Trečiadienio naktį į Likėnus skubėjo žurnalistai ir greitosios medicinos pagalbos darbuotojai. Jie buvo iškviesti į sodybą, kur teismo sprendimą vykdė teisėsaugos struktūras pasitelkusi bažnyčia.
Policijos pareigūnai naktį iškraustė pas sunkią ligonę gyvenusią ir ją prižiūrėjusią moterį. Tai padaryta evangelikų reformatų bažnyčios atstovų prašymu. Iškeldinimo metu dalyvavo kunigas ir bažnyčios samdytas advokatas. Mirusios Natalijos Olgos Šarkūnienės turtą valdyti pasirengusi bažnyčia taip vykdė tą pačią dieną teismo priimtą nutartį. Velionės neveiksnios dukros laikina globėja teismas skyrė bažnyčios numatytą asmenį – Jūratę Duderienę. Sutemus bažnyčia kreipėsi į policiją padėti iškraustyti ligonę prižiūrėjusią moterį. Iš namo išvarius ligonei pažįstamus žmones kunigui teko kviesti medikus, kad šie ramintų streso ištiktą ligonę.
Suleidus vaistų neįgalioji naktį buvo palikta su naująja globėja ir kunigo pasitelktais asmenimis. Taip Biržuose baigėsi lapkričio 12 – oji, kai bažnyčios ir teisėsaugos rankomis buvo įvykdytas teisingumas. Dar dienos pradžioje neįgalioji buvo išprašyta iš teismo, į kurį tas pats teismas ligonę ir pakvietė. Tai padaryta bažnyčios advokato pageidavimu.
Pareikalavusi nutraukti rentą senolė mirė nesulaukusi teismo proceso
Praėjusią savaitę Biržų rajono apylinkės teismas turėjo nagrinėti bylą dėl globos nustatymo neveiksnia pripažintai 52 moteriai. Bylos ypatingumas slypi aplinkybėje, kad neįgalioji yra neseniai mirusios Natalijos Olgos Šarkūnienės dukra, kurią globoti rengiasi Biržų evangelikų reformatų bažnyčia. N. O. Šarkūnienė dar prieš trejus metus su bažnyčia buvo sudariusi rentos sutartį, pagal kurią bažnyčia už jai perduotą turtą turėjo išlaikyti abi moteris iki pat mirties. Remdamasi šia sutartimi bažnyčia rengėsi perimti Likėnuose esančius namus, žemę bei mišką ir globoti N. O. Šarkūnienės neįgalią 52 metų dukrą. Rentos sutartį sudariusi senolė tikėjo, kad bažnyčios atstovai iki mirties rūpinsis ja ir nuo gimimo neįgalia jos dukterimi. Už tai įsipareigojo palikti bažnyčiai visą savo turtą – namą, namų valdą ir apie 7 ha miško bei 7 ha žemės. Šiuo metu bažnyčios atstovai tvirtina, kad elgiasi pagal rentoje numatytas sąlygas. Tačiau toji renta turėjo būti negaliojanti pagal pareikštą senolės valią nutraukti rentos sutartį.
2014 metų sausio 28 dieną Lietuvos evangelikų reformatų bažnyčios – Unitas Lithuaniae – sinodo vadovas kunigas Rimas Mikalauskas gavo Pabiržės seniūnijos Dainiūnų kaime (prie Likėnų sanatorija vadinamos ligoninės) gyvenusios Natalijos Olgos Šarkūnienės pranešimą apie sutarties nutraukimą. Kunigui buvo pranešta, kad senolė vienašališkai nutraukia 2011 metų sausio 6 dieną sudarytą išlaikymo iki gyvos galvos sutartį. Nurodyta ir priežastis – bažnyčia nevykdė rentos sutartimi prisiimtų įsipareigojimų. Senolė reikalavo, kad rentos mokėtojas (bažnyčia) grąžintų visą sutartimi perduotą turtą. Bažnyčiai nepanorus geranoriškai nutraukti sutarties, byla atsidūrė teisme. Teismo posėdžiai ir senolės apklausa buvo atidėliojami. Šių metų spalio 10 dieną senolė N. O. Šarkūnienė mirė.
Su neįgaliąja gyvenusi Rita Kuprovskaja ir jos motina jau rengėsi miegoti kai buvo išprašytos iš esą bažnyčiai priklausančių namų.
Bažnyčia ėmėsi iniciatyvos nustatyti neįgaliosios globą
Po N. O. Šarkūnienės mirties kunigas Rimas Mikalauskas ėmėsi iniciatyvos, kad neveiksniai mirusiosios dukrai būtų nustatyta globa ir paskirtas globėjas. Bažnyčia dėl to kreipėsi į savivaldybę ir pateikė bažnyčiai atstovaujančios globėjos J. Duderienės kandidatūrą. Tada savivaldybė kreipėsi į teismą dėl globos nustatymo ir J. Duderienės paskyrimo globėja. Biržų rajono apylinkės teismo posėdis turėjo įvykti praėjusią savaitę. Teismo salėje buvo globos nustatymo pareiškėjo atstovas – savivaldybės Teisės ir personalo skyriaus vyriausiasis specialistas Stanislovas Paškevičius. Teismo kvietimu atvyko ir globa suinteresuoti asmenys - evangelikų reformatų bažnyčios kunigas Rimas Mikalauskas ir vargonininkė Jūratė Duderienė. Šią muzikos mokytoja dirbančią moterį kunigas pristatė kaip galimai būsimą neįgaliosios globėją.
Neįgaliosios interesams atstovauti teismas buvo pakvietęs advokatą Laimutį Zaukevičių. Teismo salėje buvo ir su neįgaliąja gyvenanti ir ją prižiūrinti R. Kuprovskaja, kurią kunigas R. Mikalauskas vadino nelegaliai į bažnyčiai priklausantį namą įsikėlusiu asmeniu. Savivaldybės ir bažnyčios atstovai laikėsi nuomonės, kad teismui nėra jokių kliūčių nagrinėti bylą ir skirti globą bei globėją. Kitokią nuomonę išreiškė neįgaliosios interesams atstovauti turėjęs advokatas Laimutis Zaukevičius. Teisėja Nida Solovjovienė atsižvelgė į advokato prašymą, teismo posėdis buvo atidėtas kitai savaitei.
Neįgaliąją pakvietęs teismas išprašė ją iš salės
Į praėjusį trečiadienį vykusį teismo posėdį kartu su kunigu R. Mikalausku atvyko ir Lietuvos evangelikų reformatų bažnyčios – Unitas Lithuaniae – sinodo atstovas advokatas Tadas Kelpša. Jis pageidavo, kad teismo posėdis, kuriame aptariamos neįgalaus žmogaus gyvenimo aplinkybės, būtų uždaras. Tai yra, kad iš salės būtų išprašyti bylos procese nedalyvaujantys asmenys. Savivaldybei atstovaujantis S. Paškevičius prašė teismo posėdį atidėti dešimčiai dienų. Motyvas – byla įgavusi didelį atgarsį visuomenėje, todėl gali pasikeisti savivaldybės pareiškimas dėl globėju skiriamo asmens kandidatūros.
Teisėja Edita Jucevičienė tenkino bažnyčios samdyto advokato prašymą ir paskelbė, kad posėdis bus uždaras. Teismo posėdžių salę teko apleisti ne tik žurnalistams, visuomenės atstovei ir savivaldybės specialistui Remigijui Šakniui. Turėjo išeiti ir globėjos Ritos Kuprovskajos atlydėta neįgalioji, kurios likimą turėjo spręsti teismas.
Į Biržus ligonė buvo atvežta, nes jai teismas buvo nusiuntęs du kvietimus, kuriuos ji pati pasirašė. Praėjusiame posėdyje teisėja teiravosi, ar neįgalioji gavo šaukimus, ir išreiškė mintį, kad neveiksnumas ne visada reiškia, kad asmuo negali dalyvauti teisme.
R. Kuprovskajos atlydėta neįgalioji teismo pastate su ja globojančia moterimi jautėsi saugi – aplinkiniams rodė, kaip moka skaičiuoti, laidė linksmus juokus ir pastebėjimus.
Bažnyčia prabilo apie grėsmę gyvybei ir globos namus
Savivaldybės atstovas prašė teismo posėdį atidėti dar dešimčiai dienų. Bažnyčios atstovai tam prieštaravo. Kunigas R. Mikalauskas ir advokatas T. Kelpša aiškino, kad neveiksnus asmuo yra sunkios sveikatos būklės. Esą neįgaliosios gyvybei gresia pavojus, jeigu šio posėdžio metu nebus išspręstas klausimas dėl globos ir globėjo. Bažnyčios atstovai norėjo, kad teismas įpareigotų savivaldybę kreiptis į polikliniką. Norima, kad medikai išaiškintų, ar neveiksniai moteriai dėl sunkios sveikatos būklės nereikėtų skirti institucinės globos. Kadangi savivaldybė buvo pateikusi tik vieną, bažnyčios pageidaujamą, globėjos kandidatūrą, teismas ir skyrė J. Duderienę laikinąja globėja. Gobėja laikina todėl, kad teismas patenkino ir savivaldybės prašymą atidėti bylos nagrinėjimą. Teismas atsižvelgė į tai, kad tą patį neveiksnų asmenį pretenduoja globoti galimai daugiau kaip vienas asmuo. Vadinasi, laikinoji globa tęsis, kol įsiteisės teismo sprendimas dėl globos nustatymo ir globėjo paskyrimo.
Teismas taip pat įpareigojo savivaldybę kreiptis į Biržų rajono polikliniką, jog būtų išsiaiškinta, ar neįgaliajai nereikėtų skirti institucinės globos. Teismas pažymėjo, kad nutarties dalis dėl laikinosios globėjos paskyrimo vykdytina skubiai. Todėl bažnyčios atstovai nedelsdami ir ėmėsi globos.
Klyksmai ir „greitosios“ švyturėliai
Teismo dienai pasibaigus, artėjant 21 valandai, redakcijos telefonais skambinusieji pranešė apie pagalbos šauksmą ir klyksmus, sklindančius iš neįgaliosios namų. Kadangi į sodybą, kurioje matėsi policijos transportas, nulėkė ir greitosios pagalbos automobilis, galima buvo suprasti kažką nutikus. Korespondentams privažiavus prie šalia Likėnų reabilitacijos ligoninės esančios sodybos, iš tiesų buvo matyti policijos, medikų automobiliai. Stovėjo ir tamsus prabangus lengvasis automobilis.
Kieme ant suolo sėdėjo dvi moterys – su neįgaliąja gyvenusi R. Kuprovskaja ir senutė jos motina. Abi atrodė ištiktos streso, prie jų kojų stovėjo ryšulėliai.
„Rengėmės jau eiti miegoti, kai kažkas pabeldė į langą. Pamačiau, kad policija, ir įleidau. Pareigūnai mums liepė apleisti svetimas patalpas. Išėjome pusnuogės, užsimetusios tik viršutinius drabužius“, - kalbėjo kvapą vos atgaunanti R. Kuprovskaja, rodydama iš po palto boluojantį pusnuogį kūną. Šalia moterų sukiojosi kunigas R. Mikalauskas ir advokatas T. Kelpša. Policijos pareigūnai laikėsi atokiau.
R. Kuprovskaja išgyveno dėl neįgalios globotinės, likusios namo viduje su svetimais žmonėmis. Pasak moterų, išsigandusi neįgalioji ėmė šaukti, krito ant grindų, spardėsi. Tuomet atvykėliai iškvietė medikus. Pas streso ištiktą ligonę atvykęs greitosios medicinos pagalbos felčeris suteikė pagalbą – ramino, leido vaistus. Atvažiavusi R. Kuprovskajos anūkė močiutę ir prosenelę išsivežė į Biržus. Užsienyje dirbanti jauna moteris buvo ištikta šoko, kai išvydo, kokių priemonių imtasi prieš bejėgius ir niekam pavojaus nekeliančius žmones. Ir visa tai vyko ligonio akivaizdoje. Moterys iš kiemo išvežtos apie 21.30 val. „Tai, kas įvyko, netikėta ir nepateisinama. Nejaugi dėl pinigų galima nebematyti žmogaus? Tokiais veiksmais žeminama ir pati bažnyčia“, - ketvirtadienio rytą apie nakties įvykius kalbėjo vienas iš medikų. Kai kurie žmonės tokią elgseną lygino su „skrebų“ veikla ir trėmimų į Sibirą taktika.
Policiją pasitelkė kunigas
Apie naktinę operaciją paklaustas Biržų policijos komisariato viršininkas Marius Jablonskas sakė, jog policijos pareigūnų pagalbos prašė kunigas R. Mikalauskas. Pasak komisariato viršininko, 20 valandą kunigas pats atėjo pas budėtojus. Sakė, kad turi teismo sprendimą ir kad reikia socialinės pagalbos užtikrinant viešąją tvarką. Į nurodytą vietą nuvykę pareigūnai esą paprašė, kad namus, kuriuose gyvena neįgalioji, apleistų svetimi asmenys.
Elgėsi pagal įstatymais nustatytą tvarką
Evangelikų reformatų bažnyčios kunigas R. Mikalauskas trečiadienio įvykius Likėnuose vadino rentos sutarties sąlygų vykdymu ir pareigos atlikimu. Kodėl bažnyčios atstovai nusprendė veikti naktį? Kunigo teigimu, tą dieną užsitęsė teismas ir reikėjo laiko paruošiamiesiems darbams. Dvasininkas sakė, jog teismo nutartį reikėjo vykdyti nedelsiant. Būtent po teismo sprendimo atsakomybė už neįgalų žmogų atiteko paskirtiesiems globėjams - bažnyčios atstovams. Pasak kunigo R. Mikalausko, į Biržų rajono apylinkės teismą trečiadienį neįgalią moterį atvežė svetimi žmonės. Ir bažnyčios atstovai jautė pareigą bei atsakomybę imtis veiksmų, kad neįgaliajai kas nors nenutiktų. Kunigas pripažino, kad greitosios medicinos pagalbos automobilis trečiadienio vėlų vakarą į Likėnus skubėjo jo kvietimu.
„Norėjome, kad nebūtų streso“, - medikų būtinumą argumentavo kunigas. Paklausus, ar streso išvengti pavyko, dvasininkas atsakė: „Matėme tam tikrą įtampą.“ Kieno tad šūksniai buvo girdėti kaimo sodyboje vėlų vakarą? Kunigo R. Mikalausko tvirtinimu, šaukė ne neįgalioji, o ją globojusi Rita. Į tuos šūksnius reagavo ir ligonė. „Matėme, kad Rita manipuliuoja“, - aiškino kunigas. Anot jo, kai globėja išėjo į lauką, neįgalioji apsiraminusi.
Kunigo tvirtinimu, neįgaliąją globojusi Rita buvo anksčiau įspėta, kad jai teks palikti namus, kurie priklauso bažnyčiai. Ir neįgaliąją. Todėl bažnyčios atstovų ir teisėsaugos pareigūnų naktinė akcija jos neturėjo stebinti. Ketvirtadienio rytą „Šiaurės rytų“ kalbintas kunigas R. Mikalauskas sakė, kad neįgalioji naktį praleido su teismo paskirta laikinąja globėja J. Duderiene. Kitų asmenų, tąnakt buvusių su ligone, kunigas įvardyti nenorėjo. „Tai mūsų bažnyčios žmonės“, - tepasakė jis. Pasiteiravus, kodėl buvo kreiptasi į teismą dėl globos, nepalaukus, kol baigsis teisminiai ginčai dėl turto, kunigas siūlė detalesnės informacijos kreiptis į advokatą.
Mykolas Kutka