„Ar Lietuva jau išmoko Covid-19 antrosios bangos Izraelyje pamokas? Puikiai susitvarkęs su pirmąja pandemijos banga Izraelis nuo šių metų balandžio 26 dienos pradėjo vykdyti „išėjimo“ iš karantino strategiją, o iki gegužės 27 dienos buvo atidarytos visos parduotuvės, barai, restoranai, mokyklos, treniruoklių salės ir ..... birželio antrą savaitę (!!!) prasidėjo spartus naujų Covid-19 atvejų skaičiaus augimas“, – dėstė profesorius.
Jo teigimu, stebėtina, kaip kantriai Izraelio premjeras laukė liepos 6 dienos, kol vėl pradėjo įvesti naujus apribojimus žmonių susibūrimams, apribojo naktinių barų, klubų, kitų įstaigų veiklą.
„Infekcijos susirgimų skaičius kasdien Izraelyje piko metu viršijo 200 atvejų per parą 1 milijonui gyventojų. Atrodo juokingi skaičiai, bet trečdalis iš tų 200 žmonių kasdien atsiduria ligoninėse dėl didesnio ar mažesnio kvėpavimo nepakankamumo. Tokiam Izraeliui kasdien paguldyti į stacionarus po kelis šimtus žmonių atrodo juokai, jeigu tai tęsiasi neilgai. Šiuo metu situacija yra šiek tiek pagerėjusi, tačiau nepaisant taikomų priemonių ji iki šiol taip ir negrįžo į buvusią“, – rašė V. Kasiulevičius.
Ką žada ruduo?
Jis pastebėjo, kad prieš keletą savaičių pasirodė dvi puikios būsimo rudens ir žiemos dviejose Šiaurės pusrutulio šalyse situaciją modeliuojančios studijos: viena Kanados mokslininkų atspausdinta Kanados medicinos asociacijos žurnale, kita Jungtinės karalystės mokslininkų paskelbta viename iš „The Lancet“ grupės žurnalų.
„Šios studijos labai aiškiai akcentuoja, kad netaikant jokių priemonių rudens / žiemos Covid-19 banga bus didesnė už pavasario. Nesiveldamas į visiškai nereikalingą diskusiją apie respiratorius, medicinines kaukes ir jų naudą, tvirtai galiu pasakyti, kad išvengti didžiulės krizės sveikatos apsaugos sistemoje galima tik dviem keliais: užtikrinant socialinę distanciją tarp žmonių ir intensyviai testuojant, atsekant didžiąją dalį kontaktų bei laiku taikant izoliaciją. Geriausias efektas gaunamas tuomet, kai naudojami abu šie būdai. Tą rodo čia cituojamos studijos ir daugybė kitų.
Todėl, kai manęs klausia, ar vakarėlis, krepšinio rungtynės, spektaklis uždaroje patalpoje su kaukėmis yra saugiau, aš atsakau paprastai – geriau atsisakyti vakarėlio, spektaklio ar rungtynių. Ir kai man sako, kad NVSC turi geriau dirbti, tai pritariu, tik ar ten po kažkiek savaičių bus pakankamas kiekis žmonių, kurie kasdieniam infekcijos atvejų skaičiui perkopus 100 dar gebės atsekti po keliasdešimt vieno susirgusio kontaktų, pvz., 5 000 kontaktų kasdien? O gal NVSC yra neribotų resursų įstaiga su super finansavimu? Jeigu taip, tuomet man ramu“, – svarstė gydytojas.
Ką mums daryti?
V. Kasiulevičius teigė suprantantis, kad įvairaus lygmens mokyklų veiklos perkėlimas į online yra sudėtingas, gal net žalojantis mokinių psichiką bei žlugdantis jų galimus pasiekimus veiksnys, tačiau akcentavo, kad reikia būti nuoširdiems ir pažvelgti tiesai į akis.
„Vėliausiai po trijų rugsėjo mėnesio savaičių mes turėsime nemažai sergančių mokytojų ir visą būrį mokytojų ar net mokyklų, kurie darniu žingsniu keliaus į saviizoliaciją. Negi jūs rimtai manote, kad realiai įmanoma mokykloje sukurti tokią tvarką, kurios dėka niekas nesirgs?
Nepaisant mano kritiško požiūrio į Izraelio premjerą, visgi Izraelis yra valstybė, kuri kūrė savo valstybingumą nuo 1948 metų, nebuvo okupuota ir šios šalies BVP gerokai pranoksta Lietuvos, bet jiems vistiek Covid-19 smogė antrą sykį. Su visa pagarba Lietuvos mokyklai, bet Izraelyje tvarkos ir atsakingumo švietimo sistemoje turbūt nėra mažiau. Ar ir mes turime savo likimą tampyti už ūsų?
Naktiniai klubai rūsiuose su bloga ištraukiamąja ventiliacija ir minimaliais higienos standartais, vairuotojus iš Užbekijos ar Ukrainos importuojančios bendrovės – racionaliai ir efektyviai valdomo verslo pavyzdžiai, kaip su minimaliomis investicijomis pasiekti maksimalų rezultatą, tačiau kaina irgi nemaža. Covid-19, skirtingai nuo visokių kontrolierių, neturi jokio gailesčio jausmo.
Kai man sako, kad apribojimai griauna ekonomiką, tai atsakau Europos komisijos skaidre: Švedijos ekonomika krito 8,3 proc., o Suomijos – 5,3 proc. Kurios šalies apribojimai buvo griežtesni? Deja, Suomijos. Kita vertus JK ekonomikos kritimas net 21 proc., Ispanijos – 22 proc. Gal tai ne karantino, o pandemijos mąsto kaina? Lietuvą pandemijos pirmoji banga palietė vos vos ir ekonomika krito vos 3,7 proc.“, – dėstė jis.
Gal COVID-19 nėra?
„Gal visai jokio COVID-19 ir nėra, o visa Europa užsidarė milijardieriui Džordžui Sorošui paliepus? Su Sorošu nuosekliai karaujančios Vengrijos ekonomika krito 13,5 proc. Čia turbūt jam iš keršto. Bet galite vanoti mane už tokias mintis kiek tinkami, kadangi aš nesu joks ekonomistas.
O ką gi medikai? Šeimos gydytojai yra žemiausia kasta medicinos hierarchijoje, kuriai priklausau ir aš. Ką bepasakysi kokia nors medicinos tema, atsakymas standartinis: jis nieko nesupranta, nes šeimos gydytojas. Tai pasinaudodamas tuo dar noriu ,,pasidžiaugti", kad šeimos gydytojams respiratorių taip niekas ir nedavė. Net sveikatos apsaugos ministrui pavaldžiose įstaigose. Turbūt todėl, kad vis tiek ,,tie šeimos gydytojai" nieko nesupranta. Užteks paprastų kaukių.
Šeimos gydytojas – tautos gydytojas. Visos tautos respiratoriais juk neaprūpinsi, o jeigu virusas ir plinta aerozolių pavidalu, tai tik atraminių ligoninių Covid-19 gydymo padaliniuose. Va, taip. Ir kaip tik šiandien gavau žinią, kad medikai jau pradeda sirgti poliklinikose. „Bet jie juk nedirba su COVID-19 !!!" – šaukia ministerijos klerkai ir tą žinią pasigauna visa tauta. „Šeimistai“ nieko nedirba, tik sėdi ir rašo !!! Sėdi užsibarikadavę !!! Kodėl šiandien už savo 0,25 etato krūvį ,,gyvai" konsultavau 13 pacientų pats to nesuvokiu. Gal tie pacientai tik man atrodė tikri? Pavasario raudas tenka vėl raudoti rudenėjant.
Aš suprantu, kad rinkimų laikas ką nors suvokti labai jau netinkamas. Socialiniai tinklai pilni pergalės prieš „netikro Covid-19 isteriją" jausmo. Tas nepakeliamas būties lengvumas. Valdžiai gi rūpi demonstruoti pagrįstą ar apsimestinį gebėjimą valdyti situaciją, jos kritikams parodyti tikras ir tariamas valdžios kvailystes. To kaina nėra labai didelė – žmonių gyvybės. Palyginus su valdžios teikiama galia tai yra visiški niekai“, – savo nuomonę dėstė profesorius.
Vaizdo siužetą apie prieš A. Verygos sprendimus galite žiūrėti čia: