komisijai pavesti teikti sprendimus, susijusius su laikinosios sostinės gatvių, aikščių, mokyklų ir kitų pastatų pavadinimo suteikimo, keitimo, atminimo ženklų įrengimo ir nuėmimo. Tokiu būdu vykdant istorinės atminties politiką, nurodoma dokumente, lemiamą balsą turėtų įvairių sričių profesionalai, o ne politikai.
„Analogiška komisija veikia Vilniaus mieste. Iš didžiųjų miestų būtume antras, kurios turėtų tokią komisiją“, – kalbėjo konservatorius P. Lukševičius.
Visgi, pristatydamas klausimą posėdyje, Kauno tarybos opozicijos lyderis pranešė, jog inciatyvai nepritarta nei komitetuose, nei savivaldybės administracijoje.
„Administracijos išvada, šiuo atveju, yra neigiama, kadangi veikia Istorinės atminties darbo grupė. Bet tai yra visiškai ne tas pats“, – pridūrė jis.
Tuo metu Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovė Audronė Jankuvienė siūlė papildyti nutarimo projektą ir numatyti, jog Istorinės atminties komisija turėtų teikti savo sprendimus ir dėl paminklų bei skulptūrų statymų bei nukėlimų. Tačiau kaip ir visam projektui, taip ir šiam siūlymui taryba nepritarė.
ELTA primena, kad birželio viduryje Kauno miesto taryba pritarė mero V. Matijošaičio siūlymui statyti paminklą buvusiam šalies vadovui A. M. Brazauskui. Nepaisant daugumos palaikymo mero iniciatyvai, Kauno tarybos narių gretose kilo nemažai klausimų, ar laikinojoje sostinėje iš tikrųjų turėtų iškilti paminklas buvusiam šalies vadovui. Tarybos nariai, kritikavę iniciatyvą, akcentavo, jog Kaune nėra aiškios istorinės atminties politikos.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!