Kaip BNS nurodė Kauno miesto savivaldybės atstovas Saulius Rimas, Konstantino Bogdano „Kario“ skulptūra iš Aukštųjų Šančių kapinių laikinai išgabenta į „Kauno švaros“ teritoriją.
„Manome, kad ji ateityje galėtų būti eksponuojama „Grūto parke“. Jei parko šeimininkai kreipsis į Kauno miesto savivaldybę, toks prašymas būtų svarstomas“, – sakė savivaldybės administracijos Kultūros paveldo skyriaus vedėjas.
Kaip vėliau pranešime nurodė Kauno savivaldybė, artimiausiu metu miestas atsisveikins su dar vienu sovietiniu palikimu – K. Baršausko gatvės paminkliniu akmeniu, žyminčiu keturių komunarų sušaudymo vietą.
Objektas bus iškeltas, kai tik prie jo galės privažiuoti aptarnaujantis transportas. Šiuo metu tai neįmanoma dėl vykstančių remonto darbų.
Istorikai taip pat peržiūri ir vertina tekstus bei simbolius ant sovietinių karo belaisvių palaidojimo vietas ženklinančių stelų. Tokių Kaune likę trys: Aleksote, Europos prospekte, taip pat šalia VI forto teritorijos ir Aukštųjų Šančių karių kapinėse.
2016-aisiais Aukštųjų Šančių karių kapinės tapo kultūros paveldo objektu, tačiau joje esančioms „Kario“ ir „Motinos tėvynės“ skulptūroms paveldosauginis statusas nesuteiktas – kaip vertingoji savybė įteisintos tik paminklų vietos kapinių plane.
„Motinos tėvynės“ skulptūra išliks savo vietoje. Gedinti motina, specialistų vertinimu, yra universalus ir net archetipinis simbolis. Ant jos tiesioginių sovietinių simbolių nėra pavaizduota.
Anksčiau paminklai sovietų kariams demontuoti ir kituose miestuose.
Reaguojant į Rusijos sukeltą karą Ukrainoje, Kultūros ministras Simonas Kairys praėjusią savaitę pasirašė įsakymą, kuriuo šalies savivaldybėms atrištos rankos spręsti dėl sovietinio paveldo kapinėse.