Parlamentaras Jonas Čekuolis: “Kas kaltas?” V. Savukyno straipsnio komentaras
Penktadienį (07.13) pasirodė V. Savukyno straipsnis “Kodėl žiniasklaida lėkšta, o politikai savanaudžiai?”. Jame buvo įrodinėjama, kad tiek valdžia, tiek žiniasklaida, kurios yra tiek kritikuojamos, priklauso nuo daugumos mentaliteto ir jos vertybių. “Politikai, žiniasklaida tėra mūsų pačių veidrodis. Ir tuomet kyla bloga mintis - šis veidrodis nėra kreivas. Jis rodo, kokie esame iš tikrųjų. Dar daugiau - būtent mes jiems, bent iš dalies, darome įtaką ir darome juos tokius, kokie yra. O paskui ant jų burnojame”. Taip buvo teigiama straipsnyje. Parlamentaras liberalas Jonas Čekuolis specialiai “Omnitel Laikui” parašė komentarą, kurį ir skelbiame.
Pilietinė visuomenė - tai tolerantiška ir asmeninę atsakomybę jaučiančių, aukštos vidinės kultūros individualistų visuomenė. Jos formavimas turėtų tapti svarbiausiu mūsų politikų ir inteligentijos uždaviniu. Parašiau šią tezę ir išsigandau. Mat esu Seimo narys, vadinasi, politikas. Vadinasi, dažnas pagalvos, kalbu lozungais vien tam, kad apmulkinčiau skambiomis frazėmis naivius rinkėjus. Iš tiesų gali kiek nori galvoti apie Lietuvą, tačiau tik ištark garsiai šį žodį ir išgirsi aplink tribūnų kalbas bei triukšmingą fanfarų skambesį… Arba pasiūlymą “gauti į dantis, kadangi man ši Lietuva nieko nedavė!”. Ką darysi, tokia realybė, ypač toliau nuo didmiesčių. Sprendžiu pagal susitikimų su rinkėjais nuotaikas.
Laimei, yra ir kitokia Lietuva - interneto, modernių greitkelių, gerų komunikacijų, išsilavinusių žmonių, mokančių ne tik užsienio kalbas, turtingų ir sąžiningai praturtėjusių žmonių Lietuva, moderni Lietuva. Tų, kurie dėl nesėkmės pirmiausia kaltina save, o ne mistinę valdžią ar pasikeitusias gyvenimo aplinkybes. Gaila ir apmaudu, kad, anot V. Savukyno straipsnio, tokių tik 20 procentų, t.y. vos kas penktas sutiktas gatvėje. Likusius keturis penktadalius geriausiai perteikia Beno Rupeikos laida per Lietuvos radiją “Ką žmonės pasakys”. Paklausykite pusę dvyliktos darbo dienomis - labai būdingi pasisakymai.
Kodėl taip atsitiko? Arba kaip paklaustų rusų inteligentai - “kas kaltas?” Aš turėčiau rimtų priekaištų ankstesniems politikams - tiek aukšto rango, tiek ir paprastiems mažiau žinomiems Seimo nariams - partijų kareiviams. Tiek versle, tiek ir visuomenėje stiprėjant konkurencijai, dažnam žmogui norėjosi psichologinės užuovėjos dėl ateities netikrumo. Politikai iškart pajuto, kad tai geras būdas “užkalti” reitingą, po to ir balsus per rinkimus. Alternatyva tam - pasitikėjimo savimi skatinimas, patarimo žmogui suteikimas, - liko neišnaudota. Psichologinės užuovėjos suteikimas virto pažadų dalijimu, pastarieji - išimčių ar lengvatų nustatymu Vyriausybės, savivaldybių nutarimais ar Seime priimtais įstatymais. Kaip ir galima buvo tikėtis, tai geresnio gyvenimo visiems nesukūrė. Apskritai klausimas “kada pagaliau gyvensime geriau?”, mano nuomone, yra beviltiškai mitologizuotas. Sėdint rankas sudėjus “geresnis gyvenimas” neateis, jokia valdžia jo neduos. Būtent ši mintis turi tapti populiariausia politikų lūpose. Vienu didžiausiu liberalų Vyriausybės nuopelnu analitikai laiko tai, kad ji nesikišo į ekonominį gyvenimą ir padėjo jai natūraliai vystytis, mažindama įvairius biurokratinius reguliavimus. Šia prasme džiugina ir A. Brazausko Vyriausybės programa - iš socdemų rinkiminės “gero gyvenimo” platformos liko labai nedaug. Tai džiugiausia būsimosios Vyriausybės perspektyva. Svarbu, kad ji būtų realizuota. Mes, liberalai, būdami opozicijoje, tam tikrai padėsime. Juk niekada nebuvome populistai.
Lietuvą reikia ištraukti iš “geresnio gyvenimo” vilčių pelkės. Kaip? Atsakymas - maksimaliai sparčiai modernizuoti šalį, modernizuoti kaimą, “Sodrą”, sveikatos apsaugą, t.t. Tada ir “dvidešimtprocentininkų” skaičius didės, tada bus daugiau rimtos analitinės žiniasklaidos. Paprasčiausiai bus daugiau jos vartotojų. O kol kas spaudoje daug “popso”. Analitinių straipsnių maždaug tiek pat, kiek ir katino ašarų. O ar daug juos skaitančių? Ar žinote, kiek prenumeratorių turi į rimtą leidinį pretenduojantis “Atgimimas”? Arba koks “Verslo žinių” tiražas, palyginti su ta pačia “Akistata”? Kiek Lietuvoje turime interneto vartotojų, visi puikiai žinome. Šalies modernizavimas ir būtų pagrindinis valdžios uždavinys. Palyginti su aptingusiais Vakarų vartotojais, kukli šalis Lietuva turi neblogas perspektyvas. Tik, duok Dieve, modernizuokimės sparčiau.