Iš Lietuvos emigravę apie pusė milijono žmonių turi teisę balsuoti artėjančiuose Seimo rinkimuose ir konsultaciniame referendume dėl naujos atominės elektrinės. Pilietiški emigrantai skundžiasi, kad jų balsai gali būti nutildyti. Registruotis internete jiems siūloma neapsaugotame puslapyje.
Balsuoti nesaugu?
„Balsuoti verta, nes norėčiau kada nors sugrįžti. Galbūt mano vaikai gyvens Lietuvoj,“ – sakė buvusi joniškietė Aurelija, gyvenanti Airijoje.
„Jeigu balsuosiu, tai tikrai ne valdančiuosius. Jiems net ašara nenuriedėjo, kai pamatė emigrantų skaičių,“ – mąstė Aurelija.
Mergina pasidomėjo, kaip galėtų balsuoti. Tačiau suradusi www.vrk.lt puslapyje rinkėjo registracijos anketą, ją užpildyti pabūgo. Interneto naršyklė pranešė, jog šis puslapis nepatikimas, nesaugus. Aurelija, nepaisydama perspėjimo, atvertė anketą, tačiau savo vardo, pavardės, asmens kodo, paso numerio ten vesti nerizikavo.
„Atrodo per daug sudėtinga ir nepatikima. O į ambasadą trenktis neturiu laiko,“ – nusivylė užsienyje gyvenanti rinkėja.
Pasigenda politikos profesionalų
Joniškietis Vitalijus, keletą metų gyvenantis Argentinoje, dar nesidomėjo, kaip galės balsuoti. Bet tikina: „Balsuoti verta, nes Lietuva mano gimtinė“.
„Jei giminės iš Lietuvos papasakotų apie dėmesio vertą partiją, balsuočiau. O jei tikėčiau Lietuvos politikais bent minimaliai, pats pasidomėčiau jų programomis,“ – sakė Vitalijus.
Jo nuomone, Lietuvoje profesionalių politikų nėra. Į Seimą patekę politikos nesuvokiantys ekonomistai, gydytojai, gamtosaugininkai dirba remdamiesi savo galva, o pavyzdžiai, iš kurių galėtų mokytis – vis prastesni.
Gydytoja Vokietijoje dirbanti šiaulietė Gražina šįkart nebalsuos. Jos manymu, nėra vertų pretendentų: „Kam vargintis ir gaišti, ar kas pasikeis?“.
Problemos gali atimti galimybę balsuoti
Užsienyje gyvenantys Lietuvos piliečiai balsuoti gali dviem būdais – nuvykti į Lietuvos Respublikos diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą (dažniausiai tai ambasada) arba balsuoti paštu. Kiekvienoje atstovybėje balsavimo data yra skirtinga. Kai kur balsuojama jau spalio 2-ąją. Data skelbiama Lietuvos vyriausiosios rinkimų komisijos tinklalapyje.
Norintys balsuoti diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėje įstaigoje, ar paštu, turėtų pirmiausia užsiregistruoti ir pranešti, kokioje šalyje, kaip balsuos. Pavyzdžiui, Argentinoje tai padaryti reikėjo jau iki rugsėjo 10-osios.
Vyriausiosios rinkimų komisijos tinklalapyje užsiregistruoti siūloma puslapyje, kurio saugumu užsienyje gyvenantys rinkėjai suabejojo.
Mindaugas Skačkauskas, Vyriausiosios rinkimų komisijos atstovas, atsakingas už balsavimo užsienyje organizavimą, tikino: ignoravus naršyklės perspėjimus, jog puslapis nesaugus, jis veikia ir galima drąsiai vesti savo duomenis. Ar tikrai?
Nesaugus puslapis yra nesaugus
„Šiaulių krašto“ kalbinti kompiuterių specialistai ragina saugotis tokių puslapių ir jokiu būdu nevesti svarbių asmens duomenų, nes tai gali būti sukčių spąstai.
Anot IT inžinierių, puslapis neturi saugumo sertifikato, kuris suteikiamas, kai užtikrinamas saugumas, kad informacija patenka tam, kam ji skirta.
Suabejoję puslapio saugumu rinkėjai gali atvykti į šalies, kurioje gyvena, ambasadą ir registruotis arba atsiversti ambasados tinklalapį internete, surasti anketą, ją užpildyti ir išsiųsti paštu, elektroniniu paštu arba faksu.
Visi užsienyje užsiregistravę Lietuvos Respublikos piliečiai negali pasirinkti apygardos, kuriai priklauso jų artimieji Lietuvoje. Visi jie įrašomi į Naujamiesčio vienmandatės rinkimų apygardos, kurios teritorijoje yra Seimas, rinkėjų sąrašą.
Gintarė VALUCKYTĖ