Pareigų dėl pokalbio su Rusijos generolu netekusio buvusio Karinių oro pajėgų (KOP) vado Jono Marcinkaus byloje liudys Lietuvos kariuomenės vadas Valdas Tutkus.
Vilniaus apygardos administracinis teismas pirmadienį turėjo skelbti sprendimą J.Marcinkos byloje dėl atleidimo iš darbo ir piniginės kompensacijos už priverstinės pravaikštos laiką išmokėjimo. Tačiau teisėja nusprendė, kad reikia atnaujinti bylos tyrimą ir toliau aiškintis buvusio KOP vado atleidimo aplinkybes.
J.Marcinkus teigia, kad turėjo žodinį V.Tutkaus leidimą kalbėti su Rusijos generolu. Tuo tarpu Krašto apsaugos ministerijos atstovai teisme šiuos žodžius paneigė.
Tiesai nustatyti teismas į kitą posėdį vasario 21 dieną kviečia Lietuvos kariuomenės vadą J.Tutkų bei Rusijos naikintuvo "Su-27" katastrofą 2005-ųjų rugsėjo 15-ąją tyrimui vadovavusį generolą majorą Vitalijų Vaikšnorą. Krašto apsaugos ministerija taip pat įpareigota teismui pateikti J.Marcinkaus priesaikos kopiją.
Pulkininkas J.Marcinkus buvo atleistas iš profesinės karo tarnybos 2005-ųjų rugsėjo 22-ąją kaip praradęs pasitikėjimą. Sprendimas priimtas Valstybės saugumo departamento (VSD) parengtos slaptos pažymos pagrindu.
KOP vado atleidimas buvo susijęs su Rusijos naikintuvo "Su-27" katastrofos 2005-ųjų rugsėjo 15 dieną Lietuvos teritorijoje tyrimu. Žiniasklaidoje buvo teigiama, kad šalies specialiosios tarnybos užfiksavo pernelyg atvirus pulkininko pokalbius apie avarijos tyrėjų radinius su Rusijos kariniais atstovais.
Atleidimą iš tarnybos J.Marcinkus apskundė teismui. Buvęs KOP vadas teigia, jog jis iš pareigų atleistas ir išleistas į atsargą neteisėtai.
J.Marcinkus tvirtina nebuvęs supažindintas su jokia pažyma ar medžiaga dėl jo atleidimo, nebuvo atliktas ir tarnybinis patikrinimas; jis iškart išleistas į atsargą, nesuteikus galimybės būti perkeltam į laikinąjį rezervą, kol būtų ištirti pažeidimai ar įtarimai dėl jam inkriminuojamos veikos.
Be to, atleidimo iš pareigų metu tvirtina turėjęs laikinąjį nedarbingumo pažymėjimą, kurį jam išdavusi Krašto apsaugos ministerijos karo medicinos tarnyba.
Krašto apsaugos ministerijos teigimu, J.Marcinkus iš profesinės karo tarnybos išleistas į atsargą teisėtai, vadovaujantis Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo nuostatomis - VSD pateikus KAM teikimą panaikinti jam išduotą leidimą naudotis valstybės ir tarnybos paslaptimis esančia informacija.
Toks leidimas būtinas tarnaujant Karinių oro pajėgų vadu. Krašto apsaugos sistemoje nėra kitų tokio lygio su tokios informacijos naudojimu nesusijusių pareigų, į kurias J.Marcinkų būtų galima perkelti.
Rusijos "Su-27" sudužo Šakių rajone, pasienyje su Rusijos Kaliningrado sritimi.
Pilotas Valerijus Trajonovas saugiai katapultavosi ir nusileido parašiutu kaimyniniame Jurbarko rajone. Aukų išvengta, nes lėktuvas nukrito laukuose atokiau nuo gyvenviečių.
Naikintuvo katastrofą tyrusi tarpžinybinė komisija konstatavo, jog "Su-27" įskridimą į Lietuvos oro erdvę ir sudužimą nulėmė "techninių, organizacinių ir žmogiškų veiksmų visuma". Tyrimas atskleidė Rusijos piloto bei oro kontrolierių klaidų ir aplaidumų grandinę, kuri lydėjo "Su-27" skrydį nuo pat jo pakilimo iš bazės Leningrado srityje.
Lietuvoje V.Trojanovui buvo iškelta byla dėl tarptautinių skrydžių taisyklių pažeidimo, bet netrukus nutraukta. Pilotas grąžintas Rusijai, kaip ir naikintuvo nuolaužos, o Rusija atlygino Lietuvai katastrofos padarytą žalą - 19 tūkst. eurų.