• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaunas užsimojo pastatyti dar vieną paminklą. Šį kartą Lietuvos didžiajam kunigaikščiui ir Lenkijos karaliui Aleksandrui Jogailaičiui. Paminklą gavo dovanų iš mecenato.

Kaunas užsimojo pastatyti dar vieną paminklą. Šį kartą Lietuvos didžiajam kunigaikščiui ir Lenkijos karaliui Aleksandrui Jogailaičiui. Paminklą gavo dovanų iš mecenato.

REKLAMA

Tiesa, didžiulei skulptūrai su pjedestalu parinko netikėtą vietą Ramybės parke – buvusiose senosiose kapinėse. Gyventojai pyksta ir tvirtina, kad vieta visiškai netinkama, o ir pats kunigaikštis su Kaunu mažai susijęs. 

Daugiau apie tai – TV3 žiniose. 

Kaunas ruošiasi statyti paminklą Lietuvos didžiajam kunigaikščiui ir Lenkijos karaliui Aleksandrui Jogailaičiui. Jis bus 8 metrų bronzinė skulptūra su pjedestalu. Paminklas jau liejamas Ukrainoje, nors jokio konkurso nebuvo. Esą ir nereikia, ši skulptūra mecenato dovana.

„Tai yra dovana miestui ir dovanotam arkliui į akis nežiūri“, – sako projekto vadovas Kęstutis Mikšys. 

„Belieka ją (skulptūrą – aut. past.) pastatyti, tai šitas principas yra negerai, o jei dar bakstelėta į šitą konkrečią vietą – tai yra du kartus negerai“, – teigia architektas Edmundas Benetis.

REKLAMA
REKLAMA

Kaune panašiai pastatytas ir obeliskas policijai. Tiesa, dėl jo kilo audringos diskusijos, o dėl Aleksandro Jogailaičio skulptūros į viešą projekto svarstymą atėjo vos du kauniečiai, iki tol tvyrojo tyla. 

REKLAMA

„Buvo laikas skirtas diskusijai, buvo paskelbtas adresas, kur rašyti pasiūlymus, klausimus, nei vieno klausimo nebuvo gauta“, – tikina K. Mikšys.

Nesupranta, kodėl paminklas būtent šiam kunigaikščiui

O kam rūpi – klausia, kodėl būtent Aleksandro Jogailaičio, kuris su Kaunu mažai siejamas, atminimą norima įamžinti. Jis laikomas Panevėžio įkūrėju, palaidotas Vilniuje.

„Jis Kaune buvo du kartus, jis nemokėjo lietuviškai. Jis į Fredą atsiuntė kažkokį vokietį pinigų kalėją, tai kokią žinutę jis neša?“ – klausia kaunietė Edita Šatienė. 

REKLAMA
REKLAMA

Mecenatas Pranas Kiznis irgi aiškiai nepasako, kodėl šio viduramžių valdovo skulptūrą sumanė dovanoti būtent Kaunui. 

„Kad naujoji karta neužmirštų savo praeities, iš kur kilę ir kas esą. Turbūt mažai kas žino, kad Lietuvos statutas buvo jau Aleksandro laikais rašytiniam variante suformuotas“, – sako P. Kiznis. 

Ir siūlo apie kitus Aleksandro Jogailaičio nuopelnus miestui klausti istorikų.

„Patvirtino savo tėvo duotas teises, taip plėtodamas miestiečių luomą, o Kauno katedrai privilegijas patvirtino, tai mietas tuo metu yra ant bangos savo – tai paminėti valstybės valdovą, kai miestas yra savo ekonominiame pakilime – tai nėra blogai“, – atsakė istorikas Simonas Jazavita.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Klausimas, ar ir Ramybės parkas – tinkama vieta, kurią internetinėje apklausoje esą išrinko patys kauniečiai. 

„Nesu tikras, kad toks monumentų vietų parinkimas gyventojų apklausos būdu, yra veiksmingas kelias, tą turėtų daryt specialistai profesionalai, architektai, urbanistai, istorikai“, – sako architektas E. Benetis. 

Sąsajos su V. Matijošaičiu

Anksčiau ten veikė senosios miesto kapinės. Erdvėje gausu pasipriešinimo sovietinei okupacijai simbolių. Kapines sovietų valdžia uždarė po 1956-ųjų revoliucijos Vengrijoje, kai šioje erdvėje Kaune irgi kilo masinis protestas. 

REKLAMA

Žmonės stebisi, kodėl Kaunas taip lengvai priėmė šią dovaną. Pasikapstę interneto platybėse gyventojai sako pastebėję įtartinų sutapimų, kad mecenato Kiznio įsteigta įmonė tiekia pakuotes Kauno mero verslų gaminamai produkcijai.

„Aš ieškojau, kas tas mecenatas, nes apie jį daug nežinojau, pažiūrėjau „Lietpak“ įmonė ir pirma nuotrauka ir man šviečia „Viči“. Man tos pakuotės ir krabų lazdelės labai susišaukė“, – tikina E. Šatienė. 

Kiznis bet kokias sąsajas neigia.

„Net nesuprantu, kaip tą galima būtų įžiūrėti. Kažkas dirbtina, kažkam to reikia, kad pakenktų, kad sudarytų nepatogumų nereikalingų“, – ginasi P. Kiznis. 

Paminklo atidengimo data kol kas neįvardijama.

Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.

tv3.lt

Senųjų Kauno žmonių padavimai
Senųjų Kauno žmonių padavimai
Čia tikriausiai daug rašančių net nebuvo Kaune. Nereikia klaidinti dėl Ramybės parko. Senosios kapinės tik maža dalis parke. Ramybės parkas yra pirma vieta, kur išlipus iš autobuso ar traukinio Kaune, galima pasivaikščioti ir kartu gauti pirmą supratimą, ką miestiečiai galvoja apie savo kraštą ir istoriją. Ramybės parkas yra puiki vieta tokioms statuloms. Aš net siulyčiau eilės tvarka sustatyti visus likusius kunigaikščių ir karalių statulas ir pervadinti parką į Karalių Alėja!
Vilnius ir kiti jau verkia kodel kaunas ir viskas kaunui paminklai ir kiti statomi o ne wilno portugalija ir jau verkia rašydami komentarą juk karalius palaidotas Vilniuje ir Kaune jis yra susijęs kaunas lietuvos patriotu ir sportininku miestas o vilnius tik džiaugiasi nauja stadiono turi ir autobusų stotis nauja prisikėlimo aikštėje paplūdimio su geju paradais ir senamiestis supelyjes sienos ir kiauri salygatviai su apšvietimu tragiškas ir troleibusų nuo sovietu laiku. Lietuvis kazka dovanoja miestui ir kiti jau verkia vel blogai amžinas lietuviu pavydas viskas visur blogai. Daug kam paminklas patinka yra kažkam nepatinka jis bus amžinas versknys ozys .
labai gerai kad kad stato paminklus Lietuvai nes jau baigiama išguiti lietuvybė iš LIETUVOS turiu omenyje kalbą.dainą,papročius ,kultūrą,tradicijas ir t.t. DIDELIS AČIŪ.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų