Po Maigų medžiotojų klubo (Mažeikių rajonas) surengtos medžioklės rasti į griovį išmesti šerno viduriai, kailis. Akmeniškiai medžiotojai, Maigų klubo nariai, neigia žvėrį nušovę.
Įvykį tiria Šiaulių aplinkos apsaugos departamentas. Tyrėju tapo departamento darbuotojas, kuris yra ir Maigų medžiotojų klubo narys. Teigiama, kad tai normalu.
Tyrimo ėmėsi aplinkosaugininkai
Šviežiai išdoroto šerno liekanos, sumestos į plastikinę dėžę, pastebėtos griovyje netoli Stipirkių miško. Jis įeina į Luokavos medžiotojų būrelio medžioklės teritoriją.
Tai sužinojęs šio būrelio vadovas Algimantas Rupeika telefonu skambino kitiems būrelio medžiotojams pasitikslinti, ar kas nors nemedžiojo. Teigta, kad paskutinį kartą medžiota prieš savaitę.
Tyrimo ėmėsi Šiaulių aplinkos apsaugos departamento gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos darbuotojai.
„Kadangi Maigų būrelis išvakarėse rengė medžioklę, pirmiausia ėmėmės tikrinti medžioklės lapą“, – „Šiaulių kraštui“ sakė Šiaulių aplinkos apsaugos departamento gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Raimondas Šiukšteris.
Paaiškinta, kad Maigų klubo vyrai nušovė vieną šerną, tai nurodyta medžioklės lape.
Aplinkosaugininkams parodyta sumedžiojimo vieta. Jie apžiūrėjo visų penkių medžiotojų tykojimo bokštelius, prie jų daugiau sumedžiotų žvėrių pėdsakų nerado.
Žvėrienos dorojimo aikštelės atliekų duobėje rastos legaliai sumedžioto šerno kailis ir kitos liekanos.
Įrodymų nerado
„Neradome įrodymų, kad brakonieriavo Maigų klubo nariai, – sakė R. Šiukšteris. – Radome atitinkamas žmonių pėdas, automobilio rato vėžes – juk visko nesurinksi, kur ir kas važiavęs.“
Jis prognozuoja, kad nustatyti brakonierių nepavyks.
„Šiaulių kraštas“ pasiūlė aplinkosaugininkams dienraštyje paskelbti prie nelegaliai sumedžioto šerno liekanų rastų vėžių nuotrauką.
Redakcijai atsiųstoje nuotraukoje neįmanoma įžiūrėti protektoriaus rašto, nufotografuotas tik vėžių fragmentas.
„Mes nesame policijos kriminalistai ir neturime galimybių bei priemonių įrodymams surinkti“, – paaiškino R. Šiukšteris.
Tikrino būrelių narys
Brakonierių ieškotojų grupėje, kuri tikrino Maigų klubo medžiotojus, buvo ir jiems priklausantis Rimantas Kraujutis, Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos vyresnysis specialistas.
„Jis nesirinko – tirti ar netirti, aš paskyriau, – sakė specialisto vadovas R. Šiukšteris. – Žinojau, kad priklauso Maigų medžiotojams. Tad buvo mintis, kad gerai žino vietovę, kur ko ieškoti, ką surasti. Ir darbą atliko be priekaištų.“
Lenda nauji faktai
Šiuo metu viešojoje erdvėje skelbiami nauji faktai, apie kuriuos brakonieriavimą tiriančių aplinkosaugininkų vadas neužsiminė kalbėdamas su „Šiaulių kraštu“.
Viename iš šalies interneto portalų pasirodė informacija, kad vėžės prie griovyje išmesto kailio sutapo su automobilio, kuris priklauso Maigų medžiotojų būrelio pirmininkui Petrui Balčiūnui, vėžėmis.
Vakar „Šiaulių kraštui“ jis teigė, kad į namus atvažiavę aplinkosaugininkai pasakė apie įtarimus.
„Pamatė apsnigusį džipą, kuris dvi paras iš kiemo nebuvo išvažiavęs, o kad panašios vėžės – nesuprantami dalykai, visokių mašinų yra“, – sakė P. Balčiūnas.
Taip pat informuojama, kad medžioklėje dalyvavo ir Maigų būreliui priklauso du Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai, vienas iš jų vadovavo medžioklei.
Atsakomybė dvigubėja
Šiaulių aplinkos apsaugos departamento tyrėjų vadas neprakalbo ir apie tai, kad tarp rastų šerno liekanų buvo gimda su šerniukų gemalais.
Už vaikingus žvėris skaičiuojama dviguba gamtai padaryta žala. Dar pažeidėjui gresia didelė bauda – už nušautą šerną tektų mokėti 5 tūkstančius litų, bet kadangi patelė buvo vaikinga, bauda pakyla iki 10 tūkstančių litų.
Apie interesus
Kyla klausimas, ar aplinkosaugininkams negalioja viešųjų ir privačių interesų derinimo reikalavimai?
Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko pavaduotojas Eugenijus Tijušas teigė, kad šalyje egzistuoja praktika, kai aplinkosaugininkai tikrina medžiotojų būrelius, kurių nariai patys yra.
„Tai tinkama ar ne – neturiu nuomonės“, – sakė E. Tijušas.
Šalies aplinkos apsaugos agentūros gyvūnijos naudojimo kontrolės skyriaus vedėjo Kęstučio Motiekaičio tvirtinimu, įstatymai nenumato procedūrų, kaip aplinkosaugininkui atlikti tyrimą, kai pats priklauso medžiotojams, įtariamiems medžioklės taisyklių pažeidimu.
„Jeigu man pasitaikytų situacija, kad priklausyčiau medžiotojų būreliui, o įtarimas kristų ant mano kolegų, greičiausiai nusišalinčiau nuo tyrimo, jeigu būtų galimybių tyrimą atlikti mano kolegoms“, – sakė K. Motiekaitis.
Vytautas RUŠKYS