Jūratė Anilionytė, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt
Kaunietės Kovo 8, Tarptautinę moters dieną, šventė miesto muziejuje. Čia smetoniškuose kursuose ponioms ir panelėms moterys puošėsi tarpukariu madingais aksesuarais ir sužinojo, kokia anuomet turėjo būti ideali žmona.
„Pirmoje vietoje moteris turi būti pilna krikščioniškos doros, tradicijų palaikytoja, bei skleidėja, žinoma, tikra vyro draugė, patarėja“. „Lepi žmona – vyro nelaimė, o netvarkingumas ir išlaidumas sukelia vyro nepasitenkimą ir sugriauna meilę“ – smetoniškų kursų panelėms ir ponioms rengėjai sako, tokių patarimų moterims, kaip elgtis viešumoje, ieškoti vyro ar rengtis, tarpukario laikraščiuose ir žurnaluose gausu.
„Apranga turėjo būti uždara, tačiau jau tuo laikotarpiu, ypač inteligentijos moterų rate, pasitaikydavo moterų, kurios sau leisdavo šiek tiek daugiau – iš esmės, galima sakyti, kad tarpukaris tai yra tas laikotarpis, kuomet moterys kartu pajunta ir tam tikrą laisvę ir ta laisvė, žinoma atsispindi ir madoje“, – pasakojo Kauno miesto muziejaus edukatorė Gintarė Dusevičiūtė.
Tarp patarimų geroms šeimininkėms – nemiegoti ligi pietų ir nepasilikti svetur iki pusnakčio, nepalikti muilo vandenyje ar nenaudoti žirklių dėžutėms atidaryti.
Kursų edukatorė sako, tarpukario spaudoje neradusi žinių, ar anuomet Moters diena švęsta Lietuvoje. Į Kauno miesto muziejuje surengtus smetoniškus kursus panelėms ir ponioms atėjusios kaunietės sako, kovą 8-ąją smagu sulaukti vyrų dėmesio, gėlių.
Sovietmečiu garsiai švęsta Kovo 8-oji, nepriklausomoje Lietuvoje minima kaip Tarptautinė moters diena.